[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Mincare  XML
Forum Index » Hrana
Author Message
opaliu
Member

Joined: 04/09/2014 12:29:43
Messages: 183
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Va salut!Am si eu o intrebare prosteasca:le pot da pestilor stevie fiarta?Ma gindeam ca e plina de subtante benefice.Multumesc.
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

si la curci dai nuci inainte sa le tai. Nu uita sa adaugi morcovi, ardei, pastarnac si obligatoriu borsul

gluma e gluma, dar de ce sa te complici? Daca nu ai carasi sau alte specii asemanatoare, da-le mancare clasica. De regula ea e consumata imediat si nu afecteaza apa. Gandeste-te ca ce nu este consumat de pesti se descompune in apa si poti avea tot felul de probleme. Si intotdeauna se recomanda hranirea pestilor cat pot ei sa consume in 2-3 minute. In cat timp crezi ca o sa consume stevia? Oricum in mancarea de pesti se gasesc destui aditivi si nu mai trebuie sa adaugi si tu

pana la urma decizia iti apartine, poti face o incercare si vezi ce iti iese

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
opaliu
Member

Joined: 04/09/2014 12:29:43
Messages: 183
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu le dau si mincare clasica si le mai dau inima de vaca ,dar ma gindean ca sunt prea multe proteine si vroiam ceva vegetale in afara de spirulina,salata sau spanac.Merci.
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

ce pesti hranesti?

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
opaliu
Member

Joined: 04/09/2014 12:29:43
Messages: 183
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am doua acvarii si am in ele vivipari,cory,scalari .tetra si ancistrusi.
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

in situatia asta eu as merge pe hrana clasica. Printre cele mai bune mi se pare a fi cea de la Tetra , varietatile Prima, Discus, iar pentru pestii de fund am Tetra Wafer Mix cu care se impaca foarte bine

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Eu le dau la ai mei: Tetra Tetramin Flakes, iar pentru Cory dau Tetra Tetramin Granulat.
Si mai am si niste granule pentru creveti care nu mai stiu cum se cheama.

[Nano cu albinute] [Old tree]
opaliu
Member

Joined: 04/09/2014 12:29:43
Messages: 183
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si eu le dau de la Tetra.Miltumesc
edgarin
Unripe member

Joined: 29/12/2020 22:55:49
Messages: 2
IP:
Offline

Recent am cumparat si eu pesti copiilor si înca studiez cu ce sa-i hranesc

This message was edited 1 time. Last update was at 29/12/2020 23:09:57

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

stevia ca stevia,dar mi.e teama de soarta pestilor cand aud de scalari plus vivipari si pe langa se mai adauga un iz de tetra,care sper din suflet sa nu reprezinte barbus tetrazona ^^
desi e un topic de mancare,tin a atrage atebtia faptului ca scalarii vor ciupii/manca viviparii pt coditele lor "apetisante" ce instiga la scandal,iar barbus tetrazona vor termina fizic si psihic atat scalarii cat si viviparii. separa.i astfel incat sa nu fie scandal ori vei avea incidente neplacute

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
rari
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/04/2014 15:17:35
Messages: 379
Location: Cluj
IP:
Offline

@paradoxx e un topic din 2017, de atunci multe se puteau schimba in acel acvariu

"Sarac e cel ce se simte sarac, caruia îi trebuie neaparat mai mult decat are." -Mihai Eminescu
"Honeste vivere, neminem laedere, suum cuique tribuere"
[MSN]
DraCoNi
Membru de baza

Joined: 01/09/2020 18:43:56
Messages: 341
Location: Bucuresti
IP:
Offline

rari wrote:@paradoxx e un topic din 2017, de atunci multe se puteau schimba in acel acvariu


Chiar oare proprietarul ce a facut? Mai ceva din vivipari?
[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Ciorba sper ca nu a facut

This message was edited 1 time. Last update was at 16/02/2021 22:04:06


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

scorpionul wrote:...pentru pestii de fund am Tetra Wafer Mix
rari wrote:@paradoxx e un topic din 2017, de atunci multe se puteau schimba in acel acvariu
...si pe la preturi: o cutie cu vreo litra de floace costa, cu transport, monstruosi 31 €!
Mai are cineva, ca mine, cataloage pastrate din ´98?, cand costa asa ceva scump 13 DM?
Daca m-ar costa hrana pestilor asemenea sume,... inchipuiti-va ce va permite imaginatia mai rau.
Si nu-mi raspundeti ca se castiga in prezent mai mult, ci amintiti-va cat timp s-a muncit atunci, si cat se timp se munceste acum, pentru aceeasi valoare platita.
In definitiv, ce diferenta dintre floacele de atunci si cele de acum justifica asdemenea diferenta de pret?!
Oricum ar fi, eu gasesc lacomia nerusinata avanzatorilor si naivitatea credula a unor cumparatori pur si simplu revoltatoare.
Dau sute de €/an pentru hrana pestilor mei, dar nu la asemenea preturi, iar calitatea este net superioara acestor fulgi.

This message was edited 4 times. Last update was at 21/08/2022 05:09:39


Daca-ti spune cineva: "Nu se poate!", adu-ti aminte ca se refera la posibilitatile sale, nu la ale tale.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Asta s-a intamplat cu tot, nu doar cu mancarea de pesti. In timp s-au intamplat multe - crize financiare, inflatii, razboaie, a crescut pretul petrolului, al gazului, al electricitatii, au crescut nevoile coruptilor, au aparut mai multi printi si baroni care necesita atentie si ingrijire speciala, au crescut taxele, respectiv adausul comercial, etc. Hobby-urile se suprataxeaza pentru ca indraznim sa avem un hobby.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
 
Forum Index » Hrana
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com