[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ajutor filtrare  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
gsv
Member
[Avatar]

Joined: 19/04/2017 08:49:49
Messages: 258
Location: Craiova
IP:
Offline

Salutare tuturor,
Primul meu post aici, dar cititor pe acest forum de cateva luni bune.
Reaprindere pasiune pentru acvaristica dupa multi ani. Vinovat: baietelul meu care a vrut pestisori.
De la un acvariu mititel (15l) am trecut de o saptamana la unul de 54 l de la Diversa ( kit de incepator ). Nu am reusit sa cumpar altceva, graba mare la cel mic, desi stiam de aici ca aceste kituri vin foarte slab echipate.
L-am aranjat putin: un substrat din pietris f. fin (strat de 1-2cm) si peste el inca un strat de 1cm de pietris de 3-4mm, cateva plante (anubias, lilaeopsis, bacopa monieri), cateva pietre mai mari si la filtrul din kit, Claro 600, i-am scos buretul l-am taiat pe jumatate si astfel in partea de sus am reusit sa introduc un saculet de Sera siporax mini. Incalzitorul pare in ordine si isi face treaba. Tubul fluorescent cred ca e cam mic, are 15W, T8. Acum randul ciclarii, pestisorii fiind tot in acvariu cel mic, dar intre timp........citinad in continuare articolele recomandate si acest forum, m-am razgandit si ii fac un mic restart in weekend.
Vreau sa bag un lemn de la o vita de vie, desi e distractie cu straturile de coaja care se tot desfac, sa agat si anubiasul, sa pun alt decor de pietre, sa mai adaug 1 cm de pietris de 1-2mm luat astazi, sa mai iau ceva plante easy. In acvariu voi avea 6-7 neoni si vreo 2-3 cory.
In urma hotararii de mai sus a urmat si randul filtrarii si astfel astazi am achizitionat un filtru Sunsun HW603B si 1L de Sera Siporax.
Ce sfat imi puteti da pentru a aranja straturile din filtrul acesta canistra? Am citit ca e recomandat pe admisie, in capat, sa instalez un buret si asa o sa fac, dar inauntru nu prea imi dau seama ce bureti sa scot pentru a pune siporaxul, ce burete sau bureti sa ramana si in ce pozitie (admisie, evacuare), ce fac cu vata perlon?
Va multumesc.

This message was edited 1 time. Last update was at 20/04/2017 22:57:10

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

La faza cu straturile in filtru,e simplu:
-pui burete pe in(eu la filtre,tai mereu din buretele ala mare albastru si pun pe in)
-inlaturi restul de bureti inclusiv padurile alea de mouse(vata perlon alba sau neagra) si bagi material filtrant. Cum s.a mai discutat,siporax sau inele ceramice ca sunt ffffoarte eficiente pt un pret modest,insa intr.un filtru micut,tre sa iei cu granulatie mica..vezi ca pe aquariumprest.ro sunt niste produse cu niste preturi super. Ala e magazinul de unde mi.am luat toate materialele filtrante...
Iti atasez si o poza cu circuitul in 603B
Later Edit: vezi ca sunt "crengute" frumoase pe aquarium prest la preturi decente,asta in caz de nu vrei sa te distrezi putin cu vita de vie
[Thumb - SunSunHW-602B-603B_4-625x794.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 20/04/2017 23:05:14


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Vata scoate-o, iar in interior daca chiar vrei sa lasi un burete mai grosier pe admisie desi cu cel de pe sorb eu nu as mai lasa inauntru nici un burete ci as ocupa toate sertarele cu material filtrant bio, sparura lava, ponce, siporax, matrix etc., in functie de buget. Iarasi cu substratul de ce pietris doar aduna mizerie si nici nu arata natural-poate pentru un parau cu repezis, pestii tropicali traiesc in ape cu substrat fin granulatie pana in 2,5mm, nu se incarca asa cu resturi plus ca reflecta lumina ce cade pe el mult mai placut. un nisip cuartos pentru filtre de piscina e cel mai indicat daca nu ai de gand sa tii plante pretentioase

This message was edited 1 time. Last update was at 20/04/2017 23:12:15

[Email]
gsv
Member
[Avatar]

Joined: 19/04/2017 08:49:49
Messages: 258
Location: Craiova
IP:
Offline

@paradoxx o sa ma uit pe acel site. Poate gasesc vreo crenguta ceva.
@ocean in legatura cu substratul am facut-o din graba, de nerabdare. Am uitat sa mentionez ca azi am luat vreo 4Kg de nisip cuartos de 2-3mm. O sa il pun si pe asta. Sii daca stau bine si ma gandesc cred ca si stratul celalat este tot de nisip cuartos pentru ca l-am cumparat tot de unde e luat cel de sus si e mai fin de 1-2mm.

--------------

Despre filtru o sa il las fara bureti in canistra si pun medii biologice. As lua niste spartura de lava si inele ceramice zilele astea. Conteaza ordinea in canistra? Siporax sus la intrare, lava jos la iesire, ceramica la mijloc etc?
Cu filtrul celalalt ce ma sfatuiti? Sa il las functional in acvariu, desi ocupa spatiu sau sa il "trag pe dreapta"?
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Ordinea nu conteaza,as spune cele mai poroase sus si spre fund cele fine,dar mai mult tine si de proprietar ordinea ta de mai sus e f buna
Extra-filtrarea nu strica,deci sfatul meu este sa il lasi

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
gsv
Member
[Avatar]

Joined: 19/04/2017 08:49:49
Messages: 258
Location: Craiova
IP:
Offline

Am vazut in Dedeman piatra vulcanica LANDMANN la 3Kg si e destul de ieftina. Se poate folosii in acvariu? Intreb asta deoarece in oras nu am gasit la magazine decat Siporax.
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Pai ia siporax, este foarte bun.
[ICQ]
gsv
Member
[Avatar]

Joined: 19/04/2017 08:49:49
Messages: 258
Location: Craiova
IP:
Offline

Siporax am. Mai vreau inca un mediu bio de filtrare pe langa Siporax.

This message was edited 1 time. Last update was at 21/04/2017 12:13:49

Rundas
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2017 17:58:04
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

gsv wrote:Siporax am. Mai vreau inca un mediu bio de filtrare pe langa Siporax.


De ce?
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Rundas wrote:De ce?


+1

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Exact : de ce ? Daca nu-ti iei matrix sau ada bio rio, nu are rost sa te complici cu altceva
[Email]
gsv
Member
[Avatar]

Joined: 19/04/2017 08:49:49
Messages: 258
Location: Craiova
IP:
Offline

Ziceam sa folosesc in canistra mai multe straturi de medii de filtrare dupa cum am citit si vazut diverse filmulete, dar din sfaturile voastre reiese ca nu e nevoie si de lava. Pai atunci o sa la doar Siporax.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

gsv wrote:Ziceam sa folosesc in canistra mai multe straturi de medii de filtrare dupa cum am citit si vazut diverse filmulete, dar din sfaturile voastre reiese ca nu e nevoie si de lava. Pai atunci o sa la doar Siporax.


Siporax este Ok, singur sau in combinatie cu Matrix.
La siporax ai avantajul ca poti sa-l pozitionezi in diferite arhitecturi, dupa cum ne-a invatat Dan.
La mine a iesit foarte bine. In plus, fluxul de apa, prin siporax, este mai uniform.
Daca te intereseaza, citeste aici ;
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/39250.page

This message was edited 2 times. Last update was at 21/04/2017 14:53:09


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
gsv
Member
[Avatar]

Joined: 19/04/2017 08:49:49
Messages: 258
Location: Craiova
IP:
Offline

Silviu Man wrote:
gsv wrote:Ziceam sa folosesc in canistra mai multe straturi de medii de filtrare dupa cum am citit si vazut diverse filmulete, dar din sfaturile voastre reiese ca nu e nevoie si de lava. Pai atunci o sa la doar Siporax.


Siporax este Ok, singur sau in combinatie cu Matrix.
La siporax ai avantajul ca poti sa-l pozitionezi in diferite arhitecturi, dupa cum ne-a invatat Dan.
La mine a iesit foarte bine. In plus, fluxul de apa, prin siporax, este mai uniform.
Daca te intereseaza, citeste aici ;
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/39250.page


Multumesc de link. Asa am sa fac. Operatie programata diseara, daca nu apare altceva.
Ce am observat cand a venit filtrul si Siporaxul e ca nu umple de tot canistra si cred ca va fii nevoie sa folosesc ceva din buretele cel mai grosier pus sus pe intrare. Nu sunt 100% sigur, dar vad cum merge treaba si va tin la curent.

Daca mai aveti si alte sfaturi privind micul meu proiect chiar va rog sa le impartasiti. Tot timpul avem cate ceva de invatat, mai ales cand esti inconjurat de profesionisti ca cei de aici.
Va multumesc de ajutor.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Daca discutam strict pe schema postata de colegul Paradoxx, la intrarea in filtru trebuie sa existe un cit de subtire orizont de filtrare mecanica, chiar daca ai avea si prefiltru. Dupa el, orice combinatie posibila pentru filtrarea biologica. Un strat relativ subtire de burete, uniformizeaza masa apei si actioneaza ca un "distribuitor" pentru a acoperi intreaga supratata a ulterioarelor etaje. Daca admisia apei este pe lateralele canistrei si filtrarea urmeaza un flux de jos in sus (cum e cazul filtrului meu e901) atunci buretii de filtrare mecanica sunt pe laterale si putem adauga medii pentru filtrare biologica pina sus, la iesire.

This message was edited 2 times. Last update was at 21/04/2017 16:46:14


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
gsv
Member
[Avatar]

Joined: 19/04/2017 08:49:49
Messages: 258
Location: Craiova
IP:
Offline

Pai cred ca asa se va aseza treaba. Vedem zilele astea. Deocamdata am la fiert "noile" pietre si sa vad ce fac cu vita de vie, desi colegii de forum recomanda sa folosesc altceva.
gsv
Member
[Avatar]

Joined: 19/04/2017 08:49:49
Messages: 258
Location: Craiova
IP:
Offline

Gata. Am rezolvat. Refacut aproape tot: Substrat (adaugat nisip cuartos de 2-4mm), pietre, plante, lemn de vita de vie, filtru extern si intern. O sa fac si o poza mai tarziu sa imi spuneti si parerea voastra. M-am chinuit putin cu filtrul Sunsun la amorsare, dar si-a dat drumul si e ok. Am pus Siporaxul si am adaugat peste el buretele albastru si putin din cel galben. Era bine sa il umplu cu Siporax, dar nu a ajuns. Filtrul sta langa acvariu pentru ca nu am unde sa il pun si sa fie mai jos putin, dar nu cred sa cauzeze. Am pus si pe teava de admisie un buret de filtrare. Nu stiu cat este de bun, e cam dens, e un buret alb rotund, cel in care se monteaza piatra cu aer.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

gsv wrote:Gata. Am rezolvat. Refacut aproape tot: Substrat (adaugat nisip cuartos de 2-4mm), pietre, plante, lemn de vita de vie, filtru extern si intern. O sa fac si o poza mai tarziu sa imi spuneti si parerea voastra. M-am chinuit putin cu filtrul Sunsun la amorsare, dar si-a dat drumul si e ok. Am pus Siporaxul si am adaugat peste el buretele albastru si putin din cel galben. Era bine sa il umplu cu Siporax, dar nu a ajuns. Filtrul sta langa acvariu pentru ca nu am unde sa il pun si sa fie mai jos putin, dar nu cred sa cauzeze. Am pus si pe teava de admisie un buret de filtrare. Nu stiu cat este de bun, e cam dens, e un buret alb rotund, cel in care se monteaza piatra cu aer.



Asteptam provincia!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
gsv
Member
[Avatar]

Joined: 19/04/2017 08:49:49
Messages: 258
Location: Craiova
IP:
Offline

Gata si pozele. Se vede in dreapta si buretul alb pe admisie filtru. Ce parere aveti? Il las sau trebuie schimbat cu unul cu pori mai mari?
[Thumb - foto1.1.jpg]

[Thumb - foto4.jpg]

This message was edited 3 times. Last update was at 23/04/2017 22:13:16

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Daca nu iti reduce debitul filtrului, nu ar trebui sa fie alta problema. Numai ca va fi greu de curatat.
Eu acolo as pune un prefiltru intern Eheim, este cam la fel de mare.
https://www.nevertebrate.ro/Prefiltru-Eheim-4004320

This message was edited 2 times. Last update was at 23/04/2017 22:19:20


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com