[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Filtrul extern JBL e901  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Rundas
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2017 17:58:04
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Are cineva acest tip de filtru? Este OK pentru 120 litri ?i c? fiabilitate? Are prefiltru? Ce ar mai trebui pentru îmbun?t??irea lui?

Mul?umesc!

PS: Sa aleg în locul lui un Tetra Ex 800??

Scuze pentru atâtea întreb?ri dar nu vreau sa fac vreo prostie pe bani multi.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Am un astfel de filtru la un acvariu plantat de cca. 100 litri util si destul de bine populat. Am pus in el (de jos in sus) un sertar cu MicroMec (bilute sintetice, a venit cu filtrul), unul cu Seachem Matrix (cam 800 ml), unul cu ClearMec Plus pad si in final pre-filtrul din bureti. Filtrul iti vine echipat numai cu filtre din bureti si cu MicroMec, pe celelalte trebuie sa le inlocuiesti. Nu are prefiltru exterior. Eu sunt foarte multumit de el, am o apa foarte curata si nu am variatii mari in chimia ei. Singurul inconvenient este ca puietul de creveti mai ajunge in filtru.

This message was edited 1 time. Last update was at 26/02/2017 16:48:52


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Numai ce am primit un sfat bun de la un coleg, sa adaug un prefiltru pentru prelungirea perioadei de lucru de la o curatenie la alta. Pare o idee buna, mai cu seama daca in filtru ajung multe particule organice.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
maryusdv8
Membru de baza

Joined: 11/11/2013 21:26:00
Messages: 364
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Il utilizez la un acvariu de cca. 125 litri (162 brut) si sunt multumit. Suplimentar de ce a transmis colegul Silviu, eu am pus pe racordul de intrare un burete invelit in ciocolata (am infasurat perlon pe burete, pe care-l inlocuiesc la 2-3 saptamani, iar filtrul si furtunele le curat la 4-5 luni).
Rundas
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2017 17:58:04
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Un link catre un pre-filtru ce s-ar preta la un astfel de filtru?

L-am comandat la pretul de 379 lei. Sincer am stat in dubii intre el si un Tetra EX800. Nu stiu daca am facut alegerea corecta...
bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

e un filtru prea mic pentru acvariul tau, atit din punctul de vedere al debitului cit si al volumului de material filtrant pe care il poate gazdui.
daca o sa-i montezi prefiltru, debitul lui va scadea si mai mult. ca sa nu mai vorbim de un reactor de co2

This message was edited 1 time. Last update was at 27/02/2017 18:42:05


Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
Rundas
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2017 17:58:04
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mi-a sosit filtrul JBL e901

Butonul de amorsare nu poate fi apasat. Este vreo smecherie la el?
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Apasa puternic, la inceput este foarte rigid (probabil e o siguranta pentru transport) apoi devine usor de actionat. Dar, intii il instalezi, ca sa aiba ce sa traga (apa).

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Rundas
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2017 17:58:04
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Apasa puternic, la inceput este foarte rigid (probabil e o siguranta pentru transport) apoi devine usor de actionat. Dar, intii il instalezi, ca sa aiba ce sa traga (apa).


Multumesc frumos. Foarte util raspunsul. Nu l-am instalat inca (sunt la birou si mai dureaza ceva ceva pana imi soseste acvariul) dar azi a venit de la EMAG si cum astia au destule notari negative... am zis sa-l verific macar la ce pot, fara a fi instalat.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Daca vrei neaparat sa-i faci proba functionala, poti folosi o galeata de 10 litri cu apa si il ai gata armat cind il atasezi la acvariu (el are o capacitate de aprox. 7 litri) numai ca o sa te cam chinui cu furtunele care sunt lungi si cam rigide. Dupa ce il umpli cu apa cu ajutorul butonului de armare, umpli galeata la loc, il bagi in priza si gata, ar trebui sa mearga. Inainte verifica si continutul (sertarele cu medii de filtrare) pentru orice eventualitate. Atentie, in priza il bagi DUPA ce l-ai armat; trebuie intii sa apara apa in pipa de retur si furtunele sa fie, evident, umplute. La inceput "bolboroseste" cam tare, pina elimina complet aerul. Din cinc in cind, il ajuti prin inclinarea lui usoara la dreapta, apoi la stinga, inainte, inapoi. Dupa doua-trei manevre de astea, se linisteste si abia il auzi.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Rundas
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2017 17:58:04
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Daca vrei neaparat sa-i faci proba functionala, poti folosi o galeata de 10 litri cu apa si il ai gata armat cind il atasezi la acvariu (el are o capacitate de aprox. 7 litri) numai ca o sa te cam chinui cu furtunele care sunt lungi si cam rigide. Dupa ce il umpli cu apa cu ajutorul butonului de armare, umpli galeata la loc, il bagi in priza si gata, ar trebui sa mearga. Inainte verifica si continutul (sertarele cu medii de filtrare) pentru orice eventualitate. Atentie, in priza il bagi DUPA ce l-ai armat; trebuie intii sa apara apa in pipa de retur si furtunele sa fie, evident, umplute. La inceput "bolboroseste" cam tare, pina elimina complet aerul. Din cinc in cind, il ajuti prin inclinarea lui usoara la dreapta, apoi la stinga, inainte, inapoi. Dupa doua-trei manevre de astea, se linisteste si abia il auzi.


Multumesc!

Am citi mai sus ca ai pus intr-un sertar ClearMec Plus. Am citit despre el si spune ca ar fi pentru alge. Eu nu intentionez sa am plante vii in acvariu. Mai este util in acest caz?
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Algele apar oricum, nu sunt legate direct de prezenta plantelor in acvariu. Plantele te ajuta insa la controlul algelor. Eu am mers pe sfaturile colegilor si am eliminat aproape total buretii. Abia dupa ce am introdus alte medii de filtrare a disparut si mirosul de hidrogen sulfurat si nici nu mai trebuie sa curat atit de des filtrul. Se pare ca buretii se imbicseau cu particule organice care nu erau descompuse destul de repede si generau o fermentatie sulfuroasa.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Atentie! Tot de la colegi am invatat ca cel mai bine merge cu medii cu granulatie mai mare (cum e Matrix) care nu necesita sa fie puse in saculeti. ClearMec-ul este in saculet; cind isi termina ciclul de viata, il inlocuiesc cu altceva. Asadar, tu poti sa o iei pe scurtatura, daca asta doresti. Mai cauta pe topic-uri, sunt colegi care merg exclusiv cu Matrix si spun ca apa este excelent filtrata si curatata.

This message was edited 1 time. Last update was at 28/02/2017 12:12:53


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Rundas
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2017 17:58:04
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Atentie! Tot de la colegi am invatat ca cel mai bine merge cu medii cu granulatie mai mare (cum e Matrix) care nu necesita sa fie puse in saculeti. ClearMec-ul este in saculet; cind isi termina ciclul de viata, il inlocuiesc cu altceva. Asadar, tu poti sa o iei pe scurtatura, daca asta doresti. Mai cauta pe topic-uri, sunt colegi care merg exclusiv cu Matrix si spun ca apa este excelent filtrata si curatata.


La cat timp schimbi ClearMec-ul?
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Cred ca o sa-scot cind face un an, prin mai-iunie.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

M-am gindit la intrebarea ta si cred ca si eu trebuie sa iau o decizie.
Asadar, cu permisiunea ta si din cauza ca subiectul este de interes pe topic-ul tau, as vrea o sugestie din partea colegilor, poate te ajuta si pe tine.

Asadar, in prezent in filtrul e901 am MicroMec, Matrix, ClearMec si prefiltrarea din capul canistrei. ClearMec-ul va trebuie inlocuit. In prezent am rezolvat doua mari probleme : fermentatia sulfuroasa si claritatea apei. Am observat si ca, dupa introducerea Matrix-ului, pH-ul a scazut putin (de la 7,6 la 7,4, medii dupa 6 determinari succesive cu teste colorimetrice, inainte si dupa).

Am citeva posibile solutii si va rog sa ne recomandati pe cea mai buna :

1. Merg mai departe cu ClearMec (recomadarea producatorului pentru nitriti, nitrati si fosfati).
2. Il inlocuiesc cu TorMec (pelete cu continut ridicat de acizi humici care reduc duritatea si Ph-ul)
3. Adaug inca un mediu de filtrare de tip Matrix, poate tot Matrix sau altceva (Siporax, lava, Ada Bio Rio)
4. Alta ...

Poate ne ajuta cineva cu mai multa experienta pe acest palier....

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Paranteza. Emag e printre putinele lucruri bune care s-au intamplat in online-ul romanesc in ultimii 16 ani. /paranteza

Referitor la mediile de filtrare. Iti recomand sa reduci la minim cantitatea de material filtrant mecanic (bureti/perlon). Foloseste medii de filtrare biologica pentru a obtine o apa benefica pentru pesti si pentru a scurta mentenanta filtrului (o data pe an o sa fie suficient).
Alege un material filtrant bun si ieftin: siporax. Balanta intre calitate si pret e extraordinara.
Aseaza mediile in filtru, in asa fel incat sa-ti incapa mai mult si apa sa circule neperturbata (vezi pozele, mi-a luat 15-20 de minute)
Foloseste culturi de bacterii de calitate. Recomand Prodibio Biodigest, in combinatie cu Biotrace.

image

image

image

image

P.S. Atentia la TorMec - este un produs bun, dar coloreaza apa si trebuie urmarit - intr-un final se va colmata.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Te rog sa ma scuzi, dar am dat o cautare scurta si Siporax arata altfel (ca niste pastile comprimate). Ce vad in poze sunt inele ceramice (de astea am gasit destule). Exista Siporax si in forma ilustrata de tine?

Am retinut remarca legata de TorMec. Sincer, nici mie nu-mi inspira multa incredere. L-am tait de pe lista.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Pastilele comprimate sunt MINI siporax, pentru filtre mici. Ce vezi in poza e siporaxul normal.

This message was edited 1 time. Last update was at 28/02/2017 18:43:10


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Gata, l-am gasit. Asadar, inlocuiesc etajul cu ClearMec cu Siporax. Vad ca tu ai inlocuit si un strat din buretele de la ultumul etaj, vad bine?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com