[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
yellow wrasse  XML
Forum Index » Pesti marini
Author Message
zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

m-am intors azi de la bucuresti cu restul lifestockului pentru acvariul asta. cred ca e (o sa fie cand creste foxface-ul) putin cam suprapopulat, o sa maresc cantitatea de apa schimbata de la 7 litrii la 10+.

introducerea yellow wrasse a fost ca mai "nasoala" experienta. i-am aclimatizat (yellow wrasse, unimaculatus, cleaner shrimp + blue leg hermit) la picatura 2 ore, inchis ledurile albe, lasat pe 10% cele albastre.

foxface-ul s-a bagat dupa o stanca, inca e decolorat (predominant alb cu negru), dar exploreaza pe acolo cand nu ma vede prin zona, shrimp s-a bagat dupa o ciuperca, dar ii vad antenele, hermitul se invarte pe langa polipi ... wrasseul (imi place la nebunie cum arata, cum se misca fluid, cum se misca si ochii) in schimb a dat o tura de bazin, a inghitit rapid un amphipod si s-a infipt direct in nisip.

e ok pe acolo ? nu de alta dar dupa vreo ora fighting conch-ul fix pe unde s-a bagat wrasseul a trecut si el, pe jumatate scufundat in nisip, si are un fel de fierastrau la coada..

This message was edited 6 times. Last update was at 12/04/2017 18:58:35

dan_florin
Membru de baza

Joined: 22/10/2011 11:04:15
Messages: 381
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Cu ledurile albastre, pestele tau s-a dus la culcare. Asta e comportamentul lor , nu-ti fa griji.
[Email] [Yahoo!]
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

prea mult te sperii.....

wrassele galben se infige in nisip si dispare. poate sa stea asa si 2-3 zile. nu te speria. e normal daca e speriat sau doarme !

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
CatalinBarbu
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 03/05/2013 20:24:32
Messages: 2052
Location: Sibiu
IP:
Offline

wrassele galben se infige in nisip si dispare. poate sa stea asa si 2-3 zile. nu te speria. e normal daca e speriat sau doarme !


La mine, primul wrasse galben pe care l-am avut, dupa ce l-am bagat in bazin a stat ascuns 4 zile...
[Email]
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Eu am un Leopard wrasse si la fiecare sperietura sau interventie in bazin se face sobolan de nisip
Stai relaxat, este perfect normal ce face si e in avantajul lui sa stea in siguranta.

Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

Mi-am adus aminte sa va povestesc ceva superb.

Intr-o zi, wrassele albastru s-a imbolnavit. Coada i se blocase, putea folosi doar aripile frontale ceea ce il obosea fantastic. Practic paralizase de la mijloc in jos. Arata apatic, am jurat ca moare. Deja steaua de mare si crevetii se dadeau pe langa el sa il manance...simteau ca e pe moarte. Apoi extraordinarul s-a produs: wrassele galben, a adoptat o strategie extraordinara, s-a ingropat in nisip doar cu ochii scosi afara pentru a salva energie si iesea doar cand cadea mancarea. A tinut-o asa o saptamana dandu-mi timp sa imbunatatesc apa si sa il tratez, si dupa o saptamana s-a recuperat complet si inca il mai am in bazin. Un peste unic !

se pare ca nu numai eu am patit asta:

This message was edited 1 time. Last update was at 13/04/2017 08:22:44


My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

zamolxes wrote: ... wrasseul (imi place la nebunie cum arata, cum se misca fluid, cum se misca si ochii) in schimb a dat o tura de bazin, a inghitit rapid un amphipod si s-a infipt direct in nisip.

e ok pe acolo ? nu de alta dar dupa vreo ora fighting conch-ul fix pe unde s-a bagat wrasseul a trecut si el, pe jumatate scufundat in nisip, si are un fel de fierastrau la coada..

E comportament specific pentru ei, nu-ti face griji!


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2845
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Am avut adusi odata doi coris, unul din ei a stat ingropat doua zile dupa care s-a acomodat si era activ normal, pe celalalt nu l-am mai vazut mai mult de o saptamana deja ii pusesem cruce in gand, brusc a aparut dar la fiecare miscare mai brusca se ingropa, asa timp de doua zile dupa care a disparut total nu a mai iesit din nisip

This message was edited 1 time. Last update was at 13/04/2017 12:11:37

[Email]
zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

update, wrasseul a iesit si studiaza tot (dar la vreo 4 ore dupa ce am aprins lumina), nu pare stresat de persoana mea.

foxface-ul s-a ingalbenit complet, are dunga alba pe cap (o avea cenusie ieri) si negrul e negru bine delimitat, dar tot ascuns sta, nu a iesit la masa.

crevetele a naparlit si l-am pescuit din compartimentul cu matrix, nu stiu cum a reusit sa ajunga acolo :/ sper sa nu se mai repete.
 
Forum Index » Pesti marini
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com