[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
refractometru chinezesc atc  XML
Forum Index » Bursa marina
Author Message
zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

pe mine m-a cam enervat, mi-am luat un hidrometru.

teoretic ar trebui calibrat sau verificat, am umblat la surub fata de default. acuma e reglat aproximativ ca si hidrometru.

pret 100 lei + transport. avand in vedere ca e cam maricel nu cred ca pot sa il trimit cu posta romana ca si plic, asa ca diferente de pret mare fata de curier nu cred ca sunt.
[Thumb - P3200123_result.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 20/03/2017 17:28:54

aurecj
Senior member

Joined: 09/05/2006 09:35:36
Messages: 754
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Exact de-asta am eu si merge perfect.

L-am calibrat cu solutie de calibrare (mi-am luat din Germania) si dup'aia l-am verificat cu apa de osmoza si merge impecabil. Ulterior l-am calibrat cu apa de osmoza si l-am verificat cu solutia de calibrare si e OK, deci, in concluzie, poate fi calibrat foarte bine atat cu apa de osmoza, cat si cu solutie de calibrare (daca ai de unde sa-ti iei).

Ideea este ca dupa fiecare masurare sa-l speli cu apa de osmoza, altfel o sa-ti arate valori aiurea, ceea ce e logic, deoarece ramane sare pe lentila si in momentul in care pui din nou apa sarata, iti arata salinitate mai mare. Stiu si pe altii care n-au tinut cont de asta si au zis ca e prost...
[Email] [Yahoo!]
orio
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 14/05/2009 01:12:10
Messages: 437
Location: Pantelimon IF
IP:
Offline

Ce solutie de calibrare ai folosit?

Africanii mei la 3 luni , la 8 luni si la 10 luni . Si ceva poze.

Noul proiect de saratel....
[WWW] [Yahoo!]
zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

+ skimmer https://www.nevertebrate.ro/Sera-marin-Protein-Skimmer-PS130 90 lei (are clapeta rupta, se monteaza doar in ventuze, tin), il folosesc de ~2 luni, eu sunt multumit de el. il dau pentru ca vreau sa iau un skimmer hang on, sa eliberez putin spatiul din aio, sa mai pun niste matrix.

benzi de leduri (am luat un mars aqua) 3x blue royal + 2xwhite -> https://www.nevertebrate.ro/Sera-marin-Protein-Skimmer-PS130 70 de lei. folosite ~2 luni, am fost multumit de ele. sunt bune pentru sump as zice.

refractometru 70 de lei.

sunt deschis la negocieri/propuneri, pachete intre ele cu discount, transport gratuit la pachete ).

miercuri ajung in bucuresti, deci s-ar putea si predarea personala daca sunt doritori din oras. (pe langa coralis/tropheus)

This message was edited 3 times. Last update was at 08/04/2017 11:39:51

 
Forum Index » Bursa marina
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com