[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
O gradina Nano  XML
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Author Message
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Salutare!

Ma gindeam de ceva timp la doua noi proiecte. Pe unul din ele, descris la topicul "Intre doua lumi" l-am aminat pentru ca am realizat ca proiectul necesita un acvariu mai larg pentru a putea ilustra cum trebuie ideea. Pina nu ii gasesc o pozitie buna in casa, il pun la "macerat".

Al doilea proiect este pentru biroul meu si se refera la amenajarea unei gradini de tip "stincarie" in care sa "plantez" un nano.
Gradina va fi amplasata, practic, intr-o cada din sticla, 80-100 X 40 X 15 cm. Pe fundul cazii voi avea pietris in care va fi pozat un furtun de silicon, perforat in unghiuri de 45 de grade si racordat la un recipient pentru apa. Voi avea nevoi de un substrat umectat permanent. Peste pietris vine o pinza sintetica (de genul celei care se foloseste la paturile de infiltrare a foselor) iar peste aceasta voi adauga pamintul cu fertilizant. In final, un strat subtire de pietris ornamental Plantahunter River S. (care sa-mi permita formarea capilaritatii solului dar fara pierderi mari de apa) in care vor fi plantete florile ornamentale. Undeva, in treimea din dreapta, vine amplasat acvariul Nano (de ex. Dennerle NanoCube Complete Plus 30l Nano Power-LED 5.0). care sa aiba, eventual, in exterior, pe fundal, niste pietre decorative.

Iata o schema (scuze daca arata rudimentara, nu am mai desenat de mult) :

image

Citeva explicatii :

1. Acvariu Nano complet echipat. Decoruri : pietre Aquadeco Pagoda, Mopani, Aquadeco RedMoor mini. Plante : Pogostemon, Anubias, Hemianthus, Rotala, Ludwigiw si Althernantera. Vietati : creveti (Amano, RCS, Bluepearl), Oto, melci Spiral si eventual niste pestisori nano, poate Boraras sau Microrasbora.
2. Cada de sticla 10 mm cu substrat si sitem de irigatie subteran, descris mai sus.
3. Aloe (varietati mici, culoare verde) x 3
4. Pietre Aquadeco Pagoda x 3-4
5. Soleirolia (planta "lacrimi de copil") x 2
6. Amestec plante de sincarie (Echeveria, Sempervivum, ...) poate si putin bambus pitic.
7. Ametec prundis si sol nutritiv.

Pentru ca nu am experienta in Nano, rugamintea mea ar fi sa imi recomandati citeva solutii de filtrare, iluminare si aditionare de CO2.

Din experienta voastra, un Dennerle NanoCube complet este bine echipat si face fata d.p.d.v. al filtrarii si iluminarii? Ce sistem CO2 ar fi potrivit?
Multumesc.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
varolluis
Member

Joined: 16/05/2015 16:15:31
Messages: 218
Location: Panduri/Bucuresti
IP:
Offline

Iluminarea este ok, filtrarea eu zic ca nu. Pe de alta parte eu am un junghi impotriva filtrelor interne si poate altora li se pare ok. Ce trebuie sa stii este ca daca mergi pe hang-on, sau extern nu o sa poti sa pui geamul, care acopera acvariul. Pe de alta parte, daca tot mergi pe ideea asta de gradina, in care sa "plantezi" un acvariu, poti sa incerci sa-i faci un sump de suprafata, daca nu te deranjeaza zgomotul apei care cade, cascada si faci un aquaponics, deasupra acvariului si cu filtrarea bilogica nu o sa ai probleme.

Daca vrei mai multe detalii, pot sa-mi spui si ma gandesc cum sa incropesti ceva, iti dau cateva idei si corectezi tu, dupa caz.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

OK, multumesc. Ma gindeam si eu la o solutie externa. Ma mai documentez si revin. Probabil solutia ta e cea mai buna.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Am citit mai mult pe diferite topicuri unde am intilnit ideea de sump. Poate pun o intrebare prosteasca dar, nu se gasesc sump-uri gata facute si echipate?

In legatura cu problema capacului... OK, daca ma decid la filtrare esterna atunci cumpar componentele (acvariu, filtru, substrat, etc.) separat. Probabil ca asa este si mai economic. Ce credeti?

This message was edited 1 time. Last update was at 27/02/2017 16:52:53


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Silviu Man wrote: nu se gasesc sump-uri gata facute si echipate?


Nu prea stiu producatorii ce dimensiuni si echipamente iti trebuie. Cat de mare e spatiul pentru sump? De asemenea, trece-ti si localitatea la profil. E mai usor sa fii indrumat daca specifici de unde esti.

Mama prostilor e mereu gravida!
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Am actualizat datele. Sunt din Barlad. Am mentionat si profesia ca, atunci cind scriu "prapastii" despre unele aspecte tehnice, sa nu fiu judecat prea aspru.

Ma gindisem initial la un stand Diversa 80x35x67. La nevoie il pot comanda la dimensiuni de pina la 120x50x80; am un furnizor de mobilier foarte bun si operativ.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

PS Depinde mult si de solutia pe care o voi adopta pentru aranjamentul extern si cum se incadreaza Nano in decor.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Am o intrebare suplimentara : cunosteti plante de acvariu care pot fi crescute emers? ... eventual in ce conditii?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
varolluis
Member

Joined: 16/05/2015 16:15:31
Messages: 218
Location: Panduri/Bucuresti
IP:
Offline

Cu mici exceptii, aproape toate plantele pot fi crescute emers. De fapt cam 85% din plante, din acvariile noastre, provin din zone umede, mlastinoase, pe malurile apelor si submers cresc doar in perioada inundatiilor. Spre exemplu anubias nu stiu daca a vazut cineva sub apa prin Africa.
Dar trebuie sa le adaptezi. Cel mai simplu este sa le pui intr-un acvariu, bol, caserola, izolat bine cu folie deasupra, astfel incat sa fie foarte umed. Eu pulverizam pe hc apa zilnic, si mi-a luat vreo 2 luni sa-l adaptez.

Standul cel mai bine ti-l faci tu.
Referitor la filtrare eu iti recomandasem sa faci un sump deasupra acvariului. Cea mai buna combinatie este un filtru de substrat, prin care sa traga o pompa, duci apa sus in sump si ii faci un sistem de cadere libera. In acest sump faci si un sistem de aquaponics unde poti sa pui plante.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Multumesc pentru explicatii. Am vazut citeva prezentari cu plante emerse dar nu stiam ca dureaza atit de mult aclimatizarea lor. Probabil cel mai usor ar merge cu plantele in-vitro.

In legatura cu filtrarea, ma gindesc la o solutie cit mai "ascunsa" posibil, nu vreau sa incarc peisajul cu echipamente. Ideea cu aquaponics este interesanta. ma mai gindesc si revin.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

La Multi Ani, Acvaristelor!

Ca sa inteleg ce plante se potrivesc pentru partea emersa a proiectului, am intrat pe un forum despre amenajari interioare si cresterea plantelor de apartament. Un coleg mi-a scris "ce vrei tu sa faci se numeste saikei". Am dat o cautare si am ramas uimit. Saikei-ul este de fapt o tehnica de miniaturizare a unei gradini exterioare si respecta (aici este cel mai interesant lucru) principiile aquascaping-ului, in toate detaliile lui. Exista plante pentru saikei (in primul rind, evident, bosai), exista sisteme de iluminare (preponderent bazate pe tehnologia led), de irigare, fertilizare, etc.)) ca sa nu mai vorbim de principiul treimii si al profunzimii. Numai ca o combinatie de saikei si nano acvariu este putin mai complicata. Cerintele pentru lumina sunt diferite si contrarii. Ca sa faci trecerea de la exterior spre interior trebuie sa gasesti plante asemanatoare ca foliaj si textura, nemaivorbind de aspect si talie. Insa s-ar parea ca sunt solutii. Nu exclud varianta adaptarii hc si ht. Daca gasesc un sistem de irigatie subterana, diferentiata pe zone de plantare, cred ca este posibil sa am si hc si ht.

Scuze pentru "of topic" dar mi s-a parut interesant de impartasit cu voi aceasta informatie.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pentru filtrare poti sa folosesti un filtru extern de la Dennerle, care se prinde (hang-on) pe geamul
din spate si care are si skimmer si lilypipe. Eu am o varianta anterioara si cat timp l-am folosit am fost
multumit de el. Pentru nanoul de 30 d elitri de la Dennerle este suficient.

http://dennerle.com/en/products/aquaristic/aquascaping/filtration/scapers-flow

Ideea ta este foarte faina, in primavara asta sau cel tarziu in vara am de gand sa imi redecorez
biroul si cred ca o sa-ti copiez ideea daca nu e cu suparare

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

1. Am citit si eu despre acest filtru si am vazut si un tutorial. Pare o solutie buna si poate fi mascat. Problema este ca trebuie sa renunt la capac. Asta nu ar fi o problema, poate cu Spiral Horn, care o mai iau aiurea din acvariu.

2. OK, copiaz-o fara probleme. Cea mai mare problema sunt plantele care populeaza saikei-ul. Ca si in acvariu, si acolo sunt cerinte foarte diferite pentru lumina, umiditate, fertilizare, etc. Asadar, trebuie sa studiez bine problema. Oricum, orice chestie clara si sigura invat, postez si aici.

O mica birfa : am intrat pe doua forum-uri despre plante si, cu exceptia unui singur coleg care chiar mi-a raspuns la un nivel profesional, in rest... pustiu... Sahara. Pe forumul nostru este, cum se zice, parfum! Nu este problema la care sa nu "sara" doi-trei colegi cu comentarii pertinente. Dar probabil ca acolo cele mai multe subiecte sunt legate de gradini, flori de ghiveci, etc. iar tema propuse era putin cam inedita pentru ei. Totusi, mai astept.

PS Sa te fereasca Dumnezeu de birfa barbatilor!
PPS Cum puneti voi emoticon-ii aici, eu ii gasesc numai pe private message.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

simplu, mie imi apar in stanga ferestrei unde introduc mesajul
Vezi poate ca trebuie sa faci ceva setari la cont...

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Nu inteleg unde...
Am intrat in "my profile" si acolo sunt bifate ....

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

OK, am prins spilul ..

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

eu lucram cu quick reply

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline



Poti, daca stii cum se scriu emoticonurile (ce simboluri se folosesc adica) sa le scrii direct.
Spre exemplu doua puncte : urmat de ok si de alte doua puncte : este ...

This message was edited 2 times. Last update was at 09/03/2017 22:44:41


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

La anii mei si mai ales la cite port pe creier, mai greu sa tin minte si toate punctele si colaceii aia. Dar asta e simpla, cred ca ramina. Multumesc!

This message was edited 1 time. Last update was at 09/03/2017 22:45:15


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com