[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Morti suspecte dupa schimbul de apa - Bucuresti sector 1  XML
Forum Index » Apa
Author Message
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Salut

acum 1 luna (mai exact weekend-ul 18-19 februarie) am facut un schimb de apa in urma caruia au murit o mare parte din pesti, unii in decurs de cateva ore, altii in decurs de cateva zile
chiar atunci pe loc nu mi-am dat seama ce se intampla, cumparasem si niste pesti noi si am zis ca nu am facut aclimatizarea calumea (desi tot timpul fac aclimatizare cel putin 1 ora, la picatura), asa ca luni dupa weekend am schimbat ca de obicei apa si in acvariul de la birou (tot in sectorul 1) cu aceleasi rezultate

simptome: unii pesti (nu toti) stau la suprafata apei mult timp; altii, de ex ancistrusii, stau cu burta in sus (am un ancistrus foarte mare care a stat asa vreo 2 saptamani, acum vad ca si-a revenit)
nu exista alte simptome externe
scalarii cei mari pe care ii aveam de 3 ani au murit unul dupa 2 saptamani si unul dupa 3 saptamani

dar nu au murit toti pestii si nici macar toti pestii de aceeasi specie: de ex. o parte din neoni s-au dus, dar nu toti

m-am uitat pe buletinele de analiza, este o crestere la aluminiu in februarie si martie, (banuiam sulfat de aluminiu) dar valorile astea au mai fost si in septembrie,

in fine, credeam ca am trecut peste episod, insa ieri am luat niste pesti ca sa refac stocul, i-am aclimatizat la picatura 3 ore, am pus si ceva gen aquasafe (de la dennerle) in acvariu

de cum i-am pus in acvariu, s-au dus imediat toti la suprafata apei si acolo au ramas iar azi dimineata erau toti fleoscaiti, probabil pana diseara sunt dusi


asa ca am niste intrebari:
1. sunt singurul caruia i s-a intampla asta? ca daca da, inseamna ca nu e apa de la robinet
2. are cineva vreo idee despre ce se intampla? ca e clar ca orice ar fi, inca e in acvariu

multam

PS da, stiu, baterie de filtre; e prima data cand mi se intampla in 10 ani si tot nu sunt convins ca o sa-mi iau baterie de filtre



Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

interesant, am gasit acest topic in care se vorbeste despre sulfat de aluminiu exact pe 18 februarie 2012
http://acvariu.ro/forum/posts/list/19471.page

asta sa fie deci?

dar sunt curios daca sunt singurul.

si daca e asta, cum naiba il scot din acvariu



scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

din ce povestesti e clar apa de la robinet. Sunt semne de intoxicatie care se manifesta in functie de rezistenta fiecarui peste. Nu esti singurul care a patit asta, din cate imi aduc aminte koala a fost unul dintre ei. Cand un peste se ridica sa respire de la suprafata e clar ca apa nu-i convine. Stii cum este nu trebuie sa ti se intample ca sa iei anticipat masuri de precautie. Ai vazut cum gandesc japonezii? construieste bine inainte sa vina cutremurul. Eu pregatind schimbul la picatura(deci apa care curge permanent in acvariu fara un control prealabil) imi fac filtrare tripla in care intra obligatoriu filtru ceramic, acesta fiind destinat opririi sulfatului de aluminiu. Nu poti scoate sulfatul de aluminiu din apa, decat prin schimbarea masiva a apei. Dar cu ce apa o schimbi??? Poate osmoza

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

pai da dar koala a patit-o acum niste ani, eu sunt curios daca cineva a patit-o acum

am cum sa stiu sigur ca e de la sulfat de aluminiu? ca in buletinele de analiza nu se zice nimic de el, cred ca pur si simplu nu testeaza asa ceva.

ma gandesc sa iau filtre, dar nu stiu care cartus anume retine sulfatul de aluminiu, ca carbunele sigur nu - Sterasyl?

principalul motiv pentru care nu vreau sa iau baterie de filtre este ca debitul la iesire presupun ca este foarte mic si nu pot sa stau jumatate de zi sa fac schimbul de apa, pur si simplu nu am timpul asta iar de stocat apa de asemenea nu am cum.




koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

De obicei, lucrurile astea se intampla primavara si toamna (cand apele vin "murdare" de la munte).
Sulfatul de aluminiu este un "floculant", adica el are capacitatea sa "adune" mizeria si sa o "depuna" pe fundul bazinelor de decantare din statiile de tratare a apei... se foloseste la "limpezirea" apei potabile.

- pentru pesti este fatal... se depune pe branhii si ii sufoca,
- pestii devin stresati... se ascund... nu se mai hranesc corespunzator... unii dintre ei se inchid la culoare.
- in final, mor sufocati (cu gura deschisa si cu aripioarele intinse).

- singura metoda de prevenire este filtrarea apei prin cartus de sterasyl.
- daca otrava este deja in acvariu, atunci nu ai alta sansa decat sa faci un schimb masiv de apa si sa speri ca totul e in regula "in apa de la retea".

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

mersi, o sa iau un cartus de sterasyl



Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Multumim de informatie. Vad ca si in sectorul 2 aproape s-a dublat aluminiul din apa.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Multumim ptr info, de unde as putea stii daca este sau nu sulfat de aluminiu in apa ?

Eu sunt din Oradea
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2847
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Vezi ca pe langa sulfatul de aluminiu mai trebuie sa iei in considerare si embolia gazoasa provocata de bulele microscopice de gaz(forma sub care e introdus clorul in apa de retea) aflate in apa proaspat introdusa direct de la robinet, acestea prin branhii ajung direct in sange provacand moartea pestilor, afecteaza mai tare pestii mari : la mine mi-a omorat 4 discusi de ~10-12 cm si afectat altii, in timp ce altumii care atunci aveau aproximativ 6 cm pe verticala(~2cm corp) nu au parut afectati deloc. Si da poti face schimb direct poate chiar si ani de zile fara sa se intample pana odata.., depinde cat de "incarcata" e apa la momentul respectiv si procentual cat schimbi din volumul bazinului la momentul dat
[Email]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Ba ma speriati. O sa vad cum pot sa montez si eu un filtru dinasta cu sterasyl pe schimbul la picatura.
Eu am reductor de presiune, se monteaza inainte sau dupa el?
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Il poti monta inainte de reductorul de presiune, ca sa faca treaba cum trebuie.

Pe4ntru toti cei care cauta informatii despre apa de la retea, trebuie sa cautati buletine de analiza
a apei potabile de la distribuitorul vostru, de obicei le gasiti pe pagina de internet a respectivei firme
de distributie a apei in localitatea voastra. Sint obligati de lege sa faca analiza la intervale regulate de
timp si sa le puna la dispozitia publicului.

Pentru Oradea: http://www.apaoradea.ro/
Exista pe site o analiza, dar nu este postat buletinul complet, probabil ca trebuie sa le trimiti un mail si
sa ii rogi sa iti trimita analiza completa (unde gasesti si nivelul de aluminiu din apa).

This message was edited 2 times. Last update was at 20/03/2017 13:52:03


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

La sectorul 1 vad ca raporteaza aluminiul, de ex. valoarea acum e in jur de 50-60 iar limita de 200, deci din pct de vedere al potabilitatii apa e ok.

Mie insa nu mi-e clar daca acest aluminiu pe care il raporteaza ei este chiar sulfatul de aluminiu, ca poate exista Al in apa si sub alte forme.

Ai idee?

Oricum, daca asta este intr-adevar sulfatul de aluminiu, atunci informatia nu ma ajuta cu nimic pt ca pe de o parte nu stiu care e limita pt pesti si pe de alta parte buletinele se publica cu intarziere, normal ca e nevoie de timp de la recoltare la publicare.

Am impresia ca tot timpul se pune AlSO4 in apa, doar ca primavara si toamna se pune mai mult.

This message was edited 1 time. Last update was at 20/03/2017 14:06:15




lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

De astea am nevoie?
[Thumb - Untitled-1.jpg]

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

si eu am aceeasi intrebare, nu inteleg la filtrul ala din poza lui lukitza unde este iesirea apei, ca vad doar 1 singura conexiune
merci



Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

O discutie pe tema:
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40/27423.page#p354612

Deci minim ar fi filtru sedimente+filtru carbune activ+sterasyl.

Si as verifica in primul rind daca se gasesc detul de usor cartusele filtrante - dupa o anumita cantitate de apa trebuie inlocuite.

This message was edited 2 times. Last update was at 20/03/2017 15:08:01


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@Humbert ce raporteaza ei este aluminiu in apa, nu stiu care sint valorile acceptabile pentru pesti.
De adaugat intr-adevar adauga sulfat de aluminiu ca agent floculant, in general acesta ramane pe fundul
bazinelor de decantare si este eliminat, dar e clar ca ceva aluminiu se transfera si in apa care ajunge
la noi la robinet. Asa incat cred ca este indicat sa se foloseasca cartuse de filtrare, din cate stiu cartusele
ceramice (Sterasyl) retin aluminiul si nu numai. Si nici nu reduc debitul, dar trebuie sa existe o anumita
presiune a apei.

Cel mai corect este sa cititi topicul postat de colegul Liv.

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/27423.page

DA, se gasesc usor cartusele filtrante pentru a fi inlocuite.

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cartusul de Sterasyl nu se inlocuieste... el se spala / se freaca cu un burete d-ala aspru de bucatarie ("plasa" d-aia metalica).


Bateria mea de filtrare se poate vedea aici: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/27458.page (postarea #34).

This message was edited 1 time. Last update was at 20/03/2017 18:28:16


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

e diferenta intre cartusul de Sterasyl si cartusul ceramic? amandoua se gasesc la wts si nu am vazut nicio diferenta ca actiune

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sterasylu' este un cartus ceramic.
Dar, eu cred ca NU toate cartusele ceramice sunt Sterasyl.

Deci, pe scurt, trebuie sa cumperi cartus de Sterasyl.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am vazut ca unii au mai inventat niste cartuse ceramice cu mai multe straturi, bla, bla = marketing = bani mai multi acelasi efect


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com