[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
alge "bubble" + amphipozi  XML
Forum Index » Probleme si solutii - Paraziti, boli, alge
Author Message
zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

chiar cand credeam ca sunt pe calea buna, scapat de cyno de la sine, green hair algele dispar usor usor cu un aport substantial si din partea celor 2xecsenius stigmatura care au fost in extaz cand i-am bagat prima data de nu mai stiau de unde sa manance, acu m-am ales cu alge bubble. am un crab mithrax dar nu pare sa le atace, probabil e inca satisfacut de algele "normale".

cum scap de ele ? merge cu bisturiu si atentie ? o piatra care are cateva as putea sa o scot din acvariu, dar inca una pe care au aparut nu.

si inca ceva, stiu ca amphipozii ar trebui sa fie ok, dar deranjeaza polipii. misuna pe ei non stop, inainte stateau deschisi toata ziu, acuma sunt inchisi cel putin juma de zi si nu par sa fie atacati. e vreun pestan care e usor de introdus care ii mananca (in 100l am 2x stigmatura + 2 x "nemo") si mic ? yellow clown goby ?

This message was edited 2 times. Last update was at 14/03/2017 13:49:28

archangel82
Member

Joined: 19/09/2008 16:34:13
Messages: 181
Location: Bistrita - Romania
IP:
Offline

in legatura cu copepozii..mandarinul mananca asa ceva..desi eu am un picturatus, cel verde, si nici nu se atinge de ei adica eu nu l-am vazut. prefera artemia congelata ce mi-o mananca direct din cubul tinut cu penseta. e primul ce vine la mancare.

cel albastru...splendidus..cred ca ti-ar vana copepozii caci nu prea se omoara cu congelatele...

in legatura cu bubble..eu stiu de mithrax...dar n-am avut problema asta......

This message was edited 1 time. Last update was at 14/03/2017 16:52:32

zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

m-am uitat si eu la mandarin, dar copepozii sunt minusculi vs amphipozi. am ceva exemplare ce se apropie de 1cm. in plus nu as vrea un pestan cu tendinte specializate de hrana.

m-am uitat pe net si pare ca yellow goby ar manca amfipozi. de mandarin am citit ca numai copepozi.
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

FOXFACE ! garantez eu pentru el.
mitrax nu face fata niciodata. crabii sunt lenesi si imprevizibili.

pestele cel mai eficient testat in nenumarate randuri de mine este foxface. consuma tot. te scapa de bubble algae.

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

1. Legat de green bubble algae:
Mithrax e metoda recomandata de control biologic.
Din pacate, nu poti pune foxface in 100L (min 270L pentru Siganus unimaculatus, min 500L pentru restul speciilor de Siganus).
Pe parte chimica, am inteles ca le poti omori daca tii concentratii crescute de magneziu.
Ca resursa de incredere, vezi ce gasesti pe Wet Web Media http://www.wetwebmedia.com/BubbleAlgCont.htm

2. Legat de amfipozi:
Orice dihanii care misuna pot fi controlate cu un wrasse, cum ar fi yellow wrasse (Halichoeres chrysus). Din pacate, si asta creste marisor, se recomanda min 190L. Probabil ca unul mic ar sta fericit pana te scapa de probleme.
Acelasi sfat ca mai sus cu Wet Web Media http://www.wetwebmedia.com/amphipodfaqs.htm

3. Tare fain ca ai o pereche de Ecsenius stigmatura. Am incercat si eu de cateva ori, a rezultat in decesul exemplarului mai mic, care a sarit din acvariu. E uimitor cat de agresivi sunt pestisorii astia mici catre alte exemplare din specia lor. Momentan, eu am o "pereche" Ecsenius stigmatura cu Ecsenius pictus, in sensul ca traiesc fara conflicte si pasc impreuna in 130L brut.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

-poti baga un foxface pui in 100 litri pana te scapa de alge numai bine mai creste si-l dai.

-mytrax nu mananca tot timpul bubble si uneori iti fac deranj in acvariu mai ales daca e mic sub 100 litri

-asta cu ridicarea magneziului e pentru acvaristi experimentati.

-pt amfipozi = sixline wrasse


My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

3. Tare fain ca ai o pereche de Ecsenius stigmatura

din pacate nu stiu daca sunt o pereche, la inceput au fost agresivi unul cu altul, dar acuma si-au gasit fiecare cate o guara in piatra in colturile opuse ale acvariului, stau in ea si se vad numai ochii. imi place cum se deplaseaza, asa controlat. imi pare rau ca nu prind sa le fac un filmulet cand se baga in gauri dand in marsarier la perfectie.

fox face si wrasse.

de wrasse am vazut ca e calificat ca semiagresiv, mai studiez. in plus o sa iau niste creveti thor, si s-ar putea sa atenteze la ei, anemona in care o sa stea e o minimaxi carpet si nu cred ca o sa ii poata proteja, nu are tentacule lungi.

un foxface cat de incet creste ? anul viitor o sa trec cel mai probabil la un acvariu de 300l.

This message was edited 4 times. Last update was at 15/03/2017 09:19:10

adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare,

din experienta mea scurta in marine: eram plin de green hair algae si aveam si ceva "culturi" de bubble algae. Dupa ca am vazut o prezentare cu Zebrasoma desjardinii, am luat unul. Fara sa exagerez dupa 2 luni, saracu inca mai cauta ceva alge prin acvariu, dar nu mai gaseste. Le-a decimat pe toate . O fi exemplarul meu foarte harnic.

PS: atentie, Zebrasoma Desjardini se face urias si nu e pentru acvarii mici.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Sixline wrasse sunt mai agresivi decat yellow wrasse, de asta am sugerat yellow wrasse. Plus ca i-am vazut personal in acvarii mici ca cetateni model.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

um02122 wrote:Sixline wrasse sunt mai agresivi decat yellow wrasse, de asta am sugerat yellow wrasse. Plus ca i-am vazut personal in acvarii mici ca cetateni model.


adevarat. wrasse yellow e foarte bland, problema la el este ca se face cam maricel. sixline ramane pitic.

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
dan_florin
Membru de baza

Joined: 22/10/2011 11:04:15
Messages: 381
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Am fost si eu invadat la un moment dat de alge bubble. A fost un chin sa ma lupt cu ele, iar in final m-am declarat invins. Am schimbat tactica si mi-am luat un crabusor Mithrax. In cateva zile am ramas fara gram de alge, dar din pacate in lipsa lor, nici crabusorul nu a mai supravietuit mult. Prinsesem drag de acea vietate si mi-a parut foarte rau dupa el cand a murit.
Asadar, eu recoamand acest crab pentru lupta cu algele bubble.
[Email] [Yahoo!]
zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

deocamdata am bagat in lista foxface unimaculatus (s) si yellow wrasse. tot caut informatii de cat cresc pe an, dar nu am gast nimic.

dan, am un mithrax, dar e ocupat cu algele "normale".

eu mi-a luat preventiv un sheet de nori, dar nu e nevoie inca ).

This message was edited 2 times. Last update was at 15/03/2017 14:45:09

elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

orice peste tinde sa se dezvolte in functie de bazin. spre exemplu: un goby muralis in bazinul meu de 300 litri s-a facut la vreo 5-6 cm. In bazinul unui prieten de 1000 litri s-a facut undeva lde 3 ori mai mare.

parerea mea este ca te stresezi prea tare cu rata de crestere. daca ai zis ca ii muti dupa ce faci upgrade la un bazin mai mare e chiar ok pana atunci cu specificatia sa ceri S sau cel mult M ca dimensiunie.

This message was edited 1 time. Last update was at 15/03/2017 16:41:41


My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

ca un mic update, am comandat cei 2.

m-am apucat de raschetat sticla de la display. cu "bucurie" mi-am dat seama ca in partea de jos nu sunt alge ramase de la nisip, ci e coralina verde. in 15 minute am reusit sa razuiesc cam 1cm^2, mama ei. nici nu stiam ca exista coralina verde. de al naibii, pe geamurile care nu ma intereseaza nu e nici de samanta, in schimb a aparut si pe pietre.

This message was edited 1 time. Last update was at 17/03/2017 18:58:26

um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline



Repozitioneaza lumina ca sa favorizezi coralii fara a da prea multa luimina geamurilor din fata.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Pe la 7:52 am impresia ca degeaba aspira, furtunul e dezamorsat

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Pe la 7:52 am impresia ca degeaba aspira, furtunul e dezamorsat


Se mai intampla, nu-i musai sa faci la fel.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

de vreo 2 zile la hranire, din nisip iese un manunchi de filamente, rosii parca, subtiri ca firul de par, lungi cam de 1-2 cm. spaghetti worm ? pe asta chiar nu stiu de unde l-am mai prins, ca nu am bagat nimic in care ar fi putut sa se ascunda in ultima vreme.

This message was edited 1 time. Last update was at 27/03/2017 08:46:05

zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

sa nu mai fac topice aiurea, am avut niste atacuri de cord zilele astea. relativ vorbind.


pe langa wrasse si fox face am adus de la bucuresti si un hermit crab si un cleaner.

a doua zi am gasit carapacea de la cleaner (molt) + cleanerul in compartimentul matrix. l-am bagat inapoi in display, si de atunci nu l-am mai vazut, ii pusesem cruce. ma gandeam ca la cat are antenele e usor de vazut in acvariu, chiar daca sta in spatele vreun stanci.

tot a doua zi am vazut hermitul mort. vazand crabul afara din cochilie (nu era transparent, clestii era albastrii), cochilia aparent goala, l-am trecut si pe asta la pierderi.

azi vad cochilia de la hermit cu un hermit blue leg in el. ma gandesc ca e al doilea, care era mai micut ca s-a mutat in noua casa. incep sa dau de mancare, apare si hermitul 2 care s-a obisnuit sa cerseasca daca vede penseta in acvariu. deci nu il pierdusem, doar naparlise, si se pare ca pielea lui isi pastreaza culoarea. .

ma incolo ma chinui sa dau o bucate de krill ricordeei, apare val vartej si cleanerul, imi smulge krillul din penseta si se cara la loc intre pietre.

happy ending pe toata linia.

This message was edited 2 times. Last update was at 15/04/2017 19:01:51

elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

ai noroc !

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
 
Forum Index » Probleme si solutii - Paraziti, boli, alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com