[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu nou  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Mada ionut
Junior member
[Avatar]

Joined: 27/10/2016 22:33:09
Messages: 51
Location: Pitesti
IP:
Offline

Salut! Imi puteti da cateva sfaturi ?
Am.un acvariu de 54L plantat!
Vreau sa mi achizitionez un acavriu de 200 L ....m ar ajuta mult sa mi spuneti ce substrat ce filtru ce plante easy sa mi iau! Vreau sa fie un acavriu plantat ...cu guppy molly neoni sanitari!
Va multumesc!

This message was edited 1 time. Last update was at 18/04/2017 21:23:08

adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

cu pestii, mai bine intra pe forum la compatibilitati si te hotarasti acolo,la plante nu prea ma pricep.Sunt colegii mai experimentati care or sa iti dea sfaturi despre substrat si plante
Despre filtrare,nici nu se pune problema,filtru extern dar sa fie cu capacitate mai mare. Ia unul pentru acvarii de 3 sau 400l macar.Daca spune fabricantul ca e pentru max 200l... ala e doar teoretic... Filtru sa il complectezi cu medii filtrante bio.. Matrix,siporax.. sunt mai multe dar depinde de buget.Ar fi bine ca filtrul extern sa fie plin doar cu medii bio si sa utilizezi un prefiltru pentru filtrarea mecanica.. asa ai sa umbli mai rar la filtrul mare penru a-l curata si nu ai sa deranjezi asa des coloniile de bacteri.Pentru prefiltru..si eu utilizez un prefiltru sun sun 602.e rentabil, usor de demontat pentru ca e prevazut cu robineti si pe in si pe aut
pentru plante,vei avea nevoie de iluminare suplimentara.Dotarile stas ale bazinului sunt prea slabe si pentru plante easy
colegii o sa aduca completarile de rigoare...eu nu pot sa iti spun mai mult...si eu sunt novice

This message was edited 1 time. Last update was at 18/04/2017 22:14:06


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
MishuM
Member
[Avatar]

Joined: 07/06/2011 12:24:05
Messages: 297
Location: Bucuresti - Panduri
IP:
Offline

Cam ce plante easy vrei sa pui? S-ar putea sa nu ai nevoie de substrat fertil de exemplu daca mergi pe Vallisneria/Microsorium/Moss

Non scholae, sed vitae discimus
Mada ionut
Junior member
[Avatar]

Joined: 27/10/2016 22:33:09
Messages: 51
Location: Pitesti
IP:
Offline

Da plante easy
..dar vreau sa l fac frumis cu multe plante! Si pesti colorati
..la filtru extern ce trebuie sa aplic in el?
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

ti-am scris.. cele mai utilizate sunt matrix si sporax dar sunt si altele.... asra depinde de bugetul tau

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
PimballWizard
Member
[Avatar]

Joined: 04/06/2016 16:12:33
Messages: 205
Location: Brasov
IP:
Offline

la filtru extern ce trebuie sa aplic in el?

Sau daca nu-i adanc portofelul lava rock,din aia pt gratar...am auzit ca isi face treaba

"Love the Emperor, for He is the salvation of Mankind.
Obey His words, for He will lead you into the light of the future.
Heed His wisdom, for He will protect you from evil.
Whisper His prayers with devotion, for they will save your soul.
Honour His servants, for they speak in His voice.
Tremble before His majesty, for we all walk in His immortal shadow"
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Ca medii de filtrare, eu am urmat sfatul colegilor si am umplut filtru cu Matrix si Siporax. Merge perfect.

Ca substrat fertil, poti lua ceva din gama Dennerle, Tropica, ADA. Eu am Tropica Plant Growth si e OK.

Substratul de decor ... orice numai Manado nu. Si aici ai multe variante. Daca vei avea plante easy, granulatie mica spre medie.

Multe plante easy sunt de tip stem si se replanteaza greu in substrat cu granulatie mare. Alte plante cu radacina ramificata nu
se descurca in nisip fin. Asadar, intre cele doua.

Plante easy sunt multe. Aici intervine si preferintele personale dar si experienta fiecaruia. La mine, in 100 litri util, merg foarte
bine Limnophila, Hygrophyla (Sunset), Ludwigia, Pogostemon (Helferi), Anubias (Barteri Nana), Hydrocotyle (Verticilata), Cryptocoryne (Wendtii), Rotala (Rotundifolia).
Daca vei avea iluminare buna si mai cu seama aditie buna de CO2, poti incerca si ceva gazon.

In legatura cu pestii, pe linga ce te-au sfatuit colegii, as adauga ca, daca vrei un acvariu plantat intens, bogat si frumos, cei mai
potriviti ar fi pesti mici, pasnici, care sa-ti permita sa tii si creveti si care sa puna in valoare plantele. Eu am Rasbora Espei, Boraras Urophtalmoides,
Neon negru, Microrasbora Galaxy, Oto, melci Spiral Horn, creveti (Amanao, inaine de orice, apoi Red Cherry si doi Atyopsis Gaboensis). Am avut si SAE
dar au fost un dezastru, asa ca i-am donat. Melcii si crevetii, in mod obligatoriu sa fie mincatori de alge. Cu 6 Amano si 10 Spiral, nu mai ai treaba cu peretii acvariului.

Eu sunt cam la limita cu populatia dar fac schimburi frecvente de apa si filtrarea este buna, asa ca am descurc. Majoritatea sunt pesti de cird, deci iti trebuie cite
min 6 din fiecare. Oricum, in 200 de litri ai loc berechet pentru o astfel de combinatie.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com