[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Compatibilitate intr-un cub cu latura de 50 cm  XML
Forum Index » Pesti marini
Author Message
insoso
Member

Joined: 23/02/2015 15:27:21
Messages: 250
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare

Am un acvariu (dispaly) de 125L (50*50*50) cu urmatorii pesti:
3*clown (as vrea sa renunt la unul din ei, pana acum nu au fost certuri intre ei)
1*domnisoara albastra cu burta galbena

As mai vrea sa mai iau:
1 cardinal
1 gramma loreto
1 gobi (nu m-am hotarat inca ce varietate)

Din cate am citit nu par sa fie probleme de compatibilitate, as mai vrea si alte recomandarii in ceea ce priveste pestii ce pot fi tinuti intr-un acvariu ca al meu

Multumesc anticipat
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

domnisoara se bate cu gramma

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Scapa de damsel si un clown.
Sugerez si un blenny la lista ta.

Poti adauga mai multi cardinali, dai din ei dupa ce ti se formeaza perechi.

This message was edited 1 time. Last update was at 08/02/2017 10:07:52


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
insoso
Member

Joined: 23/02/2015 15:27:21
Messages: 250
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu exista nicio combinatie in care s tin domnisoara albastra cu burta galbena?

Din cat am citit ar fi cea mai putin agresiva dintre toate varietatile de domnisoare.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

insoso wrote:Nu exista nicio combinatie in care s tin domnisoara albastra cu burta galbena?

Doar daca tii 2 clowni + 1 blenny (gen Salarias fasciatus, d-ala care roade algele de pe pietre) + "domnisoara" (care probabil este o Chrysiptera hemicyanea).


Orice altceva, mie mi se pare a fi "in plus"... problema nu este volumul de apa, ci dimensiunile displayului... pestii aia "se vor intalni" nas in nas, zi de zi.

This message was edited 1 time. Last update was at 08/02/2017 10:44:12


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
insoso
Member

Joined: 23/02/2015 15:27:21
Messages: 250
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da, domnisoara este Chrysiptera hemicyanea

Pana acum cu stocul viu existent nu am avut nicio problema de "atitudinea" chiar daca am 3 clowni (fiecare are culcusul lui si nu se cearta).Daca voi gasi doritori am sa renunt la un clown.

Deci mi-as forta norocul cu un cardinal?
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

insoso wrote:... chiar daca am 3 clowni (fiecare are culcusul lui si nu se cearta)...

Asta nu e o treaba pe care sa te bazezi...
Clownii se "aleg pereche" in momentul in care se maturizeaza... celalalt, o sa fie in plus si-o sa fie haituit.
In rest, ia ce pesti vrei si o sa vezi "ce merge" si "ce nu merge". Noi ne-am cam spus parerile.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
insoso
Member

Joined: 23/02/2015 15:27:21
Messages: 250
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Voi pune la vanzare un clown.

Multumesc pentru opinii
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Poti tine trei clowni fara probleme.
Unul va deveni femela activa sexual, unul mascula activ sexual iar al treilea va ramane mascul inactiv sexual pana moare unul din ceilalti doi.

Acum legat de damsela. Impreuna cu clownii, sunt toti damselfish.
Care sunt draguti si cuminti. Pana o sa bagi urmatorul peste.

Dupa ce o sa-ti omoare cateva aditii noi, vei decide brusc ca nu vrei damseaua.

Parerea mea.

Cat despre clowni, am trei perechi, niciuna cu ambii pesti din perechea initiala. De aceea iti recomand sa carantinezi tot ce bagi viu in acvariu, pentru observatie si oportunitatea de a trata daca vezi semne de boala.

Poti introduce boli in bazin prin aditia de:
- pesti bolnavi
- piatra si fragi contaminati
- apa contaminata
- live food contaminat
- utensile de acvariu contaminate.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Cu mintea mea de acum as alinia urmatorul 11 (in ordinea aditiei, ideal la distanta de 2-4-6 saptamani, cu carantina min 6 saptamani):
- pereche Amblyeleotris cu pereche Alpheus
- 1-2 blenny Ecsenius (musai din specii diferite, eu am acum Ecsenius pictus cu Ecsenius stigmatura)
- 5-7 Apogon parvulus
- 3-5 Nemateleotris (decora sau helfrichi)
- doi Gramma loreto micuti
- pereche/ trio clowni Amphiprion ocellaris (gen mocha sau fancy) sau A. percula

Asa as popula toate nisele si toate nivelurile in acvariu.

La apogon poti astepta formare de perechi, apoi scapi de cei ramasi nepereche. La fel cu Nemateleotris (tii doar o pereche, pe cea dominanta).

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
insoso
Member

Joined: 23/02/2015 15:27:21
Messages: 250
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc petru sfaturi

Se pare ca va trebui sa scap de Chrysiptera hemicyanea intr-un fnal
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12934
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Nu mai stiu pe unde ai scris.. ce ai facut cu lampa??

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
insoso
Member

Joined: 23/02/2015 15:27:21
Messages: 250
Location: Bucuresti
IP:
Offline

N-am reusit sa fac nimic legat de lampa, am fost destul de ocupat in weekend
insoso
Member

Joined: 23/02/2015 15:27:21
Messages: 250
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Se pare ca am noroc, cel putin pana acum, si Chrysiptera hemicyanea se impaca (accepta) cu Gramma Loreto
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

azure damselfish nu e chiar atat de agresiva precum se spune. atat azure cat si gramma loreto sunt agresivi cu cei din propriile specii.

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

elven wrote:azure damselfish nu e chiar atat de agresiva precum se spune. atat azure cat si gramma loreto sunt agresivi cu cei din propriile specii.


Cu exceptia damselfish care poate trai intr-o ierarhie de grup. Si a royal gramma care traieste in haremuri. Daca nu ma insel, la ambele specii toate exemplarele incep cu acelasi sex, cu cel mai dominant suferind schimbare de sex (femela la damsel si mascula la royal gramma). Desigur, exista o hartuiala pentru ierarhie, dar poti mentine un grup pe termen lung fara pierderi.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
 
Forum Index » Pesti marini
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com