[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Background din polistiren cu rasina epoxidica  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
varolluis
Member

Joined: 16/05/2015 16:15:31
Messages: 218
Location: Panduri/Bucuresti
IP:
Offline

Vreau sa testez creearea unui background, din polistiren, pe care sa lipesc lemne si frunze de catappa si sa izolez tot cu rasina epoxidica.

Tinand cont ca nu am absolut nici o inclinatie spre astfel de chestii, nu mi-a iesit niciodata ceva diy, am nevoie de putin ajutor ca sa stiu daca este fezabil ce incerc.

Planul de bataie este cam asa: un background de polistiren de vreo 15 cm grosime, lipit pe el, cu silicon pentru acvarii, bucati de driftwood si frunze de catappa, astfel incat sa acopar tot fundalul si dat peste un strat, 2, 3, cate este nevoie de rasina epoxy, care am inteles ca este incolora.

In stanga o sa las un spatiu prin care o sa vina out-ul, care intra intr-un filtru de substrat; in dreapta un spatiu mai mare unde sa fie in-ul si incalzitorul. De asemenea la in, vreau sa tai sus, la nivelul apei o bucata din background, unde montez o plasa inoxidabila foarte fina (gen alea din care sunt facute tuburile, care se pun pe in-ul filtrelor sa nu tragi crevetii). Astfel, ma gandesc ca o creez si un fel de skimmer.

Ce vreau sa stiu:

Rasina asta (am inteles ca e ok sa folosesti expoidica, epoxy) adera si o sa izoleze frunzele de catappa astfel incat astea sa nu se descopuna in timp? (ceva gen ierbar)

Astept parerile voastre si va rog raspundeti doar daca ati testat, sau aveti idee despre ce spuneti.
Multumesc.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am facut eu un background (prin '95-'96) la care am folosit rasina epoxi.

- am lipit pe peretele din spate niste bucatele de sticla (perpendicular pe perete)... pe post de "ancora".
- am folosit diverse recipiente (borcane, cutii de plastic, sticle de plastic taiate) ca sa creez "ghivece" pentru plante si ca sa dau "forma" intregului ansamblu.
- am luat o bucata de teava de plastic, groasa, pe post de "camuflaj pentru incalzitor"... era asezata "in picioare", deschisa la ambele capete (ca sa circule apa). In teava aia ascundeam incalzitorul.

- am "ingropat" totul in spuma poliuretanica... din aia "la tub", care se foloseste la izolarea tocurilor de usi/ferestre.
- am facut toata lucrarea cu acvariul "trantit" pe spate, in mijlocul sufrageriei... ca sa pot lucra cu spuma si ca sa pot umple toate spatiile.
- lucrarea a durat mai multe zile, deoarece spuma se umfla si se intareste in timp... am lucrat "pe straturi".
- la final, am vopsit backgroundul cu vopsele "auto" (spray). Am folosit diverse culori: maroniu, verde, negru.
- pe deasupra am dat cateva straturi de rasina epoxidica (alimentara) cumparata de la Policolor... rasina era un "bi-component", se lucra greu si se intarea repede. Am stricat multe pensule.

- acvariul a stat la mine cativa ani, dupa care a ajuns la Cristi (Akaiu)... care l-a tinut si el, tot asa, ani de zile! Fara probleme!
- atat eu, cat si el, cresteam discusi pe vremea aia... deci backgroundul a fost bine facut si nu a eliminat nimic toxic in apa.
- singura problema a fost faptul ca in primele luni (pana cand s-a acoperit de alge) rasina aia "stralucea" ca sticla.
- ulterior mi-am dat seama ca ar fi fost bine sa presar nisip peste ultimul strat de rasina... pentru e elimina "stralucirea" si pentru "a da textura".

Uite cateva poze ramase de-atunci.
[Thumb - Aquarium_backgrounds_020.jpg]

[Thumb - Aquarium_backgrounds_012.jpg]

[Thumb - Aquarium_backgrounds_013.jpg]

[Thumb - Aquarium_backgrounds_017.jpg]

[Thumb - Aquarium_backgrounds_014.jpg]


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
varolluis
Member

Joined: 16/05/2015 16:15:31
Messages: 218
Location: Panduri/Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc pentru sfaturi.
Ca sa detaliez putin vreau sa fac asa:
- o sa iau polistiren cat mai gros, cred ca de 20 cm latime si asta o sa-l modelez. Il tai la inaltimea si latimea acvariului (o sa fie un nano de 60Lx55lx40h). In stanga o sa las un picior de 15 cm latime si de vreo 8 inaltime, in drepta un picior de 15 cm latime si vreo 10 inaltime. In spatiu liber dintre picioare, de 30 cm o sa vina filtru substrat. Taiat in dreapta unde iese tubul de la filtru substrat, in care o sa intre outul de la filtrul extern, si spatiu in stanga pentru in-ul de la filtru si incalzitor.
Vreau sa lipesc peste tot frunze de catappa si driftwood, dar sa izolez foarte bine cu rasina doar frunzele lipite, driftwoodul il las doar lipit, in contact cu apa. Vreau sa dau gauri peste tot in background, cu circumferinta variabila, de la 1 cm pana la 3-4 cm, unde o sa infig diferite feluri de microsorum, deci scopul final este sa am tot backgroundul plin de microsorum. Deasupra o sa incerc sa fac niste "cosulete" tot din polistiren, unde sa incerc sa cresc niste bambusi.

Nanoul o sa fie dedicat unui biotop thailandez, pentru trichosis pumila, dar totul depinde de izolarea frunzelor de catappa cu rasina asta.

Apropo, am inteles ca este destul de toxica, atunci cand se aplica. Tu ai folosit masca, manusi?
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Rasina nu este toxica!... intr-adevar, miroase al dracului de tare (eu am mesterit vara, cu geamurile deschise).

- trebuie sa ai grija sa lipesti bine de tot polistirenul ala!... adica, lipitura "pe toata suprafata", NU "puncte de silicon"!
- cu ce vopsesti polistirenul?... ma indoiesc de faptul ca o sa reusesti sa-l acoperi "uniform". O idee este laptele de ciment, cu ceva "coloranti".
- eu as da cu rasina peste tot, urmand sa lipesc lemnele abia la sfarsit... daca vrei sa-ti fie usor, fixeaza in polistiren niste "ochiuri de ancorare" - ca sa poti lega lemnele de ele.
- la fel, nu m-as complica cu gauri pentru Microsorium... tot asa, poti sa legi plantele cu guta de niste "ochiuri de ancorare".

PS: Daca vrei sa dai o forma naturala taieturilor din polistiren, incalzeste zona cu ceva flacara (sau cu un foehn d-ala industrial). Materialul "se rotunjeste" si nu se mai vad muchiile drepte.


Later edit: Daca folosesti lapte de ciment si dai mai multe straturi, poti sa renunti la rasina. in ultimul strat poti sa pui si nisip, pentru "textura".

This message was edited 1 time. Last update was at 02/02/2017 11:38:43


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
varolluis
Member

Joined: 16/05/2015 16:15:31
Messages: 218
Location: Panduri/Bucuresti
IP:
Offline

Problema mea cea mai mare este ca nu am absolut nici un simt artistic. 0, deci ca sa pot sa fac ceva placut vizual ma gandeam la chestia asta cu catappa. De aia vreau ceva incolor, care sa acopere si sa izoleze frunzele lipite si sa protejeze polistirenul. Ma gandeam ca asa o sa arate si mult mai natural. Polistirenul nu-l vopsesc deloc. Pur si simplu iau vreo 50 de frunze de catappa, si le lipesc bine peste polistiren, sa acopere absolut tot si dupa vin cu rasina peste. Lemnele o sa le lipesc dupa ce se usuca rasina.

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sunt convins ca o sa arate infiorator de urat... nu te arunca din prima la lucrare, fa niste teste cu o bucata de polistiren si ceva frunze. Vezi daca-ti place.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com