[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Hrana congelata  XML
Forum Index » Hrana
Author Message
Bogdan_g
Member

Joined: 29/03/2016 20:46:31
Messages: 175
Location: Cluj
IP:
Offline

Salut,

As dori sa comand online niste hrana congelata. Evident ca pe durata transportului se va topi gheata. Oare are ceva? Mai e utilizabila daca o "recongelez"?
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Pai de exemplu la carnea congelata (pui, porc) scrie sa nu se recongeleze dupa decongelare.
Sunt sigur ca e aceiasi situatie si pentru mancarea de pesti. Poate se si strica pana ajunge la tine.

[Nano cu albinute] [Old tree]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Vanzatorul poate sfatui pe tema asta.
Mancarea congelata este uneori iradiata cu radiatii gamma, ceea ce o face sa reziste la inghet / dezghet fara sa se strice (nu exista bacterii viabile in pachet).
Puse intr-o cutie de polistiren, cu icepacks, poate in lada frigorifica sau termos, ar putea face fata la transport prin curier peste noapte.
Merita la cantitati mari, gen group buy.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Orice hrana congelata umana sau pentru pesti odata decongelata se foloseste imediat sau se arunca pentru ca odata decongelata se altereaza rapid, dar exista metode de ambalare care pot face transportul reusit. Este in Arad un tip Gabi(acvarii si iazuri.ro,ceva de genul asta ) care mi-a trimis hrana congelata care a ajuns fara probleme chiar si vara
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Nu gasesti in Cluj, la Nevertebrate?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
aurecj
Senior member

Joined: 09/05/2006 09:35:36
Messages: 754
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Depinde de care vrei, dar in Cluj gasesti hrana congelata facuta la Jucu (artemia, larve rosii, cyclops, daphnia) atat in Zoomania in Iulius, cat si in Piata Mihai Viteazu.

Eu stau in Floresti si am si acolo un petshop care o aduce, chiar la pret mai mic decat in magazinele din Cluj...
[Email] [Yahoo!]
Bogdan_g
Member

Joined: 29/03/2016 20:46:31
Messages: 175
Location: Cluj
IP:
Offline

Sunt cateva magazine in CJ de unde as putea lua numai ca eu caut o hrana ce se numeste Tropheus Mix recomandata fiindu-mi de crescatorul de la care am luat tropheusii si pe care o gasesc doar in Timisoara
 
Forum Index » Hrana
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com