[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu 60L plantat  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Salutare,
De curand m-am (re)alaturat comunitatii de acvaristi. Am mai avut acvariu cand eram copil, astfel incat am ceva informatii de baza despre cum se ingrijesc pestii.
Pestii din copilarie au fost exterminati dupa ce am stat pe la tara vreo 2 saptamani si i-a hranit tatal meu cu paine.

Acum am cumparat un acvariu gata echipat Aquapro 60 (63l) de la Hornbach (filtru intern Eheim Aquaball, incalzitor Eheim, capac cu neon).
Deocamdata am cumparat ceva pietre de decor, un nisip ceva mai mare, cateva plante si 4 melci (cred ca sunt melci zebra).
Astept ciclarea acvariului. Am adaugat si un flacon de bacterii in filtru (nu mai stiu marca).
Am pus si o poza cu acvariul asa cum arata acum.

Peste vreo 2 saptamani vreau sa cumpar primii pesti: 2 sanitari.
Ar urma la inca o saptamana dupa aia: 6 neoni si 6 tetrazomi.
Vi se pare ok ca si combinatie de pesti in acvariu? Sunt ok ca si numar?

Daca va uitati putin la poza, vi se pare ok debitul filtrului? Am impresia ca 'sufla' cam tare si ma intreb daca nu ar trebui sa mai reduc putin debitul.
Ar trebui sa pun filtrul mai sus? Sa fie mai aproape de suprafata?

Multumesc,
Adrian
[Thumb - 20170130_212828.jpg]


[Nano cu albinute] [Old tree]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare si bun venit pe forum!

- in afara de tufele de Elodea (alea din spate), restul plantelor NU sunt plante de acvariu!... tot ce e in partea din fata sunt plante emerse, care vor putrezi in scurta vreme.
- scoate furtunul ala de la filtru si ridica-l un pic mai sus... oxigenarea apei se face prin "valurirea" suprafetei, NU cu bulele de aer scoase de filtru.
- sanitari inseamna pesti din speciile de Corydoras, da?
- sumatranii (daca la ei te referi cu termenul "tetrazomi") sunt pesti rautaciosi si carcotasi... nu i-as mixa niciodata cu neonii, mai ales intr-un bazin asa de mic.

Eu as pune acolo urmatoarea combinatie: 2-3 corydoras + 8-10 neoni. Atat!


PS: Mai prelungeste perioada de "ciclare" cu inca o saptamana... cam atat!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Multumesc de raspuns.

Ok, mai cercetez cu plantele. Inseamna ca sunt idioti cei de la Hornbach.
As vrea niste plante mai mari in spate si unele medii mai spre mijloc si eventual sa nu fie prea greu de intretinut.
Poate o sa le cumpar online dupa ce se mai incalzeste afara.

Da, la Corydoras ma refeream cu sanitarii.
Ce ar mai merge pe langa neoni? As prefera 2 specii + cory. Si parca n-as vrea vivipari.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

koala wrote:Salutare si bun venit pe forum!

- in afara de tufele de Elodea (alea din spate), restul plantelor NU sunt plante de acvariu!... tot ce e in partea din fata sunt plante emerse, care vor putrezi in scurta vreme.
- scoate furtunul ala de la filtru si ridica-l un pic mai sus... oxigenarea apei se face prin "valurirea" suprafetei, NU cu bulele de aer scoase de filtru.
- sanitari inseamna pesti din speciile de Corydoras, da?
- sumatranii (daca la ei te referi cu termenul "tetrazomi") sunt pesti rautaciosi si carcotasi... nu i-as mixa niciodata cu neonii, mai ales intr-un bazin asa de mic.

Eu as pune acolo urmatoarea combinatie: 2-3 corydoras + 8-10 neoni. Atat!


PS: Mai prelungeste perioada de "ciclare" cu inca o saptamana... cam atat!



Koala, la ce ai scris tu as mai adauga din ce vad eu acolo, ca pietrele par a fi calcaroase , deci nu si ar avea locul in acvariul asta .
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Ar fi ok: 6 neon, 6 rasbora, 2 cory?
As putea sa pun si vreo 4 creveti?

[Nano cu albinute] [Old tree]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

in combinatia asta merg si rcs, dar macar 10-15. 4 rcs nici nu o sa-i vezi prin acvariu

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

iar cory sunt recomandati minim 6. Ei sunt pesti de grup, iar numarul mare le da siguranta. Daca ai doar 2 o sa stea mai mult ascunsi

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Renunt atunci la creveti.
Raman la : 6 neon, 4 rasbora, 4 cory.
Sunt ok pentru 60L?

[Nano cu albinute] [Old tree]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Imi permit sa intervin si eu in discutie.

1. Cred ca niste plante stem, cu crestere rapida, ar fi nimerite pe fundal. La mijloc ar sta frumos niste Anubias nano pe lemnsi/sau piatra, poate si o Cryptocoryne.

2. Pesti : dupa cum iti scria si "scorpionul" pestii mentionati de tine sunt pesti de cird, se simt bine doar daca ai peste 6-7 bucati. Neonii se inteleg perfect cu Rasbora si creveti (eu am 10 Neoni negri, 8 Rasbora Espei si RCS nu mai stiu citi si stau impreuna in permanenta, fara probleme). Daca doresti sa ai acvariul bine intretinut, eu as alege o singura specie (de ex. Neon negru sau Rasbora) plus creveti Red Cherry (10 sunt suficienti pentru ca se inmultesc usor), otocinclus (4-5) si citiva melci mincatori de alge (eu am 8 Spiral Horn care ma scutesc de curatarea peretilor acvariului aproape in totalitate). Pentru 60 litri, ajungi cam la limita chiar si asa dar, daca faci schimburi corecte de apa si aplici ceva conditioneri, cred ca va merge bine. Neavind gazon, poti usor aspira substratul, nu este nevoie sa fie foarte "vinturat" de sanitari.

Inca o sugestie : pune impreuna piatra din mijloc cu una dintre cele laterale, cam la o treime din dechiderea bazinului. Simetria nu este cea mai estetica solutie intr-un acvariu.

Si da, testeaza pietrele pentru calcar; poti avea probleme serioase cu duritatea apei.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Multumesc de raspuns.
Atunci merg pe: 8 neon, 4 otocinclus, 10 red cherry, melci.

O sa testez si pietrele pentru calcar. Am citit ca merg testate cu un detartrant. Am prin casa asa ceva.
Analizez si reorganizarea decorului.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Am o intrebare legat de schimbul de apa.
Daca folosesc apa de put, pot sa o pun direct in acvariu?
Apa de la robinet se tine 24h intr-un vas deschis doar pentru eliminarea clorului, corect?

[Nano cu albinute] [Old tree]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

1. Cel mai simplu test este cel cu otet.

2. Apa trebuie schimbata saptaminal in proportie de 25-30%. In cazul tau 15-20 de litri sunt de ajuns. Depinde mult de cita biomasa totala ai in acvariu (plante + pesti). Si una si alta genereaza deseuri prin frunze moarte si respectiv prin dejectii sau, uneori, cadavre nedescoperite.

3. Ce fel de put? Daca este de mare adincime, atentie la pH, poate fi mare. Din cite stiu eu de la clientii mei, in zona Vrancea, Buzau, Ialomita, Dimbovita, etc. apa are un pH 7,4-7,5 (multiple determinari) in apa de put de adincime de 100-150 m. Daca este de suprafata, atentie la pH si la nitriti/nitrati. Eu am un put de suprafata (10 m) cu apa foarte curata dar cu un pH mare (8?!) si un nivel depasit de nitrati. Asa ca folosesc apa de la retea numai ca, in cazul meu, am un avantaj : apa de retea este mixta, de foraj si de suprafata, astfel incit are un pH de 7,2-7,4 si este foarte putin tratata cu clor. Oricum, imi pregatesc rezerva de apa din timp si adaug Biotopol, ca sa fiu sigur. In acvariu am in mod constant un pH de 7,5.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Este un put de suprafata. Luciul apei e pe la 10m, putul parca are vreo 15 m adancime.
Din ce stiu eu, este cam calcaroasa. Se depune calcar pe orice vine in contact cu apa.

Am o analiza a apei facuta acu vreo 5 ani.

Arata cam asa:
pH = 7.25
Calciu = 27.25 mg/l
Magneziu = 55.4 mg/l
Duritate = 16.6 grade G
Cloruri = 9.9 mg/l
Azotiti = 0.002 mg/l
Azotati = 31.5 mg/l
Amoniu = 0.025 mg/l

Ar trebui sa-mi fac griji in legatura cu ceva din cele de mai sus?

[Nano cu albinute] [Old tree]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Calciu si nitratii, in opinia mea. Avind in vedere faptul ca in apa din acvariu se acumuleaza in mod naturat produsii de descompunere a materiei organice, ideal ar fi sa nu adaugam nitrati prin apa. Rolul schimburilor periodice de apa este tocmai acela de a diminua concentratia acestor substante nocive pentru pesti. Poate alti colegi mai experimentati ne pot ajuta ....

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Uitandu-ma la poza asta (la variatia nitratilor la schimbarea apei):
image
Cum nitratii din apa de put sunt pe la 30 si presupunand ca inainte de schimbare apa au ajuns in acvariu undeva peste 50, ca sa-i aduc spre 40 ar insemna sa schimba cam 50% din apa.
Am dreptate?
O sa caut niste teste de nitrati sa fac niste verificari inainte si la schimbarea apei.
Sa inteleg din graficul asta ca valorile acceptate ar trebi sa fie intrre 40-50 mg/l?

[Nano cu albinute] [Old tree]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Din putina mea experienta dar mai ales din cite am citit in topic-urile colegilor, nu este recomandata schimbarea masiva de apa decit daca chiar este o problema majora (concentratii masive de substante nocive, afectiuni ale pestilor, mortalitate ori morbiditate mare sau dupa anumite tratamente). Daca te ajuta, iata cum procedez eu : schimb apa de doua ori pe saptamina; 20% luni si 30% vineri. In total insemna 50%, dar nu totul deodata. In principiu respecti regula curatirii filtrului si a furtunelor : niciodata toate deodata. Explicatia ar fi aceea ca, daca schimbi o cantitate mare de apa o singura data rezolvi o problema (in cazul nostru, nivelul nitratilor) dar in acelasi timp modifici semnificativ toti ceilalti parametri ai apei. In acvariu, ca in orice biotop, schimbarea brusca nu este benefica iar fluctuatiile mari ale parametrilor apei sunt foarte periculoase. Si nu discutam doar de temperatura sau pH. Apa din acvariu este un sistem coloidal complex in care vietatile se adapteaza si supravietuiesc, in anumite limite ale parametrilor. Asadar, sugestia mea ar fi, daca ai timp, sa faci un protocol saptaminal de schimbare a apei in trepte si sa faci citeva determinari intre timp, sa vezi ce anume este mai potrivit in cazul tau. Imi cer scuze pentru tonul didactic sau prea narativ.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
adiio
Member
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 07:37:01
Messages: 166
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Sau folosesti un osmozor si nu iti mai bati capul.
Trebuie sa faci cateva masuratori, combini apa de la put cu apa de osmoza.
Ce-i drept osmozorul implica niste costuri, tine de tine daca merita efortul financiar ori cel fizic.
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Momentan nu mai am buget aprobat pentru cheltuieli suplimentare.
A facut sefa un calcul cu sumele platite pana acum si am primit o atentionare.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Incepusera sa apara niste alge maro pe frunzele de la plante. Chiar capatasera destul de multa culoare maro.
Am gasit pe undeva indicatii ca black molly ar fi buni la curatat algele mai ales daca nu le dai de mancare.
Si ca ar fi buni si in perioada de ciclare pentru ca-s ieftini, si pierderea nu ar fi mare daca nu rezista.
Asa ca am luat o pereche de black molly.
Si chiar au curatat binisor algele. Incep plantele sa fie iarasi verzi.
Intre timp am luat si priza programabila si am pus sa fie lumina aprinsa 8h/zi.
Si am luat si carbon lichid sa mai ajut putin plantele sa ia putin elan.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Salut!
Asa cum spuneau si colegii la alte topicuri, daca vrei sa iti ajuti plantele, cel mai bun ar fi un program de 10 ore/zi, cu o pauza de 3-4ore dupa prima treime a duratei de iluminare. Din cite am citit si din propria experienta, te ajuta in lupta impotriva algelor. Eu am un program de lumina (care pina acum a functionat bine) de la 8 la 11 apoi pauza si din nou de la 14.30 la 21.30. In acest fel respect regula recomandata si am lumina in acvariu dimineata, inainte sa plec la birou (cind fac verificarile uzuale : CO2, putina curatenie la suprafata apei, etc) iar dupa-amiaza si seara pot sa-mi servesc ora de relaxare sau, dupa caz, de munca la acvariu (schimbul apei, aspirare, etc). Daca gresesc undeva, rog colegii sa ma corecteze.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com