[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Dezinfectare plante  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
Bogdan_g
Member

Joined: 29/03/2016 20:46:31
Messages: 175
Location: Cluj
IP:
Offline

Salut,

As dori sa introduc intr-un bazin cu tropheusi ceva Anubias si Cryptocoryne (se spune ca acestea ar fi singurele plante capabile sa reziste africanilor).
Intrebarea e urmatoarea: exista riscul ca odata cu planta sa aduc niste boli fatale pt pesti?

Multumesc
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

depinde, de unde iei plantele. Parerea mea e ca plantele cele mai bune si cele mai ieftine le iei de pe forum. Aici te uiti la activitatea celui ce le vinde, din ce bazin le scoate, ce feedback-uri are. In felul asta sansele de a lua plante "infectate"sunt minime

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Parerea mea este ca ar trebui sa comanzi plantele la un furnizor serios, care, la rindul lui le aduce la comanda de la producatori (Tropica, Dennerle,...). Eu am primit Anubias Nana si Cryptocoryne Wendtii in ambalaj original, fara paraziti si intr-o stare perfecta, si s-au dezvoltat foarte frumos.

This message was edited 1 time. Last update was at 12/02/2017 15:27:13


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com