[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu nou - ajutor  XML
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Author Message
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

O sa mai spun povestea de la inceput pentru cei care nu s-au plictisit inca de ea. Am mai avut un acvariu in adolescenta dar am esuat in al intretine corespunzator si pana la urma am abandonat. Acum 2 saptamani fiica mea a primit de la bunici un carasel impreuna cu un bol de sticla de 8 L. Pana acum toate bune si frumoase . Pestele a fost botezat Nemo . Problema este ca dupa numai 2 zile a inceput sa se observe clar ca sufera. Atunci am decis cu sotia ( fara sa ne documentam in prealabil )ca pestele are nevoie de o casa nou , mai mare.
Am achizitionat deci un acvariu Aquael de 54 L , cu filtru mec aquael, incalzitor , lumina ,termometru si multe plante. Ne dorim un acvariu cu multe plante. Am pus un strat de substrat, apoi unul de nisip si apoi pietris. Cu asta volumul efectiv de apa a ajuns cred la cel mult 48 L.
Este vorba de acvariul Aquael Leddy 60 de 54 l. Dupa aceia am mai cumparat un caras pe care fiica mea la numit Cleo. Noi adultii ne-am indragostit repede de pestisori si am inceput sa citim tot mai mult. Asa am dat de aceasta comunitate frumoasa si tot asa am aflat ca noua noastra achizitie nu e buna . Ideea este ca noi doream intr-un final sa avem 2 carasi , 2-3 sanitari si cativa melci , dar din ce am inteles pana acum este necesar un volum si mai mare de apa.
Am decis deci sa cer ajutorul vostru legat de volumul ce ar fi necesar/optim pentru aceasta populatie ca sa fiu in masura sa incep un nou proiect CORECT de aceasta data. Acvariul as dori sa fie cu plante fara imitatii de plastic si as dori ca la un moment dat sa am in bazin si un scalar. Am decis ca pentru noul bazin sa decorez un colt din hol care este in 90 % din timp ferit de razele soarelui. Va rog sa ma ajutati sa realizez acest proiect impartasind cu mine experienta dumneavoasta. Asa ca prima intrebare tintita ar fi : pentru o populatie de 2 carasi, 1 scalar , 2-3 sanitari si 2-3 melci , care ar fi volumul minim necesar de apa in conditiile in care o sa am si plante si o sa incerc sa fac si o filtrare buna.
rari
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/04/2014 15:17:35
Messages: 379
Location: Cluj
IP:
Offline

Salut.In legatura cu pestii e o problema.Carasii nu merg cu scalarii deoarece unii au nevoie de apa rece,iar ceilalti de apa calda.A doua problema cu carasii e ca ei mananca plantele.Am inteles ca in anumite cazuri sunt plante care mai pot supravietui in acvariul lor,dar sa nu te astepti la nu stiu ce .
In al treilea rand carasii au nevoie de 50l/peste ceea ce te duce undeva la 150l daca mai vrei si sanitari.In al patrulea rand mai asteapta te rog cel putin o parere.

"Sarac e cel ce se simte sarac, caruia îi trebuie neaparat mai mult decat are." -Mihai Eminescu
"Honeste vivere, neminem laedere, suum cuique tribuere"
[MSN]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

As recomanda sa-ti configurezi aici acvariul: http://www.aqadvisor.com/AqAdvisor.php
Definesti dimensiunile acvariului, filtrul si speciile de pesti pe care vrei sa le pui in acvariu si o sa te avertizeze daca speciile sunt compatibile, daca volumul este suficient, si care ar fi conditiile din acvariu de respectat.
Apoi umbli la numarul/speciile de pesti pana ajungi la ceva acceptabil.

[Nano cu albinute] [Old tree]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

ieri si azi am studiat, citit si m-am si gandit ce acvariu am sa achizitionez ca sa fie casa noua pentru carasii mei. In continuare am sa rog un moderator sa nu inchida acest topic pentru ca vreau sa va tin la curent cu achizitia si pregatirea. Intre timp trebuie sa trag curent in coltul unde vreau sa pun acvariul pentru ca acolo era un dulapior si nu exista priza.
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Am tot stat pe net , am tot citit. La inceput am luat in considerare un Aquael , problema era ca cel care incapea il consider prea mic pentru ce vreau eu (110 L )si urmatorul ca litraj nu imi incape in spatiu. M-am apucat iar de cautari si m-am cam decis pe un Juwel Vision 180. Aici am cateva intrebari la voi. Producatorul zice ca are 180 L , sunt 180 l utili sau fix atat are si dupa ce il umplu ( nu il pot umple pana in buza ) si voi pune si substratul + eventuale decoruri am sa ajung la 150- 160 l ? A doua mare intrebare a mea este daca avand sticla din fata curbata nu imi va distorsiona imaginea cand ma uit la el , ma refer sa se vada fals , ca si cum pesti/plantele ar fi deformate. Problema aceasta ma framanta foarte tare. Va rog daca a vazut cineva pe viu un astfel de acvariu umplut si cu pesti sa ma consilieze.
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

cand se da volumul 180l, acela e volumul net de apa, ce mai bagi inauntru se scade din volumul de apa, dar cand faci dozari si alte cele masori tot pentru 180l. Geamul nu iti va deforma cu nimic imaginea. Seamana cu parbrizul de la masina. Deformarile apa in sticlele indoite puternic cum sunt colturile acvariilor facute dintr-o bucata, unde se indoaie geamul la 90 grade, sau la boluri, in rest nu ai probleme legate de vizibilitate

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

scorpionul wrote:cand se da volumul 180l, acela e volumul net de apa, ce mai bagi inauntru se scade din volumul de apa, dar cand faci dozari si alte cele masori tot pentru 180l. Geamul nu iti va deforma cu nimic imaginea. Seamana cu parbrizul de la masina. Deformarile apa in sticlele indoite puternic cum sunt colturile acvariilor facute dintr-o bucata, unde se indoaie geamul la 90 grade, sau la boluri, in rest nu ai probleme legate de vizibilitate


multumesc.

Din ce am inteles Juwel-ul va veni cu sistemul lui propriu de filtrare si iluminare. Ce parere aveti de sistemul lui original de filtrare ? Este eficient/ calitativ ? (pe viitor ma voi gandi sa cumpar si o pompa externa de filtrare - am inteles ca sunt mult mai eficiente )
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Si eu mi-am luat de curand un acvariu gata echipat.
Dar daca ar fi sa-mi mai iau un acvariu n-as mai face asta.
Toate echipamentele sunt cam sub dimensionate.
Parerea mea ar fi ca se merita cumparat acvariu ne-echipat si luat separat toate celelalte (incalzitor, filtru, lumina, mai complicat e cu capacul).

[Nano cu albinute] [Old tree]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Antecume wrote:Si eu mi-am luat de curand un acvariu gata echipat.
Dar daca ar fi sa-mi mai iau un acvariu n-as mai face asta.
Toate echipamentele sunt cam sub dimensionate.
Parerea mea ar fi ca se merita cumparat acvariu ne-echipat si luat separat toate celelalte (incalzitor, filtru, lumina, mai complicat e cu capacul).


E dotat din cate vad eu cu filtru intern ceea ce nu este suficient si are si alte neajunsuri. Lumina la 0.4w/l e la limita inferioara, deci e posibil si acolo sa suplimentezi, lucru mai greu de facut si care iti va strica garantia la capac pentru ca ai facut deja modificari

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

revin cu intrebarea legata de acest acvariu in special si pompa lui. Un amic mi-a spus ca Juwel in general inseamna ceva bun si calitativ. Prietenul meu e pasionat de acvaristica de multi ani si are o pompa externa Tetra de care e foarte multumit. probabil si eu voi dori una dupa un timp. Cu pompa lui Juwel cu care vine din fabrica face fata o vreme?

This message was edited 1 time. Last update was at 24/02/2017 13:01:47

scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

da daca vrei sa te carpesti, nu daca vrei sa ai filtrare buna in acvariu. Daca vrei numai plante e acceptabila, daca vrei si pesti nu va face fata

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

ai aici un coleg de-al nostru cu un acvariu exact ca cel pe care vrei sa-l iei. Poti vorbi cu el despre tot ce te intereseaza

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24269.page

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

si ca sa mai adaug ceva, ca eu am vazut acvariul lui pe viu, cand a adaugat filtrul jbl 1500 a trebuit sa-l bage intr-o parte ca dulapul destinat lui(unul din cele doua ale mesei) era prea ingust ca sa-l bage cu spatele si sa fie cu fata inainte

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

scorpionul wrote:da daca vrei sa te carpesti, nu daca vrei sa ai filtrare buna in acvariu. Daca vrei numai plante e acceptabila, daca vrei si pesti nu va face fata


nu ai inteles deloc nuanta colegule ... , intrebarea suna altfel dar am vrut sa fiu subtil. Acum o zic pe sleau : tine filtrarea originala de pe Juwel 3-4 luni pana imi revin cu fondurile dupa cumpararea lui si trec pe pompa tetra ? Va trebuinsa faca fata si la pesti ( vreo 5 - doar 2 carasi ) si plante.
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

ba am inteles perfect, dar nu vreau sa pricep . E mult mai greu pe urma sa desfiintezi filtrul dinauntru, nu mai vorbim de mizeria pe care o faci in acvariu, si de spatiul care il ocupa. Dar daca tii musai, foloseste-te de ceea ce ai. Eu nu m-am uitat sa vad cum este "pus" in acvariu, daca e lipit sau nu sau care este modalitatea lui de desfacere, dar nu imi place sa ma complic. Pana la urma sunt banii tai si timpul e tot al tau

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Ok , din ce am vazut la acvariul acesta nu am posibilitatea sa aleg daca sa vina cu filtru sau nu. E all inclusive. Intrebarea mea este. Se poate sa nu il montez ? Sau este cumva lipit de toata sandramaua ? Cine ma poate ajuta ? Daca cumpar si masuta de sub , oare are loc in ea un filtru extern de la Tetra ?
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

ti-am dat un link mai sus ca sa vezi acvariu lui. Iti dau si nr de tel al colegului, intreaba-l inainte de a cumpara . Iti va da toate detaliile de care ai nevoie. Il cheama Severus 0722 567 877

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

scorpionul wrote:ti-am dat un link mai sus ca sa vezi acvariu lui. Iti dau si nr de tel al colegului, intreaba-l inainte de a cumpara . Iti va da toate detaliile de care ai nevoie. Il cheama Severus 0722 567 877


Multumesc.
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Intre timp dupa sfatuiri cu un prieten am decis sa merg pe urmatoarea varianta de filtrare/oxigenare :
Filtru original Juwel ( cel care vine cu acvariul ) si o pompa externa Tetra 800. Ce parere aveti ?

This message was edited 1 time. Last update was at 25/02/2017 20:49:21

ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2853
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Filtrul intern de la Juwel e lipit cu silicon negru, cel putin asa era la unul ce l-am desfintat acum cativa ani, aduna mizerie in bazin si e greu de curatat plus ca imprastii din ea prin bazin cand il cureti
[Email]
 
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com