[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
A doua incercare  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
McLovin'
Member
[Avatar]
Joined: 03/01/2017 12:01:12
Messages: 289
Location: Timisoara
IP:
Offline

Buna tuturor,

Dupa cum am promis in primul topic deschis, am achizitionat un al doilea acvariu, mai mare.

Acvariu:
Aquapro 63 L Hornbach cu dotarile standard(desi filtrul nu cred ca e cel standard, pentru ca am vazut si la alti useri acelasi tip de acvariu cu filtru mai mic, deci sa zicem ca am fost norocoasa)

Substrat:
JBL Aquabasis + JBL Manado

Pietre Dark Hill

Plante:
Hygrophila corimbosa compact
Ludwigia dark orange
Hygrophila
Pogostemon helferi
Cryptocorine wendtii green
Hemianthus cuba

Fauna: 3 melci Pomaceea

Sistem CO2: Tropica 60

Acvariul a fost pus la ciclat in data de 05.02...il las 4 saptamani, testez, dupa care adaug pestii daca totul e ok(ma gandeam la 4 otocinclus si 8-10 neoni).

Modificari in planning: filtrul va fi inlocuit cu unul extern de la Eheim; la fel si sistemul de iluminare urmeaza sa fie inlocuit(1 neon 15W acum, 2x24W pe viitor).

As dori sa va multumesc tuturor pentru sfaturile de pana acum, in special userului "scorpionul" pentru rabdare si ajutor de fiecare data cand am avut cate o nelamurire.

Cateva poze:

image
image
image
image



scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

uite aici http://www.thegreenmachineonline.com/blog/aquatic-layout-guide-rules-composition-the-golden-ratio-creating-perspectiv/ cateva idei despre cum se aranjeaza un acvariu si care este punctul focal al lui. http://www.thegreenmachineonline.com/ este unul din site-urile respectate cu un cuvant important in aquascaping

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
McLovin'
Member
[Avatar]
Joined: 03/01/2017 12:01:12
Messages: 289
Location: Timisoara
IP:
Offline

Multumesc de sugestii, am citit informatiile. Vor mai urma modificari, bineinteles, dar imi este foarte drag si in varianta actuala
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Salut.

Acvariul promite, are potential. E pacat sa nu faci un scape decent
Acum e momentul, pana nu adaugi pestii. Surse de inspiratie.. slava Domnului, e plin internetul.

Succes!

P.S. nickname-ul tau, esti fan Superbad sau e doar o coincidenta?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
McLovin'
Member
[Avatar]
Joined: 03/01/2017 12:01:12
Messages: 289
Location: Timisoara
IP:
Offline

Multumesc frumos.

Cu nickname-ul... Cand am primit pestii, persoana care i-a facut cadou mi-a spus ca Betta se numeste McLovin', prin urmare ...in cinstea fishulinului Numele meu este Alina, 28 ani, Timisoara. Incantata sa va cunosc pe toti(cred ca ar trebui sa fac asta la Sectiunea Despre noi).
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Scuze, am crezut ca esti fan Christopher Mintz-Plasse (intr-un film avea id fals pe numele McLovin, fara prenume)
Succes cu proiectul, poate incerci totusi ceva mai special, peste limitele banalului. E usor de facut un aranjament, chiar daca nu respecta rigorile impuse de aquascaping.
Un search pe tub si gasesti mii de exemple, inspiratie: https://www.youtube.com/results?search_query=aquascape


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
McLovin'
Member
[Avatar]
Joined: 03/01/2017 12:01:12
Messages: 289
Location: Timisoara
IP:
Offline

Apropo de scape, imi puteti da ceva sugestii? Ce sa adaug/mut/scot/inlocuiesc? Sunt putin in pana de idei...ma tot uit la clipuri pe youtube si pe linkurile lasate de scorpionul si toate sunt frumoase, dar nu stiu exact cum sa fac un improvement la ce am eu acum
McLovin'
Member
[Avatar]
Joined: 03/01/2017 12:01:12
Messages: 289
Location: Timisoara
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Scuze, am crezut ca esti fan Christopher Mintz-Plasse (intr-un film avea id fals pe numele McLovin, fara prenume)


Nu e nici o problema
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

de multe ori aranjamentele se fac la rece, nu in acvariu. Poti pune pietrele pe o masa si te poti juca cu ele pana gasesti o forma care sa iti placa tie. Eu de ex as fi folosit pietre mai inalte, pentru ca altfel plantele o sa creasca atat de mult pe langa ele incat nu le vei mai vedea. Poti suprapune cumva pietrele, sa vina cumva unele in prelungirea celorlalte. Daca vrei sa le scoti in evidenta, trebuie sa folosesti mai mult gazon. HC-ul pe care l-ai luat este foarte frumos, dar el se desface in bucati de 1 cm si se planteaza la distante de1-2cm unele de celelalte ca sa se intinda intre ele. Melcii sunt foarte buni la ciclare, dar acum cred ca o sa cam roada la gazon. Uite aici te poti orienta foarte bine. Este amenajat cu pietre si plante de care ai si tu

This message was edited 1 time. Last update was at 23/02/2017 17:31:25


armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
McLovin'
Member
[Avatar]
Joined: 03/01/2017 12:01:12
Messages: 289
Location: Timisoara
IP:
Offline

Da, intr-adevar e mult mai greu de aranjat/plantat dupa ce e apa in acvariu...poate ca si de asta imi tot gasesc scuze sa aman modificarile. Care ar fi riscurile daca scot tot? Nu deranjez prea mult toate cele? Intreb pentru ca ma gandesc ca sunt totusi ceva bacterii si in substrat in momentul asta; poate ca nu exact cat ar trebui sa fie, dar ceva-ceva tot ar trebui sa fie... E ok sa le bazai?
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

bacteriile cele mai multe, predominant as putea spune sunt in filtru. La scoaterea pietrelor se va deranja substratul, se va tulbura apa, dar eu zic , ca inca nu e tarziu sa faci miscarea pentru ca nu ai pesti si nici acvariul nu este ciclat pe deplin. Apropo ai cumparat filtru extern ?

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
McLovin'
Member
[Avatar]
Joined: 03/01/2017 12:01:12
Messages: 289
Location: Timisoara
IP:
Offline

Dap, astept sa ajunga. E acela recomandat de tine: Eheim 150.
McLovin'
Member
[Avatar]
Joined: 03/01/2017 12:01:12
Messages: 289
Location: Timisoara
IP:
Offline

Numai ce am terminat de facut teste de apa...si ceva nu mi se pare OK.

Acestea sunt testele facute duminica
image

Si acestea acum:
image

In fiecare zi am schimbat 20% din apa si valoarea NH3/NH4 nu scade si nu inteleg de ce. E normal? In plus, a crescut NO2, ceea ce iar nu cred ca e OK...
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

rogu-te pune si tu pozele ale in picioare ca mi-am insurubat gatul ca sa citesc. Ba e normal sa fie fluctuatii si in sus si in jos pana se stabilizeza. Nu e normal sa fie fluctuatii mari. Dar gandeste-te ca in acvariul tau au loc transformari. Marirea no2 arata clar ca au loc transformari, insa lipsa bacteriilor isi spune cuvantul. Acolo se produce mai mult decat se consuma, dar se produce. Asa apar si consumatorii. Se face un echilibru. De asta ciclarea dureaza 3-4 saptamani. Plantele la randul lor au nevoie de timp ca sa se acomodeze cu noua locatie, si ele la randul lor consuma mai mult sau mai putin. Nu te impacienta, lasa lucrurile sa mearga si o sa vezi ca se regleaza ele

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
McLovin'
Member
[Avatar]
Joined: 03/01/2017 12:01:12
Messages: 289
Location: Timisoara
IP:
Offline

scorpionul wrote:rogu-te pune si tu pozele ale in picioare ca mi-am insurubat gatul ca sa citesc.


Sunt facute cu telefonul si pentru nu stiu ce motiv, cand le uploadez, se rastoarna...nu stiu cum sa le fac sa fie normale. Sorry
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Buna!
Daca vrei sa faci modificari, acum este momentul, asa cum spunea si colegul. Cu multa grija, apa nu se va tulbura prea tare. Insa fii foarte foarte atenta la Pogostemon pentru ca le-ai pus prea aproape de pietre si ea are niste radacini simple, fata prea multe ramificatii si se poate usor desprinde. Am avut si eu aceeasi experienta si cred ca cel mai bine ar fi sa le scoti cu totul (le pui intr-o tavita cu apa din acvariu) si le replantezi dupa ce termini de aranjat decorurile. Altfel vor avea mult de suferit si te vor incurca in rearanjarea pietrelor. Iti mai sugerez, daca bugetul iti permite, o radacina de Mopani cu un Anubias pe ea, in spatele unei tufe de Pogostemon, linga o piatra. Combinatia de culori si nuante ar da foarte bine.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

PS. Nu-ti face griji de Pogostemon, poti sa le tii afara fara grija, nu vor fi afectate daca le stropesti cu putina apa din cind in cind.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
McLovin'
Member
[Avatar]
Joined: 03/01/2017 12:01:12
Messages: 289
Location: Timisoara
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Buna!
Iti mai sugerez, daca bugetul iti permite, o radacina de Mopani cu un Anubias pe ea, in spatele unei tufe de Pogostemon, linga o piatra. Combinatia de culori si nuante ar da foarte bine.


Am o radacina de mopan in acvariul celalalt, cu 2 Anubiasi frumusei, nu m-am gandit niciodata ca s-ar potrivi la acvariul al doilea.

In alta ordine de idei, am ajuns acasa si ca de obicei, m-am uitat la acvarii...si vad ca unul din melcii pomaceea a intrat in recipientul de plastic de la sistemul de CO2(acela in care intra CO2)...cum Doamne iarta-ma a putut intra acolo? Si cum il scot?

This message was edited 1 time. Last update was at 24/02/2017 20:14:22

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Nu il scoti, iese singur. Si la mine ajung frecvent melcii Spiral si se retrag singuri cind vad ca nu e de bine.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
McLovin'
Member
[Avatar]
Joined: 03/01/2017 12:01:12
Messages: 289
Location: Timisoara
IP:
Offline

Da, am vazut ca a iesit de curand...dar tot nu-mi pot da seama cum a intrat ditamai dihania acolo...
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com