[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Hrana Green Terror  XML
Forum Index » Hrana
Author Message
Sta83
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/03/2017 22:41:05
Messages: 50
Location: Oradea
IP:
Offline

Buna. Sincer sa fiu, sunt incepator in ale acvaristicii. Recent mi-am cumparat de la Zoomania un pui de Green Terror de vreo 8-9 cm. Singura problema e ca nu mananca absolut nimic si deja il am de 4 zile...
Am incercat sa ii dau mancare de discusi si inclusiv granule pentru ciclide africane, dar vad ca nu se atinge de nimic.
Momentan e tinut intr-un acvariu de 60 de litri singur, pana mai cumpar cateva exemplare ca sa le pot muta in acvariul de 120 l.
Apropo, la Zoomania am vazut ca erau foarte vioi si totusi, dupa parerea mea erau tinuti prea multi intr-un acvariu foarte mic...erau vreo 15 intr-un acvariu de 30 de litri. Acum ca e singur, speram sa umble prin acvariu. Singura decoratiune pe care o am in acvariu e o radacina si sta doar dupa ea, nu se misca deloc prin acvariu.
Ma puteti ajuta?

This message was edited 2 times. Last update was at 19/03/2017 23:00:20


Nano Jungle (2017) ~~~ The Golden Empire (2018)
[WWW] [Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Habar nu am de ce nu mananca, dar daca aia in magazin (nici nu vreau sa ii etichetez ca sa nu ma
enervez) tin 15 pesti intr-un acvariu de 30 de litri asta nu inseamna ca acvariu tau de 60 de litri e
vreo casa mai buna. In libertate acesti pesti ajung si la 30 de cm, in hobby undeva pe la 20-25 de cm.
Acvariul tau de 60 e o celula extrem de stramta pentru un asemenea peste, la fel si cel de 120.
Cand iti iei asemenea pesti trebuie sa te gandesti de la un 500 de litri in sus.

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Pestele tau e stresat, are nevoie de cateva zile sa se obisnuiasca.
Probabil la petshop a fost obisnuit cu alta mancare, lasa-l sa faca foamea cateva zile si apoi va manca.
In alta ordine de idei, sunt perfect de acord cu Dragos, nu poti tine ciclide in 120l, mai ales americani.
Sta83
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/03/2017 22:41:05
Messages: 50
Location: Oradea
IP:
Offline

Ok, am tinut cont de avertismentele voastre.
Azi m-am hotarat ca imi voi lua saptamana asta sau saptamana viitoare un acvariu de 400 de litri. Cu el voi primi si un filtru jbl e1500.
Nu am mai folosit filtru extern in viata mea, asa ca am nevoie de cateva sfaturi...
Cum sa pozitionez tevile de intrare-iesire?
O data la cat timp trebuie sa curat filtrl si cum sa il curat? Ma gandesc ca nu trebuie spalat tot din el...pentru ca dupa ce se cileaza va contine bacteriile, nu?
Daca pun filtrul extern ar mai trebui sa pun si filtru intern? Sa las perdeaua de aer?

Nano Jungle (2017) ~~~ The Golden Empire (2018)
[WWW] [Yahoo!]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

400l deja suna altfel.
Sugestia mea e sa scoti din filtru extern toti buretii si alte medii pentru filtrare mecanica si sa le inlocuiesti cu medii pentru filtrare biologica.
Pe sorb poti pune un berete care sa faca prefiltrare. Ala il vei spala saptamanal sau mai des.
In felul asta in filtrul extern vei umbla o data la cateva luni. Cand umbli in el clatesti mediile in apa din acvariu, niciodata in apa de la robinet.
Un filtru intern cu bureti ajuta pentru ca face filtrare mecanica.
Daca returul filtrului extern il pozitionezi in asa fel incat sa valureasca suprafata apei nu e nevoie de nici o perdea de aer.
Sta83
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/03/2017 22:41:05
Messages: 50
Location: Oradea
IP:
Offline

Daca ai putea sa nu vorbesti in termeni atat de tehnici... Am spus ca nu am mai folosit pana acum filtru extern si nu prea stiu cum sta treaba.

Uh...inca o intrebare, pe care totusi o consider prosteasca dar eu tot o voi pune
Avand in vedere ca saptamana asta, cel mult saptamana viitoare imi voi cumpara acvariul, nu voi avea timp la dispozitie sa il ciclez, pentru ca vreau sa imi cumpar o pereche matura de Severum Gold si asta ar insemna cel mult saptamana viitoare, pentru ca proprietarul va merge in strainatate si nu voi mai avea cum sa ii cumpar, pentru ca se grabeste sa ii vanda pana pleaca si daca nu ii iau ii va vinde altcuiva.

Intrebarea suna asa: Exista vreo modalitate de a cicla un acvariu intr-un timp mult mai scurt sau vreo substanta care sa faca apa cel putin 80% cat timp se cicleaza?
O alta intrebare ar fi: Pestii vor avea de suferit daca ii bag in acvariul neciclat?

Pentru ca nu vreau sa dau banii aiurea pe pesti...Totusi, va rog sa va abtineti in comentarii de genul "Nu cumpara pestii".
Daca bag JBL Denitrol si bag pestii dupa 1-2 zile ajuta cu ceva? Sau sa bag Biotopol? Sau ambele?

This message was edited 1 time. Last update was at 20/03/2017 22:34:41


Nano Jungle (2017) ~~~ The Golden Empire (2018)
[WWW] [Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Exista varianta ciclarii cu pesti in acvariu si schimburi dese de apa, zilnice sau la doua zile. Dar si timpul in
care se face ciclarea va creste, in loc de 2-3 saptamani te vei duce probabil spre 5-6 saptamani.

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Sta83 wrote:Daca ai putea sa nu vorbesti in termeni atat de tehnici... Am spus ca nu am mai folosit pana acum filtru extern si nu prea stiu cum sta treaba.


Zi ce n-ai inteles si ne lamurim.
Sta83
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/03/2017 22:41:05
Messages: 50
Location: Oradea
IP:
Offline

Pe sorb poti pune un berete care sa faca prefiltrare.

Nano Jungle (2017) ~~~ The Golden Empire (2018)
[WWW] [Yahoo!]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Sorb=partea pe unde trage filtrul apa.
Daca pui pe el un burete atunci nu va ajunge tot rahatul in filtru, o mare parte va fi retinuta de acel filtru.
Bineinteles ca va trebui curatat saptamanal sau mai des.
Ceva de genul:

[Thumb - a86fe36ecb3cb7fe0350546d123e6b80_4654.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 22/03/2017 09:42:02

Sta83
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/03/2017 22:41:05
Messages: 50
Location: Oradea
IP:
Offline

Am inteles. Multumesc.
Ca sa absoarba toate impuritatile din apa ar trebui sa pun de exemplu sorbul in partea dreapta, jos a acvariului, iar partea de iesire din filtruru, pe unde reivine apa in acvariu...in partea stanga, aproape de suparafata apei, ca sa faca valuri, iar apa saaiba 100% circularitte in acvariu?
Sau ar trebui sa pun ambele piese aproape de suprafata apei, dar in parti diferite ale acvariului?

As vrea sa pun nisip drept substrat...deci in partea de jos nu stiu daca l-as putea pune.

Nano Jungle (2017) ~~~ The Golden Empire (2018)
[WWW] [Yahoo!]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Eu puneam sorbul la 5-10cm de fundul acvariului astfel ca mizeria de pe nisip sa se duca in sorb.
E de preferat ca returul sa fie in partea opusa. Daca il orientezi sa valureasca suprafata apei atunci ai rezolvat si oxigenarea.
Sta83
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/03/2017 22:41:05
Messages: 50
Location: Oradea
IP:
Offline

Am o problema URGENTA
Uh, am cumparat o pereche de Severum Gold. Acestia au fost tinuti impreuna cu Oscari de vreo 25-30 de cm si au fost terorizati. Au vanatai pe corp si aripioarele le sunt sfasiate in unele locuri.
Am decis sa ii bag la tratament cu Omnipur, deoarece mi-a fost recomandat de un acvarist destul de experimentat din Constanta. http://i.imgur.com/iSV7Ayh.jpg

Problema ar fi urmatoarea:
Maine dimineata trebuie sa primesc de la Bucuresti un Arowana de vreo 20 cm si un Motoro de 14. Ar fi o problema daca i-as tine impreuna cu perechea de Severum in apa cu tratament vreo 2-3 zile, pana primesc acvariul de 400 de litri? Efectiv nu stiu ce sa fac pentru ca nu am alt acvariu cu apa ciclata si chiar nu as vrea sa moara pestii, avand in vedere ca au fost destul de scumpi. Apropo, acvariul are vreo 120 de litri(70x35x50)
Imi puteti da opiniile voastre cat mai rapid?


Ah, inca ceva...perechea de Severum o am de 2 zile si nu a mancat nimic...e stresata banuiesc. Le-am facut o "pestera" in care se ascund, ca sa se simta in siguranta. http://i.imgur.com/y3qKvYn.jpg
Cate zile pot sa stea nemancati si cum as putea sa ii fac sa manance?

Nano Jungle (2017) ~~~ The Golden Empire (2018)
[WWW] [Yahoo!]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Arowana sunt pesti frumosi.
Cand sunt mari iti rezolva problemele cu orice pesti care nu mananca.

Green terror si severum gold sunt de asemenea frumosi.
Si ei mananca orice peste de le incape in gura.

Eu am vazut intr-un acvariu mare cu ciclide americane si doua testoase din alea cu trompa. Si un crap de balta.

Eu zic sa adaugi niste carasei mici in acvariu, rezolvi multe din problemele pe care le ai?

This message was edited 1 time. Last update was at 30/03/2017 18:53:28


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sta83 wrote:... Maine dimineata trebuie sa primesc de la Bucuresti un Arowana de vreo 20 cm si un Motoro de 14. Ar fi o problema daca i-as tine impreuna cu perechea de Severum in apa cu tratament vreo 2-3 zile, pana primesc acvariul de 400 de litri? Efectiv nu stiu ce sa fac pentru ca nu am alt acvariu cu apa ciclata si chiar nu as vrea sa moara pestii, avand in vedere ca au fost destul de scumpi. Apropo, acvariul are vreo 120 de litri(70x35x50)
Imi puteti da opiniile voastre cat mai rapid?

- Parerea mea este ca te-ai legat la cap cu pesti despre care nu stii nimic... Arowana, "pisica"? In bazin de 400 litri? Cu severumi?
- Perechea aia de severumi nu mananca pentru ca este stresata... nu-ti face probleme.

Eu as tine perechea de severumi in bazinul ala pe care-l ai acum.
As baga Arowana si pisica in bazinul nou (ala de 400 litri)... oricum, si ala e ceva temporar. Tu te-ai interesat cat de mari cresc pestii aia?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Uite aici un bazin adecvat pentru pestisorii tai (mai putin arowana).
Are cam 5x5x2m.


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Sta83
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/03/2017 22:41:05
Messages: 50
Location: Oradea
IP:
Offline

Am observat ca ceea ce faceti voi acum e ceva normal pe acest forum. Am pus niste intrebari, iar voi incepeti sa sariti pe mine cu remarci fara a-mi raspunde la acele intrebari.
Da, m-am interesat de marimea unui Arowana adult, si de marimea unui Motoro. Am precizat clar ca acel Arowana pe care il cumpar are in jur de 20 cm, iar Motoro are 14. Stiu ca bazinul de 400 de litri e ceva temporar, nu e nevoie sa imi spuna tot forumul asta.
Tot ce vroiam sa stiu e daca ar avea vreo problema Arowana si Motoro cu acea substanta pentru tratament (Omnipur) pana cand vine bazinul de 400 l.

Nano Jungle (2017) ~~~ The Golden Empire (2018)
[WWW] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

De la:
Sta83 wrote:Buna. Sincer sa fiu, sunt incepator in ale acvaristicii. Recent mi-am cumparat ...

... Ma puteti ajuta?
ai ajuns cam repede la:
Sta83 wrote:Am observat ca ceea ce faceti voi acum e ceva normal pe acest forum. Am pus niste intrebari, iar voi incepeti sa sariti pe mine cu remarci fara a-mi raspunde la acele intrebari.

Hmm, cam asta e "linia" forumului... obisnuieste-te, sau du-te in alta parte.
Suntem un forum de pasionati si incercam sa ajutam pe toata lumea. Da' penalizam tampeniile... iar tu, pana acum, ai facut numai tampenii. Plm, asta e situatia!

Sta83 wrote:Da, m-am interesat de marimea unui Arowana adult, si de marimea unui Motoro. Am precizat clar ca acel Arowana pe care il cumpar are in jur de 20 cm, iar Motoro are 14. Stiu ca bazinul de 400 de litri e ceva temporar, nu e nevoie sa imi spuna tot forumul asta...
NU am vazut niciun cuvant care sa sugereze treaba asta. Dimpotriva, am avut senzatia ca bazinul ala de 400 de litri ti se pare "Raiul pe pamant" si ca te-ai hotarat sa-l umpli repede cu pestii cei mai mari pe care i-ai gasit de cumparat.
- Am inteles ca perechea de Severum era "o ocazie rara" si n-ai vrut sa-i pierzi... e ok, e de inteles.
- Da' cu ciortanii ceilalti care e treaba?
- Citeste topicul colegului nostru Johnny, ca sa vezi cam ce bazin a construit el pentru Arowana: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/23471.page

Sta83 wrote:Tot ce vroiam sa stiu e daca ar avea vreo problema Arowana si Motoro cu acea substanta pentru tratament (Omnipur) pana cand vine bazinul de 400 l....
NU, nu au probleme cu Omnipuru'... da' pisica aia e destul de sensibila la parametrii apei, deci probabil ca o sa sufere in bazinul ala mic.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sta83 wrote:Am o problema URGENTA
Uh, am cumparat o pereche de Severum Gold. Acestia au fost tinuti impreuna cu Oscari de vreo 25-30 de cm si au fost terorizati. Au vanatai pe corp si aripioarele le sunt sfasiate in unele locuri.
Am decis sa ii bag la tratament cu Omnipur, deoarece mi-a fost recomandat de un acvarist destul de experimentat din Constanta. http://i.imgur.com/iSV7Ayh.jpg

Problema ar fi urmatoarea:
Maine dimineata trebuie sa primesc de la Bucuresti un Arowana de vreo 20 cm si un Motoro de 14. Ar fi o problema daca i-as tine impreuna cu perechea de Severum in apa cu tratament vreo 2-3 zile, pana primesc acvariul de 400 de litri? Efectiv nu stiu ce sa fac pentru ca nu am alt acvariu cu apa ciclata si chiar nu as vrea sa moara pestii, avand in vedere ca au fost destul de scumpi. Apropo, acvariul are vreo 120 de litri(70x35x50)
Imi puteti da opiniile voastre cat mai rapid?


Ah, inca ceva...perechea de Severum o am de 2 zile si nu a mancat nimic...e stresata banuiesc. Le-am facut o "pestera" in care se ascund, ca sa se simta in siguranta. http://i.imgur.com/y3qKvYn.jpg
Cate zile pot sa stea nemancati si cum as putea sa ii fac sa manance?


Pentru Arowana si Motoro ai nevoie de un acvariu adecvat, asa cum spune si Koala nu cred ca ai idee la ce te-ai inhamat.
Ai nevoie de un acvariu minim de 2,5 metri x 1 metru x 80 cm, adica vreo 2000 de litri... Citeste mai jos, e un punct de plecare
pentru Motoro. Pentru ce vrei tu ar fi indicat sa mergi pe varianta acvariu plus sump pentru filtrare. Altfel ar trebui sa cumperi
vreo 2-3 canistre din cele mai mari, si tot nu ar fi suficient.

https://en.aqua-fish.net/articles/motoro-stingray-care

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Eu am vazut arowana la acvariul din Copenhaga in setup amazonian de multe zeci de tone.
Am vazut arowana si in acvariul de mai sus, si parea un peste mare intr-un acvariu prea mic.

Ca incepator ai inceput foarte prost in hobby.
Ai acvariul, trebuia doar sa-l populezi cu guppy si neoni si sa inveti usor usor.

Parerea mea e ca te-ai capatuit cu niste pesti incompatibili si greu de ingrijit, cu un bazin insuficient si cu planuri de upgrade in viitor la un bazin nu cu mult mai incapator. Iti inteleg entuziasmul de incepator, l-ai directionat in directia gresita insa.

Daca doreai respect aplicai regula bunului simt si iti cumparai bazinul adecvat inainte sa iei pestii. Il ciclai si apoi il populai incet cu upgradeuri treptate la filtrare.

Ai dreptate ca pe forumul acesta e multa caterinca, dar cine a avut urechi sa asculte si pielea groasa a invatat destule.

Adevarul e ca pe orice forum de acvaristica din lumea asta vei avea una din doua reactii la problemele tale: ori te injura, ori te ia la misto.

Asta din cauza ca stim ca o sa chinui pestii aceia si ai nevoie de ceva sa te aduca cu picioarele pe pamant.

[Thumb - 20160828_152324_20160906185403218.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 31/03/2017 09:43:40


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
 
Forum Index » Hrana
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com