[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
180 L Juwel Vision Nature style  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Acesta este primul meu proiect ca sa zic asa. Celalalt acvariu pe care il am , un Aquael de 54 L a fost pregatit in graba , cu foarte putine cunostinte despre acvaristica si sub presiunea a doi carasi intr-un bol de 8-9 L.

Acvariul este un Juwel Vision 180 . Cu cabinet facut la comanda, eu zic ca mai optimizat fata de cabinetul Juwel aferent acestui acvariu.
Filtrarea : un Eheim professional 4 +350 2273
Lumina : 2x T5 35W
Substrat : JBL Vulcano Mineral , JBL Aqua Basis plus , cuart negru Dennerele ( grosimea stratului de cuart variaza intre 2 si 3 cm , nu stiu daca este suficient , va rog opinii )

Fertilizarea va fi de la JBL , Easy Carbo si va urma in curand CO2 -ul ( aici mai am putin de studiat ... )

Fauna: 2 carasi ; 2 guppy (cu astia nu sunt inca sigur ) ; 4 Gourami pitici ; 2 ancistrusi si 4 Oto (poate doar 2 mai vedem ) si 2-4 melci.

Plantele vor fi plante easy si tot odata rezistente ( din cauza carasilor ) : Echinodorus Bleheri , Echinodorus cordata Harbich Red , Ludwigia Repens Rubin , Vallisneria Spiralis ,
Vallisneria Spiralis Tortifolia , Cryptocoryne Wendtii Green, Cryptocoryne wendtii Compact , Sagittaria subulata var. pusilla , Cryptocoryne Parva .
Dupa ce acvariul va fi ciclat vor urma si ceva anubiasi , inca nu stiu de care.

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

OK, succes!

Nu am vazut unde este intrebarea sau problema. Daca ea se refera la Anubias, iti recomand Anubias Barteri var Nana. Nu sunt chiar "nana", sunt destul de invazivi dar sunt splendizi
(recunosc sportiv ca sunt fan Anubias ). Poate as mai comenta putin iluminarea, care e cam "jos" daca vrei sa te bucuri de incredibilul rosu-violet al Ludwigia.
Poate doua reflectoare te pot ajuta (la mine a functionat). In legatura cu filtrarea, vezi ca sunt citeva topic-uri unde s-a discutat despre filtrare, medii de filtrare, etc. care te-ar ajuta
cu siguranta. In fine, daca vrei sa ai acvariu plantat, uita de carasi. CO2 iti trebuie din prima zi in care plantezi acvariul : te ajuta la ciclare stimulind cresterea plantelor si, din acelasi
motiv, te ajuta sa eviti proliferarea algelor.

This message was edited 3 times. Last update was at 05/04/2017 22:29:20


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

image

image

hardscapeul ...

image

image

image
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Am o senzatie de deja-vu.
Unde am mai vazut coltul acela cu cabinet Juwel?!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Arata frumos acum. Daca ai fi pus in fata tot cu negru eu zic ca era si mai frumos. Pata aia de maro nu-mi place. Parerea mea e ca lumina e slaba si va trebui suplimentata. Eu as pune spray barul ala in partea dreapta de unde ai scos filtrul intern

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Am o senzatie de deja-vu.
Unde am mai vazut coltul acela cu cabinet Juwel?!


Cabinetul nu este Juwel , este custom made.
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

scorpionul wrote:Arata frumos acum. Daca ai fi pus in fata tot cu negru eu zic ca era si mai frumos. Pata aia de maro nu-mi place. Parerea mea e ca lumina e slaba si va trebui suplimentata. Eu as pune spray barul ala in partea dreapta de unde ai scos filtrul intern


Merci de idee , poate maine rectificam acolo , plus ca sunt cateva zone unde vreau sa cresc grosimea stratului de quartz.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

MihaiF wrote:
Silviu Man wrote:Am o senzatie de deja-vu.
Unde am mai vazut coltul acela cu cabinet Juwel?!


Cabinetul nu este Juwel , este custom made.


Gata, m-am prins: ai mai postat pe alt topic.

Legat de substrat, chiar ar arata mai bine daca era cel de decor uniform in fata. In plus, substratul nutritiv trebuie bine izolat de apa,
cel putin 3-4 cm, de substratul decorativ.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

nu stiu daca nu cumva Juwelul are nevoie de pad sub el. Din cate imi amintesc, el sta pe rama aia de plastic care nu stiu daca e ok. Am vazut si intaritura aia pe mijloc de sub el, dar am o retinere

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Daca e cum am vazut eu unul la un magazin, e ajustat pe sticla de fund. Rama este doar de decor si pentru intarire, pentru ca are partea frontala curbata.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Am o curiozitate : de ce ai izolat partea din fata in care, probabil, nu ai pus substrat fertil?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sunt singurul caruia nu-i place "colantul" ala de pe spate? Ca sa stiu si sa tac din gura.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Nu

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Am o curiozitate : de ce ai izolat partea din fata in care, probabil, nu ai pus substrat fertil?


Nu am pus substrat fertil in acea zona. Acela va fi locul unde voi hrani pestii cel mai des si vreau sa il pot aspira fara sa ajung la Aqua Basis.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

MihaiF wrote:
Silviu Man wrote:Am o curiozitate : de ce ai izolat partea din fata in care, probabil, nu ai pus substrat fertil?


Nu am pus substrat fertil in acea zona. Acela va fi locul unde voi hrani pestii cel mai des si vreau sa il pot aspira fara sa ajung la Aqua Basis.


Puteam sa jur! Si eu am facut la fel. Ma gindeam ca, izolind o zona de hranire, pot sa controlez acumularea de mincare neconsumata si, eventula cu ocazia schimburilor de apa, sa aspir substratul, sa-l curat si sa-l pun la loc fara sa-mi tulbure apa. E corect ce spun? Asa ai gindit? Ei bine, uita de metoda asta. Nu merge. Al dracului mincare; si sanitarii, duc mincarea in toate directiile. Pur si simplu nu vor sa intelega . Asadar, cel mai bun este tot clasicul aspirator.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

MihaiF wrote:... Acela va fi locul unde voi hrani pestii cel mai des si vreau sa il pot aspira fara sa ajung la Aqua Basis.

Teoria e buna, da' practica arata ca lucrurile nu stau deloc asa... miscarea curentilor face ca mancarea sa se imprastie si sa se duca unde "vrea muschii ei".

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Stai sa vezi cind se apuca SAE sa ciuguleasca, curentul de apa sa impinga, ... cite particule se "scutura" din Limnofila.
La fiecare schimb de apa, o iau la "scuturat" cu capatul furtunului (cu delicatete, evident) si parca se scutura copacu'.
Da, stiu : atentie la cantitatea de mincare, sa fie consumata in cieva minute, etc. Tot apar acele particule mici care trebuie aspirate,
cu skimmer si prefiltru cu tot.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Silviu Man wrote:
MihaiF wrote:
Silviu Man wrote:Am o curiozitate : de ce ai izolat partea din fata in care, probabil, nu ai pus substrat fertil?


Nu am pus substrat fertil in acea zona. Acela va fi locul unde voi hrani pestii cel mai des si vreau sa il pot aspira fara sa ajung la Aqua Basis.


Puteam sa jur! Si eu am facut la fel. Ma gindeam ca, izolind o zona de hranire, pot sa controlez acumularea de mincare neconsumata si, eventula cu ocazia schimburilor de apa, sa aspir substratul, sa-l curat si sa-l pun la loc fara sa-mi tulbure apa. E corect ce spun? Asa ai gindit? Ei bine, uita de metoda asta. Nu merge. Al dracului mincare; si sanitarii, duc mincarea in toate directiile. Pur si simplu nu vor sa intelega . Asadar, cel mai bun este tot clasicul aspirator.


exact asa m-am gandit . Deci nu functioneaza
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Singurul lucru pe care poti sa-l faci, pot sa spun in limita putinei mele experiente, este sa opresti filtrul pe perioada hranirii animalutelor si sa ai o
echipa de curatenie serioasa.

Eu le dau mincare (OK, eu si "sefa", in absenta mea) de doua ori pe zi: mai mult dimineata si mai putin sera si atunci, mai ales mincare de balast.
Am un inel de hranire in care pun mincarea dar si suficienti "lucratori la salubritate". Astfel, nu am mult de aspirat, Rasbora maninca la suprafata si in
zona medie a apei, Boraras "vineaza" ce scapa, Neonii negri se misca in toata coloana (astia s-au si smecherit, stau pe linga SAE si, cind "ridica"
SAE ceva de pe fund, ataca precum niste autentici micropradatori; uneori am impresia ca fac echipa). In fine, RCS, Amano, Spiral si, nu in ultimul caz,
Atyopsis, rezolva restul.

Nu stiu daca asta este cea mai buna combinatie dar la mine functioneaza de mai bine de un an fara probleme.
Ca urmare, o recomand!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Legat de lumina eu zic ca pentru plante cu cerinte usoare si medii este de ajuns ( e important sa ai si reflectoare pe ele ) . Eu am un juwel de 126 l brut cu 2 tuburi t5 de cite 28 de wati fiecare si nu am probleme cu plantele .
As schimba insa tuburile originale fie cu Dennerle fie cu JBL .
Sub acvariu Juwel nu se pune pad.
Inca o recomandare : nu pune carasi . Nu au ce cauta intr-un bazin de genu asta .

This message was edited 2 times. Last update was at 06/04/2017 07:50:05

 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com