[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Upgrade de acvariu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
motanul
Member

Joined: 28/05/2010 09:30:49
Messages: 116
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare,

As vrea sa fac un upgrade de acvariu ( unul de 50 L ).
Vreau sa folosesc de la actualul acvariu urmatoarele: plantele, decorul, sistemul de filtrare si sistemul de CO2 si pestii, bineinteles.
Imi puteti spune cum pot sa fac sa transfer plantele si pestii in noul acvariu? Trebuie sa il ciclez pe cel nou si cat timp este la ciclat cum procedez cu pestii din acvariul vechi? Daca nu mai am plante in vechiul acvariu mai are rost sa tin co2 in functiune?
Ca si filtru, inca il mai am pe cel vechi si il pot folosi, dar daca il pun in acvariul vechi, nu se decicleaza?


Asptet sfaturi si propuneri.

Merci
[Yahoo!]
dan-iulian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/11/2015 17:37:37
Messages: 339
Location: Targoviste, Dambovita
IP:
Offline

Daca nu vrei sa o iei de la capat cu ciclarea, tranfera tot, inclusiv apa... si aia e.

Suma viciilor ramane constanta.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44793.page#p398491
motanul
Member

Joined: 28/05/2010 09:30:49
Messages: 116
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Chiar daca acvariul este mai mare? Actualul acvariu are 30 L si imi iau unul de 50 L.
[Yahoo!]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Transferi apa din vechiul acvariu + adaugi 20L apa ca si cum ai face un schimb de apa.
Vrei sa folosesti si substratul din vechiul acvariu?
Daca ai substrat nou e mai simplu: scoti plantele din vechiul acvariu (lasi substratul vechi in vechiul acvariu), amenajezi noul acvariu (pui substrat, plante, decoruri), muti filtrul, adaugi o mare parte din apa din vechiul acvariu, dupa care pui pestii.
Daca vrei sa refolosesti substratul din vechiul acvariu, eu as scoate mai intai apa si pestii intr-un vas separat. Pentru ca in momentul in care vei umbla la substrat vei ridica o multime de mizerii care vor tulbura apa si in plus nu stiu cat de sanatoase sunt pentru pesti.

[Nano cu albinute] [Old tree]
motanul
Member

Joined: 28/05/2010 09:30:49
Messages: 116
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Substratul nu il voi folosi. Vreau sa iau Scapers' Soil.
Eu aveam o problema cu plantele care se topeau...si am zis sa trec la un acvariu mai mare ( e mai usor de sustinut) si ma gandeam sa o iau de la capat cu cilcarea ( plantele vechi le puneam in acvariul nou ) si o luam cumva de la 0...

Problema e ca daca o iau de la 0...trebuie sa las pestii in acvariul vechi pana se cicleaza noul acvariu...si de aici o mica intrebare pentru mine...ce fac cu filtrarea la acvariul vechi ? pentru ca vreau sa folosesc vechiul filtru la noul acvariu...
Daca pun vechiul filtru ( intern ) in functiune in locul celui actual risc sa pierd pestii pe care ii am acum ?

Merci
[Yahoo!]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Faptul ca folosesti filtrul de la vechiul acvariu te ajuta cu ciclarea. Bacteriile sunt formate deja in filtrul cel vechi. Deci esti ok.
Daca ai si un filtru nou pe care vrei sa-l folosesti e bine sa le lasi pe ambele sa mearga in paralel timp de vreo 3 saptamani.

Faptul ca treci la un acvariu mai mare nu te va ajuta sa ai plante mai sanatoase.
Plantele au nevoide de:
- lumina
- fertilizare
- CO2
In functie de tipul de plante pe care le ai in acvariu (easy/medium/advanced) va trebui sa le asiguri mai mult sau mai putin din cele de mai sus.
De asemenea conteaza si alte conditii precum duritate apa, temperatura.

[Nano cu albinute] [Old tree]
motanul
Member

Joined: 28/05/2010 09:30:49
Messages: 116
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ma gandeam ca daca trec la un acvariu un pic mai mare mediul din acvariu este mai usor de sustinut...si vroiam sa imi iau si mai multi neoni. Acum am doar 5...si vroiam sa imi iau si eu macar 8...daca nu 10 maxim...si sa am putin mai mult spatiu...pentru ca la mine totul este cam inghesuit...
[Yahoo!]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Ti-as recomanda sa pui in acvariu doar plante 'easy'.
Acestea sunt cele mai usor de intretinut.
Cauta aici informatii despre plantele pe care le ai: http://tropica.com/en/plants/

This message was edited 1 time. Last update was at 03/04/2017 15:53:33


[Nano cu albinute] [Old tree]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com