[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Background (decor/fundal) din BCA?  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
smileyface
Membru de baza

Joined: 12/01/2010 23:04:20
Messages: 379
Location: Bucuresti,Berceni,Aparatorii-patriei
IP:
Offline

Salut.Vin si eu cu o dilema la voi.

De curand am dat de un baiat din Turcia, pe facebook, care face backgrounduri pentru acvarii din (ce cred eu ca pare a fi) BCA.
Este posibil asa ceva? atasez poze mai jos, si un filmulet in care pare ca-l da cu ciment.
Oare sa nu aibe nici un efect asupra apei din acvariu? sau nu o fi BCA....?! Astept si parerile vostre.

https://www.facebook.com/timurtekbas/videos/10154963296437988/

image
image
image
image
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pare a fi BCA (adica, Beton Celular Autoclavizat).
- la modul general, BCA-ul este doar un amestec de nisip, ciment, var si ghips (sau ipsos) care se "imbogateste" cu gaze intr-un cuptor special (autoclava). De acolo rezulta structura sa specifica ("buretos", plin de pori, usor).
- odata acoperit cu "lapte de ciment", BCA-ul devine inert chimic si se poate folosi asa cum face nenea ala.
- la modul practic, mie mi se pare ca este mult mai usor de lucrat in polistiren... se ciopleste / taie / sculpteaza / fasoneaza dupa gust. Straturile de ciment ii confera rezistenta in timp. Astfel de backgrounduri rezista ani de zile.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
smileyface
Membru de baza

Joined: 12/01/2010 23:04:20
Messages: 379
Location: Bucuresti,Berceni,Aparatorii-patriei
IP:
Offline

Ca de obicei, doar nea ' Koala imi raspunde la curiozitati )

Multumesc mult! inca odata iti dovedesti valoarea pe acest forum. Daca ne vedem vreodata fata in fata, tine minte ca fac eu cinste.
Curiozitatea mea si spiritul de DIY si cel artistic o sa ma faca sa ma apuc de sculptat, sa vedem ce iese.
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2858
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Interesant, cel putin rezultatul final dupa sculptare e foarte reusit, intradevar arata a BCA, asa cum spune si koala cred ca polistirenul e mai practic
[Email]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com