[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
lipire piatra vie de piatra vie  XML
Forum Index » Discutii generale
Author Message
zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

cum lipesc o piatra vie uda cu niste ciuperci de un bolovan de piatra vie submersibil ? cu produse autohtone, care nu costa un rinichi / gram. si va rog, nu loctite gel picatura, ca am consumat 2 tuburi si nimic. ar merge silicon, dar polimerizeaza greu si locul unde vreau sa lipsesc e cam vertical, nu prea pot sa stau 1 ora sa il tin.

This message was edited 1 time. Last update was at 31/03/2017 18:18:44

elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

nu exista solutii autohtone din pacate. singura solutie e A+B plastelina DD/aqua medic etc....nu e foarte scumpa....

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

nu e foarte scumpa in sine, dar gasesc cu transport de la 7euro in sus.

http://www.ebay.co.uk/itm/50g-DIY-Polycaprolactone-Polymorph-Thermoplastic-Friendly-Plastic-4mm-/232157494446?hash=item360daa3cae:g:WVkAAOSwIgNXnBRT

termoplastic avem prin tara ? ca la o cautare pe gugal nu apare nimic in primele 4 pagini

This message was edited 1 time. Last update was at 31/03/2017 22:03:39

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Daca vrei sa lipesti sub apa, doar cu cyanoacrilati vei reusi.
Deci, fie faci rost de o cantitate mare de super glue gel, fie iei un produs dedicat, gen Seachem Reef Glue.
Problema ta va fi dupa lipire, in functie de marimea bolovanilor. Daca sunt prea mari, daca centrul de greutate nu pupa bine, trebuie sa te astepti sa pice oricand.

In locul tau mi-as pregati niste scule (bormasina, spiral), si o tija din plastic. Daca lucrezi repede, in 5 minute esti cu piatra inapoi in bazin.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

multam, am mai luat 3 tuburi de loctite, mai ales dupa patania colegului aerosv nu vreau dd sau alte epoxy.

bolovanii practic nu sunt mari, ma rog, cel de baza e, are vreo 3 kile si e exclus sa il scot, cel cu ciupercile are vreo 50 de grame + mai vreau sa lipesc unul cu polipi. problema e verticalitatea bolovanului de baza.

are ceva daca exagerez cu gelul vietii ? prea chimical pentru viata acvatica ? acuma sunt chiar stresat, nu am cinestie ce pesti sau corali, dar nici nu vreau sa pierd vreunul.

This message was edited 1 time. Last update was at 01/04/2017 19:05:51

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Plm, toata lumea lipeste chestii cu super glue gel, dar nu stiu daca iti poate garanta cineva ca n-o sa ai pierderi..

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

in seara asta am refacut aquascape-ul la Fluval Edge.
Am folosit vreo 20 de bucati mici de piatra si o cutie de SILVER GREY - Bicomponent epoxy putty http://www.hobbiesguinea.es/en/modelling-epoxies/1462-milliput-silver-grey-bicomponent-epoxy-putty-113-gr.html

Dupa ce am terminat lucrarea de arta, bag totul in apa sarata pentru o proba - lipiciul intarit a inceput sa se faramiteze. Probabil nu am amestecat parti egale sau era expirat.
Am pregatit deja tijele de acrilat, maine incerc sa dau gauri cu bormasina si sa fixez pietrele asa.

Din experienta pot spune ca asta e cea mai faina varianta. Pentru pietre mai mari: tevi pvc si soricei.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
 
Forum Index » Discutii generale
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com