[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Tetra Ex 800 plus ?  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

As dori sa pun filtru extern Tetra Ex 800 plus intr-un acvariu de 180 l. Acvariul va fi unul plantat. Ce parere aveti despre acest filtru. Va face fata ? Cateva cuvinte despre calitatea lui ?Va fi necesara si o pompa de aer sau e suficient acest filtru pentru aerarea apei ?
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Cauta-ti un filtru cu furtune de 16/20 si un pic mai mare ptr acvariul tau , Eheim experience 350 este ceea ce iti trebuie tie ptr acest acvariu .

Nu mai ai nevoie de pompa de aer
Jimmi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/08/2016 22:00:12
Messages: 373
Location: Resita
IP:
Offline

skija wrote:Cauta-ti un filtru cu furtune de 16/20 si un pic mai mare ptr acvariul tau , Eheim experience 350 este ceea ce iti trebuie tie ptr acest acvariu .

Nu mai ai nevoie de pompa de aer


skija scuze ca te contrazic dar filtrele tetra sunt mult mai bune ca Eheim.Uite-te pe net cata lume are probleme cu scurgerile la Eheim si cati au la Tetra.
In alta ordine iti sustin partial afirmatia.Eu am cumparat Tetra Tec 700 la pret de nimic de pe olx si la 1 luna si ceva dupa ce l-am cumparat sa defectat tot motorul....Abia am reusit sa gasesc motorul...Nu a costat filtrul cat a costat motorul nou nout....
skija de ce nu ma mira ca majoritatea de pe un grup de acvaristica de pe facebook isi tin filtrele eheim in ligiane ca le curge

Acvariul meu dupa aproape 1 an
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40263.page#p368472
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Mai voi ma manipulati . Pana ieri eram convins ca trebuie sa imi cumpar Tetra ca si prietenul meu. Dupa interventia colegului skija deja cautam preturi la Eheim. Ce sa fac ? Nu am chef sa imi curga , dar nici sa nu isi faca treaba. In alta ordine de idei, Eheim experience 350 am vazut ca e pt acvarii pana la 350 l. Nu e extrem de mare pt ochiul meu de apa care vreau sa fie de 180 l ? Nu o sa fie curenti grozavi care sa tulbure pestii si plantele ?
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Jimmi wrote:skija scuze ca te contrazic dar filtrele tetra sunt mult mai bune ca Eheim.


Ok, am zambit

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Jimmi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/08/2016 22:00:12
Messages: 373
Location: Resita
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:
Jimmi wrote:skija scuze ca te contrazic dar filtrele tetra sunt mult mai bune ca Eheim.


Ok, am zambit

de ce?

Acvariul meu dupa aproape 1 an
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40263.page#p368472
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Mai trebuie vreo explicatie la afirmatia ca Oltcit e mai bun decat Mercedes?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Jimmi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/08/2016 22:00:12
Messages: 373
Location: Resita
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Mai trebuie vreo explicatie la afirmatia ca Oltcit e mai bun decat Mercedes?

Nu stiu man, eu am opel nu Mercedes

Acvariul meu dupa aproape 1 an
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40263.page#p368472
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Bine , bine , dar eu cu cine votez ?
Ca sa nu raman ca magrul in ceata , ar trebui sa uit de Tetra si eventual sa ma gandesc la un Eheim vs JBL sau ceva de genu ?
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Votezi dupa ce ne spui cat esti dispus sa aloci pentru filtru.
Si eu mi-am dorit Range Rover, dar bugetul mi-a permis doar un Fiat Panda.

Zi-ne care e bugetul si iti recomandam ce trebuie - desi ti-a zis clar skija ce-ti trebuie.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Votezi dupa ce ne spui cat esti dispus sa aloci pentru filtru.
Si eu mi-am dorit Range Rover, dar bugetul mi-a permis doar un Fiat Panda.

Zi-ne care e bugetul si iti recomandam ce trebuie - desi ti-a zis clar skija ce-ti trebuie.


Sunt dispus sa dau intre 400 si 800 lei. Sa ne intelegem , daca ce imi propui ceva ce costa 850 de lei , o ajustare a bugetului nu va fi o problema , dar daca imi spui de ceva ce costa 1000 de lei deja se schimba treaba ...

skija mi-a spus ... dar am citit ca e vorba de un filtru pt un acvariu de pana la 340 l, am mai citit si ca la Eheim specificatiile tehnice sunt muuult mai aproape de adevar fata de cele ale concurentei , ceea ce ma duce cu gandul ca la un acvariu de 180 l va insemna curenti foarte puternici in apa. Zic si eu, sunt incepator. Ajutati-ma.

This message was edited 1 time. Last update was at 03/03/2017 09:54:28

Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Eu la un acvariu dr 125l brut folosesc un eheim professionel 4 250. Filtrul face fata cu brio si mi se pare potrivit pentru bazinul meu, in nici un caz prea mare. Cred ca ar fi mers si versiunea urm?toare adica 350.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Nu te jena sa ajustezi debitul din robineti
Un filtru nou si curat, are un debit. Un filtru nou si curat, dar plin cu material filtrant, are alt debit. Un filtru folosit o perioada, plin cu material filtrant usor colmatat, are alt debit. Un filtru forjat un an de zile si cu mediile de filtrare foarte colmatate, are alt debit. Indiferent de marca filtrului, asa sta treaba cu debitul (mai putin la Eheim 2078, care are control electronic asupra pompei si iti pastreaza un flow constant indiferent de stadiul de colmatare)


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
catalos
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2009 21:03:51
Messages: 853
Location: Bucuresti
IP:
Offline

scuze colegu` MihaiF de poluare, dar nu m-am putut abtine!


"dan.pavelescu
Liliacul
Si eu mi-am dorit Range Rover, dar bugetul mi-a permis doar un Fiat Panda."


Sa mori tu ca ai incaput intr-un panda ?!?!?!

[Yahoo!]
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

MihaiF wrote:Bine , bine , dar eu cu cine votez ?
Ca sa nu raman ca magrul in ceata , ar trebui sa uit de Tetra si eventual sa ma gandesc la un Eheim vs JBL sau ceva de genu ?



O sa-ti dai seama dupa cateva luni care sunt userii care habar nu au ce vorbesc pe acest forum (sau mai exact vorbesc sa se afle in treaba sa faca postari sau vorbesc fara sa aibe experienta) si care sunt userii care iti dau sfaturi utile

Dan ti-a spus exact care este diferenta intre Tetra si Eheim , Oltcit vs Mercedes este comparatia perfecta

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

catalos wrote:

Sa mori tu ca ai incaput intr-un panda ?!?!?!



Hai siktir

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Iliescu Mihai Ulmis
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/03/2016 12:38:15
Messages: 391
Location: Bucuresti, Balta Alba
IP:
Offline

Nu am avut rabdare sa citesc toate posturile, poate ca un alt coleg ti-a recomandat deja filtrul asta:
Eheim 2217.
Este super ok , e ieftin - se incadreaza in bugetul tau - e silentios, nu curge si din ce am citit pe internet (si in romanica si in afara) ar fi cel mai fiabil filtru dintre toate eheimurile si in felul asta impaci si capra si varza. Am ajuns mai demult la concluzia ca , cu cat un obiect e mai tehnic/dotat electronic etc, cu atat e mai predispus sa se strice. Are capacitate de 6 litri pt materialele bio si ce imi place cel mai mult este ca apa intra pe jos si iese pe sus nu ca la celelalte filtre carora le intra apa pe sus, vezi doamne se duce in jos si urca prin mediile filtrante.

Alt filtru bun pt acvariul tau ar fi jbl e 1501 (am si am avut asa ceva 2 ani de zile).
Ma enerveaza insa:
-in timp devine zgomotos
-cand trebuie sa cureti mediile, e un chin, toate nucile pe care trebuie sa le desfaci de pe furtune, sistemul de sertare cu medii bio de scos din filtru, nu mai zis cand trebuie sa le pui la loc si nu se inchide capacul pt ca ale dracu sertare nu vor sa stea aranjate la mm si esti nevoit sa scoti din mediile bio sau sa le nivelezi pana incepi sa injuri de cristlenite si anafuri...

Marele minus (daca iti pasa) la Eheim 2217 este insa amorsarea filtrului care se face manual comparativ cu celelalte filtre care au un buton pe care apesi pt a suge apa in ele. Oricum eu am ajuns la filtrele jbl e1501 sa le fac tot amorsare manuala (se umple filtrul cu apa din acvariu, se monteaza furtunul de in, se toarna apa in el cu palnia, se monteaza inul, se monteaza furtunul de out, se toarna apa cu palnia, se monteaza outul si se da drumul la filtru). In felul asta evitam zgomotul enervant timp de 3-4 ore pana scotea filtrul tot aerul din el.

This message was edited 1 time. Last update was at 03/03/2017 11:42:52


http://img.plici.ro/album/B3 http://img.plici.ro/album/Fc https://youtu.be/2Rl_AQf9eh8 https://youtu.be/N_-ONSnrZ-M
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Hai sa fac o mica nota aici, pentru ca mi-am racit gura degeaba si prin alte topicuri.

Eu nu sunt savant, nu ma pricep prea bine la acvaristica si nici la chimie.
Dar, in decursul timpului petrecut ca un acvarist wannabe, am investit multi bani. Bineinteles, la inceput am investit fara sa aplec urechea la sfaturile primite.
Si am constatat ca am supt-o, ca sa zic asa Nu merge cu "merge si asa", cu "romanisme". Daca in 4 ani de zile schimbi 4 filtre ieftine, care per total costa mai mult decat un filtru bun si mai scump putin, constati ca filtrele ieftine costa de te indoaie. Ca sa nu mai spunem de consumul ridicat de curent al filtrelor China si no-name.
Cand mi-a venit mintea la cap, am cumparat doua filtre Eheim 2078 pentru acvariul plantat (450 litri) si am uitat de ele, au mers din secunda 1 pana am desfiintat acvariul. Apoi le-am vandut si functioneaza in continuare la noii proprietari.
Inainte de Eheim am probat jde' modele de filtre (toate luate de noi) - n-am sa pomenesc marci, ca nu fac antireclama.

Concluziile la care am ajuns, daca vrei un bazin de succes: nu trebuie sa faci compromisuri. Ai nevoie de filtrare buna (eu sunt adeptul filtrarii biologice, cea chimica si mecanica ma lasa rece), ai nevoie de lumina buna (tuburi t5 pentru plantat reprezinta calea batuta, ledurile inca sunt departe pe aratura), sistem co2 presurizat, cu controller (merge si fara co2, merge si cu bomba, dar.. nu merge prea bine), substrat si sol de calitate, fertilizant si aditii de calitate.
Ma repet - merge si fara, dar cu mult foo-thay, cu carpeli si cu rezultate mai mult sau mai putin relevante.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Hai sa ma bag si eu in ciorba
Am doua filtre Eheim professional 3e 2078 care functioneaza de 6 ani.
Nu am schimbat nimic la ele. Nu curg, nu se colmateaza, ultima data cand
le-am desfacut a fost cu vreo 2-3 ani in urma.
Nu prea am auzit de filtre Eheim care sa curga, poate colegul Jimmi ne spune si noua
cine sint acei colegi asa de multi care au filtre Eheim in ligheane pentru ca le curg filtrele.
Am auzit de ligheane, dar nu in tandem cu filtre Eheim ci cu alte marci. Asa incat postarea
colegului Jimmi mi se pare cel putin dubioasa, ca sa nu zic tendentioasa. Pe oricare forum
de acvaristica vei intreba, opinia generala este majoritara, filtrele Eheim sint cele mai bune.

In privinta marimii, ca ti se pare ca 350 e prea mare, am o veste: nu exista prea mare sau prea mult
in ceea ce priveste filtrarea biologica. Din experienta mea, sfatul meu este ca volumul mediilor de
filtrare biologica sa reprezinte, cat mai aproape se poate, 10% din volumul acvariului. Asta ar fi ideal.
Iar debitul se poate regla. Debitul standard specificat de toti producatorii este debitul pompei filtrului
fara medii de filtrare si fara tevi colmatate. In practica vei constata ca debitul filtrului cu medii de
filtrare scade uneori spre jumatate. Ceea ce nu este o problema foarte mare.

Din pacate producatorii de filtre externe, toti fara exceptie, trebuie sa faca un compromis: filtrele vandute
de ei fac filtrare mecanica, filtrare biologica si filtrare chimica daca e nevoie, doar ca exista compromis
pentru ca filtrarea mecanica are nevoie de un debit cat mai mare iar filtrarea biologica are nevoie de
un debit mic. Asa incat sfatul meu este sa te orientezi catre un filtru extern Eheim pe care sa il umpli
cu medii biologice si sa gasesti o solutie si pentru filtrarea mecanica, poti folosi un prefiltru exclusiv pentru
filtrare mecanica, sau un burete pe intake-ul filtrului, burete pe care sa il cureti regulat, sa zicem de doua ori
pe saptamana.

P.S. citeste articolul despre filtrare biologica pe care il gasesti in semnatura mea...

This message was edited 3 times. Last update was at 03/03/2017 13:13:02


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Jimmi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/08/2016 22:00:12
Messages: 373
Location: Resita
IP:
Offline

kirucd wrote:Hai sa ma bag si eu in ciorba
Am doua filtre Eheim professional 3e 2078 care functioneaza de 6 ani.
Nu am schimbat nimic la ele. Nu curg, nu se colmateaza, ultima data cand
le-am desfacut a fost cu vreo 2-3 ani in urma.
Nu prea am auzit de filtre Eheim care sa curga, poate colegul Jimmi ne spune si noua
cine sint acei colegi asa de multi care au filtre Eheim in ligheane pentru ca le curg filtrele.
Am auzit de ligheane, dar nu in tandem cu filtre Eheim ci cu alte marci. Asa incat postarea
colegului Jimmi mi se pare cel putin dubioasa, ca sa nu zic tendentioasa. Pe oricare forum
de acvaristica vei intreba, opinia generala este majoritara, filtrele Eheim sint cele mai bune.

In privinta marimii, ca ti se pare ca 350 e prea mare, am o veste: nu exista prea mare sau prea mult
in ceea ce priveste filtrarea biologica. Din experienta mea, sfatul meu este ca volumul mediilor de
filtrare biologica sa reprezinte, cat mai aproape se poate, 10% din volumul acvariului. Asta ar fi ideal.
Iar debitul se poate regla. Debitul standard specificat de toti producatorii este debitul pompei filtrului
fara medii de filtrare si fara tevi colmatate. In practica vei constata ca debitul filtrului cu medii de
filtrare scade uneori spre jumatate. Ceea ce nu este o problema foarte mare.

Din pacate producatorii de filtre externe, toti fara exceptie, trebuie sa faca un compromis: filtrele vandute
de ei fac filtrare mecanica, filtrare biologica si filtrare chimica daca e nevoie, doar ca exista compromis
pentru ca filtrarea mecanica are nevoie de un debit cat mai mare iar filtrarea biologica are nevoie de
un debit mic. Asa incat sfatul meu este sa te orientezi catre un filtru extern Eheim pe care sa il umpli
cu medii biologice si sa gasesti o solutie si pentru filtrarea mecanica, poti folosi un prefiltru exclusiv pentru
filtrare mecanica, sau un burete pe intake-ul filtrului, burete pe care sa il cureti regulat, sa zicem de doua ori
pe saptamana.

P.S. citeste articolul despre filtrare biologica pe care il gasesti in semnatura mea...



http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/29402.page Stiu ca topicul e din 2014 dar nu stau sa mai rascolesc toate pozele de pe grup.Eu folosesc 2 filtre TetraTec bagate in dulap si inafara de cel cumparat de pe olx care sa stricat si a trebuie sa schimb motorul intreg celalalt nu a fot necesar sa il desfac niciodata.
Revin mai incolo cu o poza



Cum zicea si domnul dan daca nu ma insel degeaba trece apa repede prin filtru daca nu lasi bacterile sa manance...Sper sa nu gresesc

This message was edited 1 time. Last update was at 03/03/2017 13:21:08


Acvariul meu dupa aproape 1 an
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40263.page#p368472
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com