[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Lido 200  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
bluemonk
Member

Joined: 11/01/2010 11:17:46
Messages: 272
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pentru ca tot am scris la sectiunea de marine si pe aici n-am mai scris de multa vreme, m-am gandit sa-mi prezint si plantatul :
un Juwel Lido 200, ales ca si upgrade la vechul bazin 70*45*45. Juwel-ul a fost cam singurul care sa ideplineasca cerintele - sa fie "de firma", sa-l pot tine cu echipamentele existente, sa aiba latime mai mare de 45 cm si inaltime suficienta pentru plante inalte si fara diverse intarituri transversale. Asa am ajuns la acest Juwel cu dimensiunile de 70 * 50 * 65 (cu tot cu rama superioara).
Echipamentele sunt :
- Aqua Medic Ocean Light 150 , cu un bec Giesseman Megachrome
- JBL Crystal Profi 1500
- un circuit secundar cu o pompa Eheim 2000 care alimenteaza un chiller Hailea 130 printr-un prefiltru SunSun
- CO2 presurizat printr-un difuzor inline JBL
- substrat JBL Proscape
- fertilizare - am tot mers pe diverse, m-am oprit la Dennerle Scaper's Green + NPK booster
Lista de plante a fost gandita pentru o mentenanta minima, fara plante stem, nu le mai insir aici, le vedeti in poze.
Acvariul are o saptamana de la reset, lumina merge 6 ore pe zi, fara fertilizare, decat schimbul de apa saptamanal de 40l, apa de la robinet + declorinator. Teste n-am facut deloc.
Vietati - vreo 6 otto, 4 cory, 3 colisa, melci neritina.

[Thumb - IMG_3075_1.jpg]

[Thumb - IMG_3076_1.jpg]

[Thumb - IMG_3078_1.jpg]

[Thumb - IMG_3070_1.jpg]

Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Foarte frumos proiectul. Felicitari !
Poate ne dai si ceva feedback despre difuzorul inline de la jbl.
bluemonk
Member

Joined: 11/01/2010 11:17:46
Messages: 272
Location: Bucuresti
IP:
Offline

GabiC, multumesc pt aprecieri.
Asta nu e un "proiect" propriu zis, nu l-am facut incercand sa pun un practica o idee de aquascape, pur si simplu am niste plante pe care ma straduiesc sa le tin sanatoase cat mai mult posibil, cu o mentenanta minima. Din cand in cand se mai impun re-aranjamente pentru ca fiecare planta are nevoie si de loc sa creasca, nu numai de nutrienti. Asta s-a intamplat acum, setup-ul precedent devenise prea aglomerat , in plus din cauza circulatiei mai putin bune in anumite zone incepuse sa apara staghorn-ul, asa ca s-a impus resetul si renuntarea la unele plante.
Despre difuzorul inline de la JBL - am folosit inainte un reactor Sera 500, dizolva mai bine, bule mult mai putin vizibile in acvariu insa reducea debitul mai mult ca acesta. Nu l-am testat sa vad cat poate dizolva, cat pot reduce ph-ul, il tin undeva intre 1-2 bule/s, nu am plante pretentioase asa ca la mine isi face treaba. Trebuie curatat , cam la o luna cand curat furtunele il curat cu aceeasi perie de curatat furtunul si in rest il schimb cam la 1 an, doar piesa prin care se face difuzia. Dupa parerea mea e o optiune mai buna decat un difuzor in interiorul acvariului, are o suprafata mai mare, timp de contact cu apa mai mare, nu se acopera de alge daca il tii in stand, mentenanta mai putina.
Are o eficienta mai buna daca e montat astfel incat bulele cand ies sa aiba tendinta sa urce contrar curentului de apa.
bluemonk
Member

Joined: 11/01/2010 11:17:46
Messages: 272
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pentru ca n-am mai pus un update -acvariul merge bine, fara probleme cu algele, 6 ore lumina/zi , fertilizare Dennerle Scapers Green cam 20ml/saptamana, n-am testat apa niciodata, temperatura undeva intre 25-26C tinuta cu chillerul. Schimburi de apa cand imi aduc aminte, cam la 1-2 saptamani 40l, mentenanta minima.
[Thumb - IMG_3113_1.jpg]

MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Arata foarte bine pentru un bazin cu mentenanta minima
bluemonk
Member

Joined: 11/01/2010 11:17:46
Messages: 272
Location: Bucuresti
IP:
Offline

MihaiF wrote:Arata foarte bine pentru un bazin cu mentenanta minima

Multumesc. Plantele au atins deja o masa cu care se poate incerca un scape, ca acum n-are nici un fel de forma. Background-ul are nevoie de lucru, ma gandesc sa tin criptocorina balansae din scurt ca de scos nu se pune problema; de asemenea sa ridic buturuga din dreapta care se sprijina pe o piatra sa fie mai sus decat cea din stanga, am suficienta inaltime (60cm); foreground-ul sa-l mai tund (eleocharisul si lobelia mini) si windelow-ul din stanga sa-l mai tund si pe el.
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Foarte frumos. Bravo ! Ei zic ca sinugurul lucru care-i lipsteste este o poza fara echipamente si un colant alb in spate .

This message was edited 1 time. Last update was at 12/06/2017 08:29:48

BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Foarte bine arata acvariul ! , Bravo !

Utopia Reef 400
My Aquariums
bluemonk
Member

Joined: 11/01/2010 11:17:46
Messages: 272
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Gabi C wrote:Foarte frumos. Bravo ! Ei zic ca sinugurul lucru care-i lipsteste este o poza fara echipamente si un colant alb in spate .

La partea cu colantul acum imi pare rau ca nu i-am pus unul cand am instalat acvariul ca n-am suficient spatiu pana la perete sa-i pun unul permanent acum, insa am retinut ideea cu un panou alb pus pentru poze. Am sa fac si efortul cu echipamentele daca zici ca merita Multumesc pentru aprecieri.
bluemonk
Member

Joined: 11/01/2010 11:17:46
Messages: 272
Location: Bucuresti
IP:
Offline

BBogdan wrote:Foarte bine arata acvariul ! , Bravo !

Multumesc - felicitari pt acvariile din semnatura ta; pe langa scape-urile foarte reusite remarc si calitatea profesionala a pozelor - cam asta e diferenta dintre a creste plante si a face arta din asta.
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Cateva intrebari daca imi permiti
Mentenanta asta minimala a ta ma atrage maxim
1.NPK - ul e tot de la Dennerle ? Il dozezi zilnic ?
2. Scapers green -ul acesta are rol de micro ? Il dozezi in doza unica/saptamana dupa schimbul de apa ?

Eu sunt pe linie jbl. Cu substrat aqua basic si vulcano si fertilizare in apa ProScape fe+micro si ProScape NPK . Sunt multumit de cum merg plantele , dar dozarea zilnica
bluemonk
Member

Joined: 11/01/2010 11:17:46
Messages: 272
Location: Bucuresti
IP:
Offline

MihaiF wrote:Cateva intrebari daca imi permiti
Mentenanta asta minimala a ta ma atrage maxim
1.NPK - ul e tot de la Dennerle ? Il dozezi zilnic ?
2. Scapers green -ul acesta are rol de micro ? Il dozezi in doza unica/saptamana dupa schimbul de apa ?

Eu sunt pe linie jbl. Cu substrat aqua basic si vulcano si fertilizare in apa ProScape fe+micro si ProScape NPK . Sunt multumit de cum merg plantele , dar dozarea zilnica


NPK nu dozez. ScapersGreen e micro si il dozez la doua zile, cam 5ml intr-o doza dar se poate intampla sa mai uit sa dozez. Idea e ca nu ma tin cu strictete de un anumit regim de dozare. Substratul e JBL Proscape, bun dupa opinia mea, insa cam murdareste buretii din prefiltru - cand ii curat cam odata la 2 - 3 saptamani sunt negri.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Inca o jungla frumoasa. Felicitari!
Foarte interesanta combinatia dintre talia plantelor.
Eu as mentine aceasta idee, nu as face decit tunsori de intretinere.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

bluemonk wrote:
Gabi C wrote:Foarte frumos. Bravo ! Ei zic ca sinugurul lucru care-i lipsteste este o poza fara echipamente si un colant alb in spate .

La partea cu colantul acum imi pare rau ca nu i-am pus unul cand am instalat acvariul ca n-am suficient spatiu pana la perete sa-i pun unul permanent acum, insa am retinut ideea cu un panou alb pus pentru poze. Am sa fac si efortul cu echipamentele daca zici ca merita Multumesc pentru aprecieri.


Merita fara discutie poza fara echipamente. E foarte elegant ca si aranjament.
cosmin_ruz
Member

Joined: 05/10/2012 23:44:45
Messages: 201
Location: Braila
IP:
Offline

Simplu si frumos! Succes!
bluemonk
Member

Joined: 11/01/2010 11:17:46
Messages: 272
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ultima poza a acestui setup:
[Thumb - IMG_3384_1.jpg]

bluemonk
Member

Joined: 11/01/2010 11:17:46
Messages: 272
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si acum un nou setup, hardscape nou, am renuntat la cateva plante si la lumina HQI, prea mult pentru cateva ferigi si cryptocorine, am revenit la vechea mea lampa led Blau Lumina 62-1, vreau sa merg cat de low maintenance & energy se poate.
[Thumb - IMG_3390_1.jpg]

bluemonk
Member

Joined: 11/01/2010 11:17:46
Messages: 272
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Acvariul merge bine, am pus inapoi lampa HQI pentru ca vechea mea lampa led s-a dovedit insuficienta pt 60 cm coloana de apa, am inlocuit skimerul de suprafata din plastic cu unul de sticla si cam atat - acvariul asta are parte de mentenanta si fertilizare minima - ma straduiesc sa ma tin de schimburile de apa saptamanale plus 10ml de Dennerle scapers green, curatat geamul si cam atat. Am in plan sa-l dotez si cu niste pesti - ma gandesc la o gasca de rummy nose tetra si sa cresc echipa de otto.
[Thumb - IMG_3562_r.jpg]

[Thumb - IMG_3565_r1.jpg]

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Frumos, are o diversitate interesanta. Felicitari pentru reset.
Nu te-ar tenta o "gasca" de Boraras? Oricum sunt compatibili cu tetra si se "itesc" frumos din vegetatie.
La asa scape, s-ar adapta perfect.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Foarte frumos bazinul ! Poate mai pui poze si cu detalii !
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com