[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Alege negre, eliminare si preventie  XML
Forum Index » Alge
Author Message
Andreasghira
Member
[Avatar]

Joined: 14/02/2016 22:33:06
Messages: 131
IP:
Offline

Buna ziua, v-as ruga mult sa ma ajutati si pe mine, nu am gasit concret niciunde.
Momentan am substratul plin de alge negre, s-au depus si pe decoruri si m-am hotarat sa scap de ele. Am cumparat aseara alt substrat de cuart nou si weekendul acesta vreau sa il schimb.
Intrebarile mele ar fi: cum elimin algele negre de pe decoruri(sunt pline de alge negre, nu va ganditi ca sunt din colt in colt sa le scot cu penseta)?
Si
Cum previn apiritia algelor pe viitor fara solutii scumpe? Am un neon led nu foarte mare, il tin aprins de la 11 dimineata pana la 8 seara deci 9 ore pe zi, soarele nu bate direct in acvariu.
Multumesc anticipat
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Probabil ai alge maro care sunt specifice unui acvariu nou.
As zice ca si intervalul mare lumina e responsabil.
Andreasghira
Member
[Avatar]

Joined: 14/02/2016 22:33:06
Messages: 131
IP:
Offline

Acvariul este in functiune de 1 an si jumatate, nu este nou deloc, si nu sunt alge maro, sunt negre, cele cu radacini foarte puternive care se indeparteaza greu
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

O poza ar lamuri multe probleme. Doar ca pentru alge de obicei ar fi bun doar macro - daca ai.

Dupa descrierea ta ar putea fi vorba de BBA.
Uita-te la citeva poze la ea pe net.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Andreasghira
Member
[Avatar]

Joined: 14/02/2016 22:33:06
Messages: 131
IP:
Offline

Da, bba 100%, acum sa imj ziceti va rog cum scap de ele, de pe filtru si de pe decoruri
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Ar ajuta mult descrierea cit mai completa a acvariului (marime, schimburi de apa, analize apa, fertilizare, CO2, plante, pesti, ce tip de lumina (neon led e prea putin), etc).

Decorul poti sa il scoti si sa il speli cu un inalbitor de rufe lichid fara arome dupa care il clatesti cu apa foarte bine si poti sa il pui la loc (inabitorul e toxic si pt. tot ce e viu in acvariu - deci clateste foarte bine tot).

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Andreasghira
Member
[Avatar]

Joined: 14/02/2016 22:33:06
Messages: 131
IP:
Offline

Am inteles, voiam doar o metoda de eliminare si o metoda de preventie in viitor, citisem ca dupa ce scap de ele, ca sa previn aparitia sa utilizez sare neiodata o lingurita la 10l de apa la fiecare schimb, este adevarat?
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

NU - si mai ales daca ai plante.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

De mare ajutor pentru combatere, nu prevenire sunt pestii SAE. Poti cumpara citiva pui . O alta metoda este injectarea de easy carbo pe zonele afectate asta cu filtrul oprit. Asta in conditiile in care alga este bba.
Iliescu Mihai Ulmis
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/03/2016 12:38:15
Messages: 391
Location: Bucuresti, Balta Alba
IP:
Offline

Conform multor articole gasite pe internet, BBA mai poate fi combatut prin aditia de CO2 si mentinerea concentratiei acestuia in jurul valorii de 30 ppm fara fluctuatii pe perioada de iluminare. Eu zic ca e foarte greu (ma confrunt cu aceasta alga - nu in cantitati , pe ici pe colo insa si e dificil sa o tii sub control).
Ca si prevenire: cat mai multe plante in acvariu, plantare pe o suprafata cat mai mare de la bun inceput, curatenie in detaliu a acvariului la schimbul de apa adica sifonat temeinic substratul (pe unde e posibil), taiate frunzele care dau semne de batranete/topire, curatate plantele de mizerii (scuturate), sterse geamurile, furtunele, aspirat/curatat decorul adica reducerea la 0 a oricarei surse posibile producatoare de amoniac.

http://img.plici.ro/album/B3 http://img.plici.ro/album/Fc https://youtu.be/2Rl_AQf9eh8 https://youtu.be/N_-ONSnrZ-M
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

ia mai cititi si pe aici cate ceva http://translate.google.ro/translate?hl=ro&sl=en&u=aquariumalgae.blogspot.ro

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Multumesc. Traducerea automata e foarte funny. Eu prefer de departe originalul.

Metoda cu curatatul la maxim, redus fertilizarea si lumina a functionat prost la mine. CO2 am dintr-o bomba cu drojdie asa ca e relativ instabil (o sa fac tot posibilul sa iau o butelie). Dupa 3 luni BBA-ul s-a raspindit ceva mai mult, din cauza iluminarii slabe mi-a murit Marsilea Hirsuta si Alternanthera Reinckii. Marsilea s-a topit cu totul, iar de 4 luni incerc sa lamuresc cele 3 fire de Alternanthera care mi-au ramas sa se dezvolte (nici nu cresc, nici nu dispar - stagneaza pur si simplu). Dupa faza cu "hai sa lupt impotriva BBA" m-am hotarit sa fac tot ce pot sa cresc plantele si sa ignor BBA. Marea majoritate a plantelor cresc binisor (Ludwigia Repens Rubin chiar foarte bine si a trebuit sa arunc o multime de Egeria care devenise invaziva). BBA-ul nu a dat inapoi, dar nici nu s-a extins.

La plante am incercat cu H2O2 doar pe o frunza de echinodorus care s-a topit. La Anubias si Ludwigia am mers pe metoda cu spirt de la Porcu (se scufunda partea afectata de BBA in spirt citeva secunde si se spala cu multa apa) s-a inrosit si a disparut BBA fara sa mai apara in locul respectiv. Si metoda aplicarii de glutaraldehida local a dat rezultate. Momentan mai am BBA doar pe pipa de iesire a apei, pe teava de IN de la filtru (ambele pot fi tratate destul de usor cind o sa curat filtrul) si pe un radacinile unui Anubias care nu l-am tratat in ideea sa vad daca se mai dezvolta. De cca. 5 luni BBA stagneaza, dar nu dispare decit daca e tratat local cu ceva.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Andreasghira
Member
[Avatar]

Joined: 14/02/2016 22:33:06
Messages: 131
IP:
Offline

Nu stiu, eu am renuntat, am fost putin neglihent o perioada si mi-au murit 95% din plantele din acvariu si acum chiar nu mai intentionez sa plantez altele stiind ca nu am timp si nici posibilitatea(in Slatina) sa gasesc solutii de ingrijire si etc.
Avand in vedere acest lucru, ca nu mai am plante, ce mai pot face pentru prevenirea bba dupa ce curat tot?
Andreasghira
Member
[Avatar]

Joined: 14/02/2016 22:33:06
Messages: 131
IP:
Offline

Va rog?
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Mai ai rabdare pina duminica. Daca nimeni nu are vreun raspuns o sa incerc eu - desi nu sint cel mai in masura sa o fac.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Andreasghira
Member
[Avatar]

Joined: 14/02/2016 22:33:06
Messages: 131
IP:
Offline

Chestia ca timp sa fac curat am doar maine sau sambata, am luat inalbitor fara parfum sa curat decorurile, mi-e cam frica cu el dar o sa clatesc bine inainte sa le pun la loc, dar ca preventie tot nu sunt lamurit
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com