[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu de 200 litri...  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Iulian99
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/05/2005 00:08:01
Messages: 46
Location: Galati
IP:
Offline

Am reusit dupa lupte seculare sa am acvariu gata de lupta (100lungime*50inaltime*40latime) .Insa vreau sa-l asez pe un "dulap" sau ceva de genul asta. Intrebarea este: daca dau comanda de unul facut din pal cu doua picioare pe mijloc de sprijin, pot avea vro surpriza?

Ala negru de respira greu...
[Email]
georgian
Member
[Avatar]

Joined: 25/05/2003 22:29:54
Messages: 298
Location: Bucuresti, Diham
IP:
Offline

depinde ce picioare pui. daca planseul este plat si nu este inclinat poti sa le faci fixe dar daca nu iti trebuie picioare reglabile solide. eu am unele care au costat ceva dar merita , sistemul de reglare e din surub-piulita de 10mm.

acvariul meu <"))))))><
[Email] [Yahoo!]
Iulian99
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/05/2005 00:08:01
Messages: 46
Location: Galati
IP:
Offline

Nu este inclinat si este ca si o cutie...

Ala negru de respira greu...
[Email]
Iulian99
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/05/2005 00:08:01
Messages: 46
Location: Galati
IP:
Offline

Ma intereseaza daca palul tine greutatea asta?

Ala negru de respira greu...
[Email]
Horea
Member

Joined: 24/02/2005 10:59:36
Messages: 144
Location: Medias
IP:
Offline

De unde vrei sa iei pal, intreaba de tego de 16 mm. E mult mai rezistent, din toate punctele de vedere, chiar daca e putin mai scump.
[Email]
miky
Member
[Avatar]

Joined: 09/10/2004 19:54:23
Messages: 155
Location: Brasov
IP:
Offline

ideea ar fi ca placa de pal sa aiba 3 puncte de sustinere inafara de spata ca daca nu vei avea neplacuta surpriza sa se onduleze si sar putea sa crape fundul acvariului

cel mai bine este sa pui o bicata de blat sau ceva mai gros sub acvariu si nu uita si o bucata de polistiren (sau cum i`o zice)

daca e "ancorat" bine dulapul tine si palul de 16 daca nu pt linistea ta pune de 18

Puterea zeilor este mare acvariu
[Email] [Yahoo!]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pal de 18mm este mai mult decat suficient.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
Iulian99
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/05/2005 00:08:01
Messages: 46
Location: Galati
IP:
Offline

O sa aiba 2 picioare de sprijin pe mijloc si spate tot din pal. Deci o sa tina??

Ala negru de respira greu...
[Email]
Iulian99
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/05/2005 00:08:01
Messages: 46
Location: Galati
IP:
Offline

aaaa.... si blatul e din ceva de genu Termo (tot pal)... A auzit cineva???

Ala negru de respira greu...
[Email]
miky
Member
[Avatar]

Joined: 09/10/2004 19:54:23
Messages: 155
Location: Brasov
IP:
Offline

blatu daca nu-i prea gros(adica de 20) si crezi tu ca sunt ceva denivelari in locul unde vine asezat dulapul mai bine pui dublura e mai sigur

si dormi si linistit

Puterea zeilor este mare acvariu
[Email] [Yahoo!]
Aramis
Member
[Avatar]

Joined: 03/02/2004 15:33:21
Messages: 164
Location: Bucuresti - Titan
IP:
Offline

si pentru mine se lucreaza la un suport pentru acvariu. aproximativ aceleasi dimensiuni cu ce vrei sa faci si tu. tamplarii mei au spus ca nu garanteaza pentru rezistentza picioarelor reglabile si ca mai bine sa renunt la ele. faptul ca piulitza de reglare se afla incastrata inntr-un material plastic casant (gen ebonita), sigurantza e mult diminuata.
[Yahoo!] aim icon [ICQ]
bogdan.panait
Member

Joined: 26/03/2004 10:19:18
Messages: 102
Location: craiova-rovine
IP:
Offline

O bucata de PAL de 18 de 100/100 cm cica tine 400 kg in poz. verticala. Kestiunea este ca daca apar solicitari in alte directii poti sa te arzi. Trei bucati de PAL, in forma de U, folosite ca picioare de sprijin, ar trebui sa tina. De fapt sunt convis ca tin, cu conditia sa fie bine fixate intre ele. Daca nu, hai ca platesc io covoru.

Another one bites the dust
[Yahoo!]
Iulian99
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/05/2005 00:08:01
Messages: 46
Location: Galati
IP:
Offline

Nu-i covor e parchet laminat si nu prea am chef de experiente... da ata ete... tre s-o fac... si ar fi pacat sa se intample ceva ca parchetul nu are nici 6 luni de cand e pus da io sper sa nu

Ala negru de respira greu...
[Email]
mistretzu
Member
[Avatar]

Joined: 18/02/2004 09:48:00
Messages: 108
Location: Craiova
IP:
Offline

Fara panica.

Eu am suportul facut din PAL melaminat de 18mm cu manutza proprie. Are 2.25m lungime, spate intreg shi 5 "stalpi" de sustzinere. Pe el zace monstrul de 1.60m, 45 latzime shi 60 inaltzime. La un calcul sumar (apa + sticla + pietrele din interior) sare cu mult de juma' de tona...

Spor la treaba,
Mircea.

Acvaristu' lu' Peste.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Iulian99 wrote:... Intrebarea este: daca dau comanda de unul facut din pal cu doua picioare pe mijloc de sprijin, pot avea vro surpriza?

Iulian99 wrote:O sa aiba 2 picioare de sprijin pe mijloc si spate tot din pal. Deci o sa tina??

Am tot asteptat sa intrebe cineva sau sa dai niste detalii referitoare la picioarele pe mijloc la care tot faci referire... Se pare ca ceilalti au inteles ... sincer sa fiu eu nu
Vrei sa spui:
a. - "doua picioare ca mijloc de sprijin"
b. - "doua picioare fixate pe mijloc...ul lungimii acvariului sub forma de T" :o

Indiferent de varianta trebuie sa ai o piesa care sa "blocheze" posibilitatea ca patrulaterul care se formeaza sa se deformeze:
__________.........________
|_________| => /_______/
Aceasta "piesa" este ori un perete in spate, ori doua fasii, tot in spate, una sus si alta jos...
Daca este varianta a. - la 1m deschidere recomand inca un picior la mijloc (daca vei face un calcul si la acvariul dat de exemplu de mistretzu - un adevarat acvariu - tot pe la 0.5m intre stalpi vei da)
Daca varianta este b. - la deschidere de 1 m varianta gresita...
Problema la PAL este ca lucreaza in timp si se incovoaie "permanent" (puteti sa va uitati prin biblioteci si veti vedea...). Mai ales intr-un mediu umed (fara sa vrem tot va picura pe ici pe colo...) acest proces se accelereaza. Din aceasta cauza este bine sa utilizati picioare mai dese.
P.S. Nu va uitati la mesele acvariilor de firma: PAL-ul utilizat de ei are o structura diferita de cel care se gaseste la noi in mod curent in comert. PAL-ul de la noi are doua straturi dure (spre suprafete) si un miez moale (cu o densitate mai mica) spre deosebire de alte PAL-uri care au in toata sectiunea o densitate mare...
mistretzu
Member
[Avatar]

Joined: 18/02/2004 09:48:00
Messages: 108
Location: Craiova
IP:
Offline

Lucian wrote:P.S. Nu va uitati la mesele acvariilor de firma: PAL-ul utilizat de ei are o structura diferita de cel care se gaseste la noi in mod curent in comert. PAL-ul de la noi are doua straturi dure (spre suprafete) si un miez moale (cu o densitate mai mica) spre deosebire de alte PAL-uri care au in toata sectiunea o densitate mare...

PAL-ul folosit de exemplu de firma Juwel are 16 mm nu 18 ca la noi, dar este dur in toata sectziunea. Am facut cu un prieten o copie la masa de la RIO 400, shi sincer sa fiu daca nu aveam noroc sa gasim la depozit PAL de 19 mm nu cred ca ne apucam....

Acvaristu' lu' Peste.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Aramis
Member
[Avatar]

Joined: 03/02/2004 15:33:21
Messages: 164
Location: Bucuresti - Titan
IP:
Offline

mai exista pe la noi un soi de pal...se apropie de grosimea blat-urilor pt bucatarii. are 24mm grosime, iar tamplarii au zis ca e tocmai bun pentru a sustine greutati mari.
azi tocmai am primit acasa masa pt acvariu. are L=100 cm, l=47,5cm, h=70. facuta cu maximum de simtz de raspundere !! macar din acest punct de vedere pot dormi linistit. pacat ca in comertz nu exista picioare reglabile care sa-ti dea aceeasi sigutantza.
[Yahoo!] aim icon [ICQ]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com