[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu cichlide africane mbuna Malawi  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
Stefan M
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/02/2017 23:51:28
Messages: 41
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Buna seara,

Vroiam sa va prezint acvariul meu cu cichlide africane.

180 L 100cm / Filtru extern JBL 901 / Filtru intern aquael

8 yellow lab
6 metriclima lombardoi
2 pseudotropheus elongatus
2 pleco

image

Mascul lombardoi :
image

Lombardoi :
image

Yellow lab :
image

This message was edited 1 time. Last update was at 08/02/2017 00:05:00

lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Cred ca pe partea de hardscape e loc de imbunatatiri.
In primul rand ti-as sugera sa folosesti un singur tip de bolovani.
Iar asezarea sa o faci mai "haotic", sa nu dea senzatia de artificial.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Parerea mea:
- bolovanii aia sunt din "alt film"... tu ai nevoie de pietroaie rotunde, gen "piatra de rau".
- scapa de cei 2 pleco si inlocuieste-i cu 4 elongatus.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Stefan M
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/02/2017 23:51:28
Messages: 41
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc pentru sfaturi, voi tine cont de ele.

Amenajarea pietrelor este in curs de desfasurare, acum este o solutie de avarie/temporara pana gasesc ceva pietre mai potrivite sau vine caldura si pot sa imi colectez din natura, este un mix ciudat dar pentru moment isi atinge scopul.





Stefan M
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/02/2017 23:51:28
Messages: 41
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Koala, referitor la schimbarea celor 2 pleco cu 4 elongatus, chiar sunt pe ganduri daca sa mai iau inca 4 elongatus si sa formez inca un grup, tot albastru sau sa renunt la cei doi elongatus pe care ii am si sa las acvariul doar cu cei galbeni si cu lombardoii, ce crezi ca ar fi mai bine sa fac ?

O problema este ca cei doi elongatus sunt masculi si cel albastru ceva mai mare din prim-plan este si masculul dominant din acvariu, ceea ce nu imi doresc neaparat ( prefer sa fie dominant masculul care isi schimba acum culoarea de la lombardoi ).

Cei doi pleco imi sunt chiar simpatici in acvariu, mai ales ca sunt destul de neinfricati si le tin piept cu succes ciclidelor.
Stefan M
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/02/2017 23:51:28
Messages: 41
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dupa observatiile privind decorul, nu prea am mai putut sa stau linisit si in consecinta am scos o parte din pietre, am lasat o singura culoare si cred ca aspectul acum este mai placut, in mod clar ma gandesc la un decor mai potrivit si incerc sa gasesc ceva in viitorul apropiat.

In poza apa este ceva mai tulbure dupa reamenajare, fiind efectuat si schimbul de apa 40% + aspiratul nisipului cu ocazia.

image
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Referitor la pesti, eu am tinut 2 grupuri mari (~ 25 de bucati fiecare grup) din urmatoarele specii:
- Pseudotropheus elongatus
- Labidochromis caeruleus

Speciile au fost alese pe considerentul ca nu exista dimorfism sexual (masculii si femele arata "la fel").
De asemenea, am luat in calcul ca vreau sa am 2 culori in bazin: galben si albastru.


Referitor la decor... nu trebuie sa le faci "pesteri", pentru ca se trezeste cate un mascul ca vrea "sa-si apere teritoriul".
Ideea este sa ai o plaja larga de nisip si niste bolovani de pe care ei sa poa' sa ciuguleasca algele.
Uita-te pe aici, la bazinele colegilor... o sa-ti faci o idee mai clara despre ce vorbesc.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Stefan M
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/02/2017 23:51:28
Messages: 41
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Moduri in care sa pot pozitiona piatra pe care o am fara sa creez ceva caverne/pasaje nu prea reusesc sa gasesc, am incercat rapid vreo 3 variante, dar incerc sa nu imi terorizez prea mult pestii cu mana prin acvariu si pentru astazi il las asa, am urmatoarele 3 zile de concediu asa ca am in plan sa caut serios pietre.

Cat de safe ar fi sa caut piatra la magazine specializate mai degraba in constructii ( mai exact am vazut vreo 2-3 reclame/magazine pe DN1, in zona Baneasa/Otopeni, de genul BricoStone, Magazin Piatra Naturala,pavaje, garduri de piatra etc.)? Sau sa merg pe varianta destul de piperata in magazinele de profil? ( ma refer la un lant bine-cunoscut din centrele comerciale, in care am gasit piatra pentru acvariu la kilogram - dar pretul ma sperie un pic si nici nu era o variatie foarte mare din care sa imi pot alege daca ma decid sa cumpar un bolovan de 200 de lei ... ).

M-am uitat la mai multe acvarii postate pe forum. Cateva superbe ! Felicitari Lukitza, un acvariu superb. Acelasi lucru il pot spune si despre acvariile din semnatura ta Koala si multe alte acvarii. O incerc sa ma inspir din ele si sa imi adaptez decorul.

Nu am o foarte mare vechime in acvaristica, in special cu ciciclide si apreciez orice sfat, vroiam sa mentionez ca aranjamentul pietrelor il am facut cu pesteri de cand am instalat acvariul, in timpul in care lumina este aprinsa in general pesterile stau goale si sunt inspectate frecvent de masculul de elongatus si de catre masculul de lombardoi, care nu permit celorlalti sa stea in ele, cu anumite exceptii pentru labicromis pe care ii tolereaza si nu se reped sa ii alunge din pestera, dar ies de buna voie in cazul in care intra unul dintre cei doi in ea sau unu fata de celalalt, dar intodeauna va iesi de buna voie lombardoiul daca vrea celalalt sa intre. In schimb pe perioada in care lumina este stinsa, absolut toti pestii se plasau in aceste pesteri si ma gandeam ca le gasesc un bun refugiu pentru noapte.

Foloseam acest sistem si pentru faptul ca in momentul cand unul din masculi devine mai agitat si se apuca sa alerge pestii prin acvariu, aceasti fac un fel de "leapsa" cu el prin pasaje/pesteri si le pierde foarte usor urma asa, pestii nu prezinta urme de stress, aripi rupte etc.

Multumesc pentru sfaturi,
Stefan M
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/02/2017 23:51:28
Messages: 41
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si o poza cu modificarile din aceasta seara, imi cer scuze pentru calitate dar sunt facute cu un telefon si focalizeaza pe ce vrea el ...

image

This message was edited 1 time. Last update was at 12/02/2017 22:46:35

Arhitectul
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/12/2012 23:44:47
Messages: 326
Location: Otopeni
IP:
Offline

Buna !

Nu te zgarci la Bolovani. Incearca sa pui cat mai multe pietre pe partea de spate a acvariului si lasa-le culoare de trecere printre ele. Ia multe pietre din aceeasi sursa ... le speli bine cu apa fierbinte si te joci cu ele prin acvariu pana place ochiului

Am atasat niste poze facute ieri dupa schimbul de apa ca sa te inspiri.

Succes !
[Thumb - Acv 1.jpg]

[Thumb - Acv 2.jpg]

[Thumb - Acv 3.jpg]


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40629.page
[Yahoo!]
Stefan M
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/02/2017 23:51:28
Messages: 41
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Arata foarte foarte bine acvariul, sigur am din ce sa ma inspir, pietrele arata excelent pe fundal de o singura culoarea, din pacate modelul de il am a fost singurul pe care l-am gasit si era de preferat decat peretele din spate ( mai erau cateva variante cu ceva plante.. dar nu erau deloc potrivite .. ), ca idee de viitor trebuie sa gaseac un fundal albastru inchis sau negru.

This message was edited 1 time. Last update was at 13/02/2017 00:11:16

Arhitectul
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/12/2012 23:44:47
Messages: 326
Location: Otopeni
IP:
Offline

Din experienta mea negrul iti da profunzime mai mare decat orice culoare ... (pare mult mai lat decat este) Am facut incercari la inceput.

Eu am pus autocolant negru lipit pe geamul de fundal. Mi se pare cea mai simpla si de efect varianta. Ies in evidenta si pietrele si pestii.

Numai bine !

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40629.page
[Yahoo!]
Stefan M
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/02/2017 23:51:28
Messages: 41
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Concediu ziua 1:

Am cumparat autocolant negru si l-am lipit, au ramas urme cum am scos aerul cu racleta dar inteleg ca este ceva normal si in cateva zile odata cu evaporarea apei dispar.

Fiind liber am verificat magazinele cu piatra de care spuneam inainte si am gasit exact ce imi trebuie, nu am putut sa le cumpar pe loc dar o sa iau ceva pietre zilele astea.
cosmin_ruz
Member

Joined: 05/10/2012 23:44:45
Messages: 201
Location: Braila
IP:
Offline

Nu te ingrijora, cu siguranta vor disparea bulele de la autocolant! Succes cu bazinul!
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

De obicei, atunci cand vrei sa lipesti autocolant pe geam, trebuie sa uzi sticla... cu un "puf-puf" d-ala de spalat geamurile, sau asa ceva.
Daca geamul este ud, poti sa "manevrezi" autocolantul si sa-l "asezi" bine pe pozitie... se usuca dupa aia si ramane lipit acolo.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Stefan M
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/02/2017 23:51:28
Messages: 41
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut,

Exact asa am facut, m-am uitat la mai multe clipuri inainte - am udat si sticla si autocolantul foarte bine si l-am fixat pe pozitie.

Astazi arata perfect mat, au disparut toate urmele. Sunt super multumit!

Revin cu poze mai tarziu un pic, acum imi beau cafeaua si ma pregatesc sa plec dupa pietre.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

OK! ... asteptam pozele, ca sa ne convingem de adevarul spuselor noastre, ref. colantarea bazinului.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Stefan M
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/02/2017 23:51:28
Messages: 41
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am luat si piatra, se prezinta cam asa:

image


Stefan M
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/02/2017 23:51:28
Messages: 41
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ma vad nevoit sa va cer opinia privind aranjamentul, am pregatit 5 variante ( le-am asezat pe un covoras de pvc care are fix marimea bazei acvariului, iar pe fundal am pus cutia lui ca si reper.

A:
image

B:
image

C:
image

D:
image

E:
image
Stefan M
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/02/2017 23:51:28
Messages: 41
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Varianta mea favorita sa ii zicem "F", atasez 3 poze din fata, din unghi si de sus.

image
-------------------------------------------------------------------------------------------------

image
-------------------------------------------------------------------------------------------------

image
-------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com