[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
parametri apa. ce fac?  XML
Forum Index » Apa
Author Message
manex
Member

Joined: 18/09/2005 22:30:19
Messages: 120
Location: bucuresti
IP:
Offline

mi-am luat doua teste de la tetra. unul e pentru ph , celalat e pentru gh si kh. specific ca pina acum o saptamina aveam in acvariu doar apa de la robinet imbatrinita citeva zile in bidoane. de o sapt , nemaiavind de unde sa iau apa "de la bloc" am inceput sa pun apa de fintina. schimbarile le-am vazut imediat: o explozie in cresterea plantelor. pestii par sa nu aiba de suferit. oricum , am luat testele ca sa stiu si eu cum stau, in viitorul apropiat in acvariu fiind doar apa de fintina. (trecuta prin filtrul acela de la centala de combatere a pietrei). iata si rezultatele:
1. apa din acvariu
ph=8
gh=35 smilie
kh=10
2. apa de la fintina
ph=7
gh=68
kh=28
intrebarea e: ce fac? cum se vor comporta pestii mei in curind tinind cont ca am si instalatia de co2, home made, 1-2 bule pe sec ( acvariul aprox 90 l, plantat binisor, lumina 36w, 17 pesti). cum scad eu duritatatea apei? mai pot baga co2 in continuare? pun apa de ploaie in combinatie cu apa de la fintina? am nevoie de ajutor, ca pe mine valorile alea m-au bulversat de tot.
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

manex wrote:apa de la fintina
ph=7
gh=68
kh=28
pH-u' de 7 mi se pare total nenatural la KH=28 :nutz: . O fi ceva apa "minerala" cu mult CO2 in ea? Ai masurat pH-u' chiar cind ai scos-o din fintina? Daca da, masoara-l dupa ce lasi apa vreo 24 ore intr-o galeata si bine aerata - sa iasa eventualu' CO2. E iposibil™ sa ai pH doar 7 la apa aia. Ar trebui sa fie de la 9 in sus .

Nu cred ca-i bine sa tii pestii la GH=35 chiar daca nu par sa sufere.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Si mie mi se pare ceva neinregula cu gh dar sa stii ca in timp daca tii mult timp pestii in apa cu duritate mare nu va fi bine pentru ei asta este sigur

Ogar batrin dar.... cu miros fin
manex
Member

Joined: 18/09/2005 22:30:19
Messages: 120
Location: bucuresti
IP:
Offline

multumesc pentru raspunsuri. astept si altele. apa am masurat-o in casa, de la robinet. insa o sa fac si cum ati zis. sa o las la decantat. insa, cu inca un test de gh facut, s-a dus naiba sticluta de test.
[Yahoo!]
manex
Member

Joined: 18/09/2005 22:30:19
Messages: 120
Location: bucuresti
IP:
Offline

dupa citeva zile de stat apa, gh era doar cu 2 unitati mai mic. pot face o combinatie de genul1/3 apa fintina, 2/3 apa de ploaie?
[Yahoo!]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Poti face aceasta combinatie dar vezi sa aduci duritatea la o valoare care sa le permita pestilor tai sa traiasca.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
manex
Member

Joined: 18/09/2005 22:30:19
Messages: 120
Location: bucuresti
IP:
Offline

ma apuc de strins apa de ploaie.
[Yahoo!]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

S-o lasi cateva zile la decantat

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
manex
Member

Joined: 18/09/2005 22:30:19
Messages: 120
Location: bucuresti
IP:
Offline

decantat, strecurat....filtrat...
[Yahoo!]
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com