[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Salutare  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
rapper4u
Junior member

Joined: 31/03/2017 15:10:43
Messages: 25
Location: Brasov
IP:
Offline

Salut, sunt Calin din Brasov si aparent sunt un nou membru al acestui hobby.
Am inceput cu un Juwel Primo 60 si ce decoruri am gasit dar cu o mica idee in cap. Acvariu fara apa a aratat asa :
IMG 5780

Dupa ceva lupte cu Red Moor Wood care plutea dupa o sapt de soaking. Umplut cu apa in asteptarea plantelor:
IMG_5789

Apoi am adaugat 4 m de banda LED RGB (de proasta calitate aparent) pentru un plus de lumina pe capacul acvariului:
IMG_5819
IMG 5821

Cu "copacul" ancorat cu ventuza si ceva plante (Cryptocoryne parva, S. Repens, Marsiolea hirsuta, Echinodorus grisebachii Amazonicus) :
IMG_5830

Si in final impreuna cu 5 Xiphophorus helleri berlin :
IMG 5836

Dupa o seara in acvariu aparent una dintre femele a decis sa isi scurteze viata si a reusit sa sara prin spatiul ramas intre filtru si decupajul pentru fire.
Cam asa arata inceputul noului hobby dupa 2 sapt de la achizitie

This message was edited 7 times. Last update was at 31/03/2017 16:06:22

ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Tulbureala aceia indica ca nu e ciclat bazinul(in doua saptamani nici nu avea cum) cum nu pomenesti despre cred ca nu stii despre ea, gasesti indicatii pe forum; oricum daca vrei sa nu-ti mai moara din pesti ar trebui macar la doua zile sa schimbi 20-30% din apa cu una statuta macar 10 ore si la aceiasi temperatura, foloseste ceva biostartere (cultura de bacterii) sa te ajute. Mai pune plante mai mari, ajuta

This message was edited 1 time. Last update was at 31/03/2017 20:27:48

[Email]
rapper4u
Junior member

Joined: 31/03/2017 15:10:43
Messages: 25
Location: Brasov
IP:
Offline

Am folosit Tetra SafeStart. O buna parte din tubureala am cauzat-o cand am incercat sa "plantez" copacul fara sa scot apa si ravasit substratul fin. Tot odata cred ca filtrului ii lipseste o parte de filtrare fina (pasla) el fiind alcatuit doar dintr-un burete poros.
Momentan masor calitatea apei cu testere 6in1 stick-uri (va urma sa achizitionez un set cu reactanti) care desi stiu ca sunt destul de proaste momentan au indincat parametri buni cu 0 NO2 si NO3 si un ph ~ 7 la cele 3 teste facut.
Voi schimba si apa la 2 zile incepand de maine cu apa satuta si biotopol, singura problema va fi sa o aduc la temp de 25 grade.
sepe
Unripe member

Joined: 04/04/2017 15:34:12
Messages: 1
IP:
Offline

Salutare,

Cat te-a costat distractia cu led-urile? Sunt si eu din brasov si vreau sa adaug banda led pe capac insa sunt TOTAL anti-talent la asta.

Merci,
Vlad

This message was edited 1 time. Last update was at 04/04/2017 15:44:57

rapper4u
Junior member

Joined: 31/03/2017 15:10:43
Messages: 25
Location: Brasov
IP:
Offline

Ledurile au fost in total 200 Ron si o seara de munca.
Nu iti recomand in schimb sa faci asa, teoretic ar trebui sa fie 14W/metru dar eu sunt de parere ca sunt f departe de asa ceva, din poza poti sa vezi cum arata lampa led de la Juwel ce 8W in comparatie cu restul ledurilor.
Singurul beneficiu este faptul ca pot controla culoarea, probabil as fi iesit mai bine daca luam LED alb simplu ceea ce probabil ar fi redus costul sau as fi putut achizitiona o banda de putere mai mare si calitate mai buna.
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com