[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Neon led  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Aveti idee de genul asta de led https://www.alibaba.com/product-detail/1-5ft-0-45m-450mm-45cm_60328362786.html ?
Se poate monta pe un soclu T8 in locul unui neon clasic?
Ca luminozitate vad ca are peste 2.000 lm. Un neon standard am vazut pe undeva ca ar avea 600 lm.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

De fapt scrie in titlu ca ar fi tub de 45cm/6w, dar luminozitatea aia de 2.000 lm este de la tubul de 150cm/24w.
Luminozitatea ar fi cam de 90-100lm/w.

[Nano cu albinute] [Old tree]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

cam multe neclaritati pe acolo, inclusiv lungimea de 45cm care nu e reala pentru un tub t8. Ar fi trebuit sa fie 438 mm ca sa se potriveasca pe un suport gata facut. Daca vrei sa montezi tu separat soclurile se poate folosi. Dar datele celelalte inclusiv calitatea lui asupra plantelor sunt discutabile

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Si mai ai o problema la cel din link. Spune ca e format dintr-o carcasa de aluminiu pe care e montat ceva de plastic pt. transmisia luminii. Nu cred ca a fost etansata zona dintre aluminiu si plastic asa ca o sa intre vapori de apa sau apa pe acolo. Si electronica nu se impaca deloc cu vaporii de apa. Ar trebui etansat pe toata lungimea. Tuburile cu neon sint etansate de garnituri la capete.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

La neoanele T8 am mai vazut lungimea declarata ca fiind de 45 cm. De ex: http://www.nevertebrate.ro/Neon-T8-Diversa-Opti-Natural-15W-45cm

Iar tubul ala are IP protection 65, care cred ca inseamna asta: IP65 Enclosure - IP rated as "dust tight" and protected against water projected from a nozzle.
Si se pot alege tuburi cu o gama mai larga de tipuri de protectie.

[Nano cu albinute] [Old tree]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

tu masoara ce ai tu acolo unde vrei sa inlocuiesti. Iti spuneam ca daca nu ai locul format poti pune ce vrei tu la ce lungime vrei. Daca ai locul format obligatoriu masoara. Oricum chiar daca lungimea e buna gandeste-te la proprietatile a ceea ce vrei sa cumperi, si nu uita ca totul e pe banii tai

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Initial vazusem neonul ala de 45cm cu o luminozitate de 2.000 lm.
Mi s-a parut foarte tare comparativ cu un neon T8 care ar avea 600 lm.
Dar de fapt au o luminozitate cam de 90lm/w. La un tub de 45cm/6w se ajunge cam la aceiasi luminozitate.
Deci singurele avantaje ar ramane: consumul care ar fi la jumatate, faptul ca in timp nu o sa-i scada luminozitatea si deci nu va trebui schimbat des.
Iar din cele rezistente la umezeala nu prea am vazut la noi in tara la vanzare. Doar luate din China.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Daca nu ai loc pt. variantele mari il iei degeaba.

Daca ai chef de bricolat poti sa iei in calcul benzile cu led. La cele IP65 sint mai multe semnalari ca ingalbenesc in citiva ani. IP20 poti sa le pui doar daca le montezi etans (in nici un caz asa cum sint).

Sau poti sa vezi daca mai ai loc pentru inca 2 neoane. Socluri etanse se gasesc.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com