[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Proiect Acvariu 468 L + Sump  XML
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Author Message
Andrei P
Member
[Avatar]

Joined: 28/11/2016 18:13:27
Messages: 209
Location: Bucuresti, Drumul Taberei
IP:
Offline

Buna seara ,
numele meu este Andrei, in acest moment am doua acvarii de mici dimensiuni ( 120 l , cel mai mare ) , pasiunea pentru acvaristica presupun ca o mostenesc de la tatal meu care in perioada in care eu eram mica avea diferite acvarii.
In aceasta vara voi renova apartamentul in care locuiesc si cu aceasta ocazie am reusit sa fac loc unui acvariu mai mare . Proiectul cu acvariul il voi demara cel mai repede in luna septembrie in functie de ce buget mai am dupa ce renovez.
Citind de ceva vreme topicurile cu acvariile celorlalti de pe forum am decis ca as dori un acvariu cu SUMP in detrimentul unei canistre externe , avantajele din punctul meu: un acvariu mult mai simplu , mai curat fara acareturi lipite pe geam ( sorb filtru / retur filtru / incalzitor / samd) si o eventuala flexibilitate daca ulterior as decide sa trec pe un acvariu marin ( mi-as dori un acvariu marin , insa fiind student nu imi permit , momentan ) .
Acvariul va fii de apa dulce si va gazdui ciclide africane ( exclusiv masculi din specia Aulonocara), acvariul actual de 120 L gazduieste africani de aprox 1 an si jumatate , insa datorita volumului mic de apa acesti nu au crescut la adevarata marime.

Acvariul va avea dimensiuniile de 130 x 60 x 60 ( L x l x h ) , fund dublu de 10 mm , restul geamurile de 12 mm , intarituri longitudinale , transversale si probabil un H la 65 cm ( centrat ) din sticla de 10 mm.
Avand in vedere faptul ca nu doresc sa raman pentru totdeauna pe africani si nici nu doresc sa am de scrijelit la geam ( am citit un topic scris de domnul Koala in care povestea prin ce munca de "ocnas" a trecut pentru a indeparta background-ul 3D ) voi merge pe autocolant / vopsirea geamului de spate cu negru.
Pana aici sa zicem ca am inteles toti parametrii cu care lucrez , insa intrebarile curg cand vine vorba de partea de overflow.
Caseta de overflow doresc sa o fac pe partea dreapta a acvariului ( ca a lui Adrian Radu / elis ) cu gaurirea fundului. Aceasta caseta o voi da cu silicon negru pe partea dinspre interiorul casetei pentru a o asorta cu restul fundalului.
Am vazut in topicul lui Adrian Radu ca a mers pe teava de tur de 32 mm si pe tur de 25 mm asa ca am decis sa adopt si eu aceste diametre , considerand ca acvariul meu este mai mic ca si volum deci cu siguranta vor face fata.
In aceste conditii mergand tot pe diametrele din topicul domnului Adrian Radu gaurile din placa de fund a acvariului le voi face de 50 mm.
De ce flanse as avea nevoie pentru acest diametru si pentru conducta de 32 mm ce urmeaza a fii racordata ?
Dimensiuniile pentru cutie de overflow ar fii de 180 x 320 mm , aceste dimensiuni sunt luate din geamul lateral sau din cantul placii de fund ?
image


Pentru conducta care ar aduna mizeria de pe fund , avand in vedere faptul ca aceasta nu va fii acoperita de niciun background ce fel de stut de capat sa adopt si in ce consta constructia ei in partea de jos , o gaura in cutia de overflow de ce diametru , utilizand un alt tank connector ?
Intariturile de la acvariu le voi monta la cati mm fata de cantul superior al foii de sticla ? Totodata cutia de la overflow pe lungime ( unde nu avea pieptane ) va veni pana in intaritura transversala aferenta partii respective , insa pe latime ( unde va veni peptanele cati cm ar trebui sa fie intre ea si buza intariturii , 7 ? Ma voi opri cu intariturile in buza cutiei de overflow .
Acvariul va fii plasat pe un suport de metal realizat din teava rectangulara de 40 x 40 x 2 cu dimensiuniile ( 130 x 60 x 80 ) ( L x l x h ) pe acest suport voi pune o placa de pal de 18 mm prinsa cu negrese in cadru si pe aceasta bucata de pal voi lipi cu silicon o placa de polistrien extrudat de 20 mm .
Caderea apei catre sump se va realiza prin cadere libera , voi monta 2 robineti pe conducta de open siphone si de full siphon pe cea de urgenta nu montez robinet considerant ca nu isi are rostul.
Sumpul este copiat dupa schita domnului elis cu corectare aferenta facuta de domnul kirucd la compartimentul 3 , geamul de 24 cm vs cel din desen de 27 cm
Acesta va fii un acvariu cu dimensiuniile 100 x 45 x 45 ( L x l x h ) din sticla de 8mm cu intarituri longitudinale pentru a ma ajuta ulterior sa sprijun capacul de plexiglass ce il va acoperii
Pompa de retur va fii Jebeo DC 6000.
image



Sper ca la sfarsitul operatiunii sa obtin un rezulatat asemanator cu cel de mai jos , insa cu o filtrare mai eficienta. Personal ador simplitatea si felul in care ies pestii in evidenta cu fundal negru si cu o lumina slaba .




Multumesc anticipat ,
Andrei

This message was edited 6 times. Last update was at 06/04/2017 22:23:12

Andrei P
Member
[Avatar]

Joined: 28/11/2016 18:13:27
Messages: 209
Location: Bucuresti, Drumul Taberei
IP:
Offline

P.S: As prefera sa lipesc geamul de fund prin metoda din figura de mai jos .


image

P.S 2: Credeti ca ar fii probleme daca as sprijini capacul acvariului direct pe sticla ? Capacul doresc sa il confectionez din pal , iar pe interior sa fac o rama din komacell ce se va aseza pe sticla. Am vazut la domnul koala acelasi tip de capac , insa dansul il are sprijinit de niste coltare ce vin din partea inferioara a mobilei. As prefera varianta fara coltare deoarece consider ca acestea il fac mai robust si dat fiind faptul ca toata sufrageria mea are 15 mp , ar arata putin cam prea robust

This message was edited 1 time. Last update was at 06/04/2017 22:37:31

elis
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/04/2014 01:39:53
Messages: 683
Location: Bucuresti-Titan
IP:
Offline

Salut ! Flanse de 25 cu gaura de 33 iti sunt suficient......mai putini bani pe flanse ,coturi,teuri ,robineti,tevi.
Gaura din caseta se face la 10 cm de la fund in sus ,tot pe flansa de 25....caseta o faci cat vrei tu sa fie ,capacul la fel ,intaritoarele la fel .....uitate la modele de acvarii si decide in ce fel sa faci acvariul tau !

Reusitele si esecurile unui om, sunt rezultatul direct al gandurilor sale !
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

elis wrote:Salut ! Flanse de 25 cu gaura de 33 iti sunt suficient......mai putini bani pe flanse ,coturi,teuri ,robineti,tevi.
Gaura din caseta se face la 10 cm de la fund in sus ,tot pe flansa de 25....caseta o faci cat vrei tu sa fie ,capacul la fel ,intaritoarele la fel .....uitate la modele de acvarii si decide in ce fel sa faci acvariul tau !


Si eu cred ca e suficienta teava de 25. Dar gaura pentru flansa de 25 e diferita in functie de flansa. Pentru flansele de la
Aqua-medic, care sint mai ieftine, gaura trebuie facuta de 35 mm, aceste flanse sint din ABS dar se lipeste ok PVC-ul in ele,
oricum in interiorul casetei nu e nevoie sa lipesti tevile, doar le infigi in flansa. Flansele 25 PVC, care sint mai scumpe, au
nevoie de o gaura de 33 mm.

Dupa ce citesc mai amanuntit prima postare mai revin cu pareri.

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Andrei P
Member
[Avatar]

Joined: 28/11/2016 18:13:27
Messages: 209
Location: Bucuresti, Drumul Taberei
IP:
Offline

elis wrote:Salut ! Flanse de 25 cu gaura de 33 iti sunt suficient......mai putini bani pe flanse ,coturi,teuri ,robineti,tevi.
Gaura din caseta se face la 10 cm de la fund in sus ,tot pe flansa de 25....caseta o faci cat vrei tu sa fie ,capacul la fel ,intaritoarele la fel .....uitate la modele de acvarii si decide in ce fel sa faci acvariul tau !

Multumesc mult pt raspuns .
In cazul flanselor de 25 , schimb diametrul tevilor de tur la 25 , cea de retur ramane nemodificata , ca diamtru ?
La ce distanta fata de intarituri aveti dvs geamul de la overflow , cel cu pieptanele ? Ce inaltime are piptanele ?

O seara placuta
Andrei P
Member
[Avatar]

Joined: 28/11/2016 18:13:27
Messages: 209
Location: Bucuresti, Drumul Taberei
IP:
Offline

kirucd wrote:
elis wrote:Salut ! Flanse de 25 cu gaura de 33 iti sunt suficient......mai putini bani pe flanse ,coturi,teuri ,robineti,tevi.
Gaura din caseta se face la 10 cm de la fund in sus ,tot pe flansa de 25....caseta o faci cat vrei tu sa fie ,capacul la fel ,intaritoarele la fel .....uitate la modele de acvarii si decide in ce fel sa faci acvariul tau !


Si eu cred ca e suficienta teava de 25. Dar gaura pentru flansa de 25 e diferita in functie de flansa. Pentru flansele de la
Aqua-medic, care sint mai ieftine, gaura trebuie facuta de 35 mm, aceste flanse sint din ABS dar se lipeste ok PVC-ul in ele,
oricum in interiorul casetei nu e nevoie sa lipesti tevile, doar le infigi in flansa. Flansele 25 PVC, care sint mai scumpe, au
nevoie de o gaura de 33 mm.

Dupa ce citesc mai amanuntit prima postare mai revin cu pareri.


Multumesc pt raspuns
De unde as putea sa cumpar toate aceste lucruri , am gasit pe partea de pvc.u la bwinstall , insa nu am gasit la noi pieptane si overlock line

O seara frumoasa

This message was edited 1 time. Last update was at 06/04/2017 23:48:31

kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Flanse ieftine si locline gasesti la Peti, acolo gasesti si pieptane dar nu ti-l recomand pe acela, are golurile de 3 mm
si e preferabil sa aiba golurile si dintii de 5 mm:

http://aqua-life.ro/pvc-cot-loc-line-plastice-intrare-acvariu-in-out-acvariu-recif-marin-25mm-32mm-flanse-acvariu-pret-mic-ieftin-calitate

Pieptanele ar trebui sa ti-l confectionezi din acryl (plexi), sint cateva firme in Bucuresti unde poti sa il comanzi.

Fitinguri si teava gasesti si la Romstal, verifica si acolo.

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Andrei P
Member
[Avatar]

Joined: 28/11/2016 18:13:27
Messages: 209
Location: Bucuresti, Drumul Taberei
IP:
Offline

Ok , imi puteti recomanda o firma care ar taia plexi ?
Ce inaltime ar trebui sa aiba ?
Pe retur ar fii indicat sa adaug robinet , avand in vedere faptul ca pompa are debit reglabil?
Multumesc anticipat

This message was edited 2 times. Last update was at 07/04/2017 00:09:02

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Asa, la prima vedere...

- eu am tevile de 25, atat pe tur cat si pe retur... pompa de 9.000 litri/ora.
- la debit maxim, robinetul de pe opensiphon este deschis la maxim.
- daca as construi acum un alt bazin, as folosi tevi de 32 pentru Bean Animal... mai greu de infundat (cu vreun peste / melc) si cu capacitate mai mare de preluare a debitului.
- oricum, pentru orice pompa mai mica de 9,000 litri/ora este suficienta teava de 25... am vazut ca vrei pompa Jebao de 6,000, deci esti OK cu tevile de 25.

- capacul meu se sprijina direct pe acvariu, cu ajutorul ramei interioare... "coltarele" alea sunt puse doar de decor, pe partea din spate a bazinului.
- constructia ramei capacului este o solutie simpla si eficienta, care-ti permite sa "basculezi" complet "capacele cu lumina".

- bazinul meu are cotele 200x50x55 si e facut din geam de 12 mm... fund dublu (2 foi de 12mm) si ranforsari superioare longitudinale.
- ranforsarile superioare sunt alcatuite din 2 straturi de geam (12 mm), care "inconjoara" bazinul pe tot perimetrul superior.
- NU am ranforsare transversala!

- asa cum ti-a spus si Dragos, TREBUIE sa ai flansele in mana... INAINTE sa dai gaurile in geam!
- la instalatia de Bean Animal ai nevoie de reglaj (robinet) DOAR pe opensiphon... dar este util sa prevezi posibilitatea de a demonta TOATE tevile. Nu stiu cum 'reaku se numesc piesele alea care permit conectarea bucatilor de teava, dar le poti vedea in topicul meu (unde am "reconstruit" bazinul).
- daca folosesti pompa cu debit reglabil, atunci robinetul este inutil... tot asa, ai nevoie de piesa aia care-ti permite "deconectarea" tevii in caz ca vrei sa umbli la pompa.
- la sump nu ma bag, schita aia e in regula si nu ai ce sa mai modifici.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Andrei P
Member
[Avatar]

Joined: 28/11/2016 18:13:27
Messages: 209
Location: Bucuresti, Drumul Taberei
IP:
Offline

koala wrote:Asa, la prima vedere...

- eu am tevile de 25, atat pe tur cat si pe retur... pompa de 9.000 litri/ora.
- la debit maxim, robinetul de pe opensiphon este deschis la maxim.
- daca as construi acum un alt bazin, as folosi tevi de 32 pentru Bean Animal... mai greu de infundat (cu vreun peste / melc) si cu capacitate mai mare de preluare a debitului.
- oricum, pentru orice pompa mai mica de 9,000 litri/ora este suficienta teava de 25... am vazut ca vrei pompa Jebao de 6,000, deci esti OK cu tevile de 25.

- capacul meu se sprijina direct pe acvariu, cu ajutorul ramei interioare... "coltarele" alea sunt puse doar de decor, pe partea din spate a bazinului.
- constructia ramei capacului este o solutie simpla si eficienta, care-ti permite sa "basculezi" complet "capacele cu lumina".

- bazinul meu are cotele 200x50x55 si e facut din geam de 12 mm... fund dublu (2 foi de 12mm) si ranforsari superioare longitudinale.
- ranforsarile superioare sunt alcatuite din 2 straturi de geam (12 mm), care "inconjoara" bazinul pe tot perimetrul superior.
- NU am ranforsare transversala!

- asa cum ti-a spus si Dragos, TREBUIE sa ai flansele in mana... INAINTE sa dai gaurile in geam!
- la instalatia de Bean Animal ai nevoie de reglaj (robinet) DOAR pe opensiphon... dar este util sa prevezi posibilitatea de a demonta TOATE tevile. Nu stiu cum 'reaku se numesc piesele alea care permit conectarea bucatilor de teava, dar le poti vedea in topicul meu (unde am "reconstruit" bazinul).
- daca folosesti pompa cu debit reglabil, atunci robinetul este inutil... tot asa, ai nevoie de piesa aia care-ti permite "deconectarea" tevii in caz ca vrei sa umbli la pompa.
- la sump nu ma bag, schita aia e in regula si nu ai ce sa mai modifici.


Ok , multumesc mult pt feedback.
Acea piesa se numeste olandez ?
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da, da... olandezu' e piesa aia de care nu-mi aminteam.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Andrei P
Member
[Avatar]

Joined: 28/11/2016 18:13:27
Messages: 209
Location: Bucuresti, Drumul Taberei
IP:
Offline

Va mai deranjez cu inca o intrebare referitoare la aspectul acelui tank connector . Cautand pe net am gasite tank connector putin diferiti Varianta 1, de la AquaMedic si Varianta 2 . Ce mi se pare diferit este ca la cel de la AquaMedic Tank Connector-ul pe partea unde nu are filet se termina cu o gaura in care probabil intra conducta ce urmeaza a fii racordata , iar la cel din Varianta 2 ce are acel stut iesit in afara presupun ca acela intra in conducta ce urmeaza a fii racordata . Nevazand niciodata un Tank Connector in realitate apelez la dvs pt a intelege mai bine fenomenul.

In contextul prezentat mai sus pentru Tank Connectorul folosit la sistemul de adunat mizeria de pe fund , avand in vedere ca nu voi folosi background , este mai indicata Varianta 1 , care nu iese spre exterior ? Totodata acesteia ii pot aplica o sita sau ceva ?
Daca la BeanAnimal am inteles din postul anterior a lui Dragos ca trebuie ca acea parte cu lipire sa fie spre interiorul bazinului si partea cu filet spre exterior , spre sump la sistemul de adunat mizeria nu stiu precis in ce directia ar trebui sa montez acest Tank Connector

Multumesc

This message was edited 4 times. Last update was at 07/04/2017 11:15:14

l0ngh0rn
Member
[Avatar]

Joined: 13/10/2011 18:40:49
Messages: 238
Location: Pitesti
IP:
Offline

Salut!
Avand in vedere ca am un bazin cu aceleasi dimensiuni ca ale tale iti pot spune ca inaltimea cadrului de 80 este mare si-ti va fi foarte greu sa umli in el, capacul nu trebuie sa il faci din pal ci din BOND(alucobond varianta scumpa) care nu este scump si nici greu de facut si arata foarte bine. daca vrei mai multe informatii legate de capac sa imi spui!
Andrei P
Member
[Avatar]

Joined: 28/11/2016 18:13:27
Messages: 209
Location: Bucuresti, Drumul Taberei
IP:
Offline

l0ngh0rn wrote: Salut!
Avand in vedere ca am un bazin cu aceleasi dimensiuni ca ale tale iti pot spune ca inaltimea cadrului de 80 este mare si-ti va fi foarte greu sa umli in el, capacul nu trebuie sa il faci din pal ci din BOND(alucobond varianta scumpa) care nu este scump si nici greu de facut si arata foarte bine. daca vrei mai multe informatii legate de capac sa imi spui!


Referiot la capac am raspuns in PM.
In legatura cu inaltimea standului pot spune ca in momentul actual acvariul de 120 l este " incastrat " in bibliotec la aprox 40- 50 cm fata de sol . La inceput nu mi se parea un dezavantaj , insa dupa ce am facut cel de-al doilea acvariu la o inaltime de aprox 160 cm fata de sol pot spune ca imi place mult mai mult ca acvariul sa fie la nivelul ochilor .
Acvariul ce se afla la 160 cm este cocotat pe un pervaz de termopan si are nsite dimensiuni mai ciudate .... 95 x 15 x 25 ( L x l x h ) sticla de 6 . El este pozitionat in ... bucatarie sub acest geam aflandu-se blatul de la mobila si chiuveta . Este destul de interesant ... cand speli vase sau faci mancare ai si priveliste.
l0ngh0rn
Member
[Avatar]

Joined: 13/10/2011 18:40:49
Messages: 238
Location: Pitesti
IP:
Offline

in ideea de vizibilitate eu am f?cut în?l?imea cadrului de 75 ?i îmi este aproape imposibil sa ajung cum trebuie in parte din spate a acvariului chiar ?i coco?at pe sc?unel ( am 1,78 în?l?ime), dup? ce pui palul, polistirenul ?i capacul de va mai inalta
Andrei P
Member
[Avatar]

Joined: 28/11/2016 18:13:27
Messages: 209
Location: Bucuresti, Drumul Taberei
IP:
Offline

l0ngh0rn wrote:in ideea de vizibilitate eu am f?cut în?l?imea cadrului de 75 ?i îmi este aproape imposibil sa ajung cum trebuie in parte din spate a acvariului chiar ?i coco?at pe sc?unel ( am 1,78 în?l?ime), dup? ce pui palul, polistirenul ?i capacul de va mai inalta


Pentru aspirarea substratului pot folosi o bucata de plastic rigid ca prelungire a furtunului , iar pt curatat geamul pot da cu magnetul . Stiu ca nu va fii prea placut din experienta cu acvariul din bucatarie, insa cu putin sacrificiu voi reusi sa il si curat . Prefer sa ma chinui 1 data pe saptamana si sa ma bucur de el in celelalte 6 zile ramase decat contrariul .

Am gasit la http://primeaquariums.co.uk niste idei de capac / stand ce mi se par destul de interesante ( ca si sisteme ) .

image

Ma refer la partea frontala ce se deschide pe balamale si care este o idee mai lunga fata de partea din fata creand un efect de " bolta " .
Ce nu imi place la acest capac sunt acele gauri negre care presupun ca sunt puse acolo pe post de manere . Nu prea le vad rostul avand in vedere acea bolta de care poti sa apuci si sa ridici usita ...

This message was edited 1 time. Last update was at 07/04/2017 12:28:58

Bogdan_g
Member

Joined: 29/03/2016 20:46:31
Messages: 175
Location: Cluj
IP:
Offline

Vad ca toata instalatia isi va gasi locul intr-un apartament. Acolo vor fi estimativ 7-800kg (sump, acvariu, apa...). E oare safe? Intreb si io, nu dau cu parul..

This message was edited 1 time. Last update was at 07/04/2017 12:34:32

Andrei P
Member
[Avatar]

Joined: 28/11/2016 18:13:27
Messages: 209
Location: Bucuresti, Drumul Taberei
IP:
Offline

Bogdan_g wrote:Vad ca toata instalatia isi va gasi locul intr-un apartament. Acolo vor fi estimativ 7-800kg (sump, acvariu, apa...). E oare safe? Intreb si io, nu dau cu parul..


Din ceea ce am mai citit pe forum rezistenta placii ar fii cam de 2 t / mp. Blocul meu este din placi de beton prefabricat , el s-a dorit a fii bloc cu 10 etaje , insa dupa caderea comunismului s-au oprit la 4 etaje , insa este proiectat si executat cu fundatie si structura de rezistenta de 10 etaje.

This message was edited 2 times. Last update was at 07/04/2017 13:44:21

l0ngh0rn
Member
[Avatar]

Joined: 13/10/2011 18:40:49
Messages: 238
Location: Pitesti
IP:
Offline

La mine a fost totul in regula, nu sa plans vecina de nimic si nu am obsevat anomalii la tavanul ei
elis
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/04/2014 01:39:53
Messages: 683
Location: Bucuresti-Titan
IP:
Offline

La gaura de la cutie ,flansa se pune cu filetul in interior,iar afara se poate pune o sita aguamedic sau sita de la un furtun din acela cu pompita pt scos apa din acvariu sau vinul din butoi

Reusitele si esecurile unui om, sunt rezultatul direct al gandurilor sale !
 
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com