[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariul meu provizoriu  XML
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Author Message
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Acum o saptamana am inceput acvaristica de la 0 , nu stiam nimic ... , cu un caras pe nume Nemo. Acest pestisor a venit intr-un bol de 8l si a fost primit de fiica mea de la bunicu'. Ce sa va spun... , dupa numai o zi, eu, sotia si fiica noastra eram deja indragostiti de micul pestisor Nemo. Nu stiam nimic despre el si am observat ca ii lipsea foarte tare spatiul, parca se sufoca parca clipocea la suprafata apei dupa aer. In graba am achizitionat un acvariu Aquael Leddy 60, volum 54 L , cu filtru mecanic , incalzitor , lumina si termometru, cat si un camarad ( Cleo ) , tot caras. Nemo si Cleo au fost foarte fericiti in prima zi. fericit am fost si eu . Impreuna cu sotia ne-am apucat de decorat acvariul cu plante si substrat , dupa indicatiile date de omul de la magazin (noi aveam experienta 0 cu pestii). Apropo am inceput ciclarea cu tot cu pesti inauntru si acvariul proaspat plantat. Stiu am facut rau ... dar in bol cei doi carasi nu ar fi avut nici o sansa. Poate nu ar fi apucat nici o saptamana ... . Apoi am inceput sa citesc despre carasi . Dezastru , cu cat citeam vedeam ca noua casa trebuie sa fie si ea tot un provizorat. Pe aceasta cale in numele meu si al pestilor multumesc tuturor celor ce s-au obosit sa imi raspunda si sa ma indrume. Acest Aquael va deveni doar o gazda provizorie pentru un nou acvariu ce va avea musai peste 100 L. Inca nu stiu exact ce si cum pentru ca am de masurat si amenajat. Cam asta ar fi de spus despre micul meu acvariu. Am sa incerc sa pun si ceva poze.
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

2 poze nu prea reusite

[img]
image[/img]

[/img]
image[img]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

imi cer scuze daca pozele sunt prea mari eventual daca imi spune cineva dimensiunea maxima atunci cand folosesti program gazda.
La fel imi cer scuze pt calitatea pozelor si pentru felul in care arata acvariul. Asta am putut la prima incercare, ce sa fac.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare!

- citeste despre ciclare, pentru ca e cel mai important fenomen care guverneaza viata orataniilor noastre: http://www.acvariu.ro/ciclul-azotului
- nu te grabi cu achizitiile de niciun fel!... nu te lua dupa vanzatorii de la pet-shop-uri!
- parca ti-am mai spus (scuze daca fac o confuzie), da' carasii sunt pesti care mananca mult, fac multa mizerie si au nevoie de multa apa si de o filtrare puternica/solida. Acvariul ala mic este nepotrivit.
- pe fundul bazinului tre' sa ai nisip fin, ca sa poti sifona mizeria... pietrisul acela mare (negru) pe care l-ai pus tu nu este bun. Mizeria va intra printre pietrele alea si o sa "strice" apa.
- carasii mananca plantele, trag de ele si le distrug... ai nevoie de plante rezistente.
- dimensiunea maxima a pozelor pe forum ar trebui sa se limiteze la 1200 pixeli pe latura (ca sa nu "strici" formatul paginii).

Ca idee generala, fa-ti timp si citeste pe aici... avem o rubrica de sfaturi si articole: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24220.page
- uita-te peste topicurile colegilor si fa-ti o idee despre CE si CUM,
- intreaba-ne orice iti este neclar... nimeni nu s-a nascut invatat si nu este nici o rusine sa nu stii. Cu totii invatam inca, niciodata nu stim totul!


Bun venit pe forum!


PS: De unde esti, din ce oras?... intra la tine in profil (My Profile - Location) si completeaza corespunzator.

This message was edited 2 times. Last update was at 23/02/2017 23:07:28


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

multumesc de indrumari. Am completat si locatia. Am sa revin cu ceva intrebari . Acum ma lupt cu nivelul de nitriti care a cam inceput sa o ia razna. Nitratii inca nu sunt prezenti in apa.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Cand te hotarasti sa faci ceva, mergi la Peti (Aqua Life) pe Gheorghe Sincai nr. 7.
Iti poate oferi toate echipamentele necesare (inclusiv acvariul), la preturi bune. Si in plus, consiliere. Si mai in plus, e o bomboana de om

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Salut , ciclarea este inceputa in acvariul provizoriu de o saptamana si 5 zile. Cand fac testele de apa, (le fac zilnic fiind ca sunt stresat ... ) vad ca inca nu au aparut in apa nitratii. Nivelele nitritilor sunt destul de mari pe la cifra 6 (folosesc testele ,,Easy Life,, ) imi este frica pentru caraseii mei ... . Daca testele nu arata aparitia nitratilor in apa inseamna ca nu sunt suficiente bacterii pentru a incepe convertirea nitritilor in nitrati , corect ? Cat o sa mai dureze ? Nu e problema ca am asa nivele mari de nitriti in apa ? De doua zile de cand sunt asa testele am pus in acvariu zilnic cate 10 L de apa proaspata (invechita bine inteles ). Va rog opinii si ajutor.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Ciclearea dureaza, in functie de situatie, de la 2 saptamani la 4-5. Tu avand pesti in perioada ciclarii, e posibil sa te incadrezi la 2-3 saptamani. La un moment dat o sa ai un spike de NO2, semn ca ciclarea e pe drumul cel bun. Dupa acel varf, lucrurile intra in normal si teoretic apa devine safe pentru pesti.
Pestii tai, din pacate, sunt compromisi, ii poti considera pesti de sacrificiu. Ca sa le alini suferinta, iti recomand sa folosesti un conditioner bun pentru apa, cum ar fi Seachem Prime.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

cum adica ? exista riscul sa moara ?
bebetto
Member
[Avatar]

Joined: 18/03/2010 17:21:21
Messages: 263
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Yapp.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

MihaiF wrote:cum adica ? exista riscul sa moara ?


Ti-a dat koala sa citesti niste articole. N-ai facut-o, asa-i?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:
MihaiF wrote:cum adica ? exista riscul sa moara ?


Ti-a dat koala sa citesti niste articole. N-ai facut-o, asa-i?


Le-am citit pe toate.
Credeti ca ar trebui sa mut pestii in acvariul unui prieten ?
Ce parere aveti ?
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

In principiu, carasii sunt destul de rezistenti. Daca gasesti un bazin stabil pentru gazduire, n-ar fi rau. Dar nici mutarile astea dese nu le prind bine..
Oricum sunt compromisi, chiar daca nu vor muri acum, le-ai scurtat binisor durata de viata.
Se intampla, 99% din incepatori asa patesc (si eu am patit-o la randul meu)

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

MihaiF wrote:Le-am citit pe toate.
Credeti ca ar trebui sa mut pestii in acvariul unui prieten ?
Ce parere aveti ?

- Schimba-le mai multa apa, zilnic... cam 50% din volum.
- Poti folosi apa lasata "de pe o zi pe alta".
- Nitritii sunt foarte toxici pentru pesti, asa ca schimburile de apa ii ajuta sa treaca peste perioada asta.

Cam in 2 saptamani o sa fie totul in regula.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:In principiu, carasii sunt destul de rezistenti. Daca gasesti un bazin stabil pentru gazduire, n-ar fi rau. Dar nici mutarile astea dese nu le prind bine..
Oricum sunt compromisi, chiar daca nu vor muri acum, le-ai scurtat binisor durata de viata.
Se intampla, 99% din incepatori asa patesc (si eu am patit-o la randul meu)


Nu ma poti acuza de asta decat pentru 1 din cei 2 pesti . Am scris in primul post ca nu m-am apucat voluntar de cvaristica. Totul a inceput cu primul peste primit cadou. Acum cred ca m-am virusat. Incerc sa dau de amicul meu si sa mut pestii. Va tin la curent.
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Gata , pesti pleaca in excursie pentru 1-2 saptamani la un prieten acvarist , cu acvariu vechi stabil ,etc.
Ceva sfaturi pentru transport daca imi puteti da.
Cum stiu ca ciclarea s-a incheiat ? O sa am foarte putini nitriti in apa si testerele o sa imi indice ca exista nitrati ?
Pestii pleaca in excursie in seara aceasta.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Nu te acuza nimeni de nimic, omule. Am enuntat un adevar referitor la incepatori.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Nu te acuza nimeni de nimic, omule. Am enuntat un adevar referitor la incepatori.


Stiu am facut totul pe dos . Sper numai sa scape pestisori .
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Crede-ne,Mihai, tot ce ai facut pana acum de cand ai achizitionat acvariul mai mare,a fost numai de bine. Ai facut mult mai multe decat au facut peste 60%din acest forum in primele lor saptamani.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Multumesc de incurajari. Cleo si Nemo se afla din seara aceasta in acvariul prietenului meu. La mine acasa continua ciclarea acvariului provizoriu , fara pesti de data aceasta. Ce parere aveti despre testele de apa Easy Life ? Sunt de incredere ?
 
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com