[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ajutor finrot  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
criss.z
Member
[Avatar]

Joined: 05/08/2016 20:23:28
Messages: 146
Location: Bucuresti, Dristor
IP:
Offline

In urma cu aproximativ 2 saptamani si jumatate, am luat de la Maxi Pet un mascul de guppy! Cand l-am cump?rat, nu mi-am dat seama ca avea ceva; am vazut cam la 3-4 zile dupa ca are codita putin mancata. Am aplicat un tratament de la Easy-Life pe care il aveam in casa, Multicura, in speranta ca o sa ies la liman! Azi dimineata am plecat era ca de obicei si pe la 15:00-16:00, cand am ajuns înapoi acasa, era intr-o situatie jalnica! Aripioarele sunt mult mancate, iar el sta aproape vertical!
Mentionez ca am un acvariu Diversa de 54 l brut, cu filtru intern Claro 600 si incalzitor Thermo Plus 50 setat la 26°C (cand e frig)! Este populat cu 2 guppy( mascul+ femela), 2 endleri (mascul +femela), 3 neoni, 1 kuhli, 1 cory, 3 creveti Amano si 3 red cherry, 1 sewellia lineolata si vreo 4 pui de guppy intr-o maternitate care astept sa creasca pentru a-i dona unei cunostinte. Mentionez ca acvariul a fost ciclat si ca este plantat. Ca tratament pentru apa folosesc Tetra AquaSafe sau Biotopol de la JBL. Am purtat un razboi cu algele; pentru asta am folosit Dajana Algicid! Ca fertilizatori folosesc Ferropol 24 si Ferropol pentru schimburi de apa de la JBL. Mancare am de la Tetra: Prima (Mini Granules), Wafer (Mix) si TetraMin (Baby) si JBL Novo Bea.
Teste recente de apa:
NO3 mg/l ~ 10
NO2 mg/l - 0
GH > 7°d
KH - 6°d
pH - 7
Cl2 mg/l - 0
criss.z
Member
[Avatar]

Joined: 05/08/2016 20:23:28
Messages: 146
Location: Bucuresti, Dristor
IP:
Offline

O poza cu el! Ce tratament recomandati? Multumesc
[Thumb - IMG_31012017_212243.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 31/01/2017 21:23:47

GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

salut la fin rot e foloseste JBL Ektol fluid Plus in maxin 2 zile trece, recomandat e sa izolezi pestele intr-un acvariu mai mic, l-am folosit recent
nu vreau sa fac reclama proasta dar pesti de la maxi pet sunt intr-o stare deplorabila,
dupa cum se vede si in poza guppy-ul tau are paraziti intestinali, am luat 3 pesti de acolo o pereche de Elderi si un Platy si mai am femela de Elder, masculul a murit in a 2-a zi, si Platy a murit epuizat dupa o luna jumatate si asta ca i-am pus din prima zi in medicamente.

Orice peste nou adus trebui sa il bagi intr-un acvariu de carantina sa il observi si apoi sa il tratezi, eu personal ii bag in tratament de cand ii aduc mai ales dupa ultima patanie care am avut-o.


My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
criss.z
Member
[Avatar]

Joined: 05/08/2016 20:23:28
Messages: 146
Location: Bucuresti, Dristor
IP:
Offline

Multumesc mult de sfat!

lupulcelrau21 wrote:nu vreau sa fac reclama proasta dar pesti de la maxi pet sunt intr-o stare deplorabila,
dupa cum se vede si in poza guppy-ul tau are paraziti intestinali, am luat 3 pesti de acolo o pereche de Elderi si un Platy si mai am femela de Elder, masculul a murit in a 2-a zi, si Platy a murit epuizat dupa o luna jumatate si asta ca i-am pus din prima zi in medicamente.

Orice peste nou adus trebui sa il bagi intr-un acvariu de carantina sa il observi si apoi sa il tratezi, eu personal ii bag in tratament de cand ii aduc mai ales dupa ultima patanie care am avut-o.



De pestii de la Maxi Pet, stiu ca pot avea boli, dar este un petshop mai ok decat altele (Animax); dintre doua rele, o alegi pe cea mai putin rea!
Cu acvariul carantina...usor de zis, greu de facut si nu pt ca nu am unul (~12 l) , ci pt ca mi s-a stricat pompa de aer pe care o foloseam pt oxigenare! Acesta este motivul pt care pestele din exterior a ajuns direct in acvariul comunitar! Adica a stat in carantina cam 2 zile; pompa de aer vine din service cam in 2 saptamani...nu ma lasa inima sa-l tin asa atat timp; nici nu mai spun ca acvariul carantina s-a deciclat acum, deci oricum nu pot baga pestele in el si daca mi-ar veni maine pompa de aer! Am dat un Search aici pe forum si cineva spunea de bai cu Baktopur Direct de 30 de min! Mi se pare mai usor de facut, atata timp cat nu as vrea sa pun medicamente direct in acvariu, atat pt deciclare, cat si pt crevetii pe care ii am!
Ce ziceti? Ar fi o idee buna?

This message was edited 1 time. Last update was at 01/02/2017 09:33:07

criss.z
Member
[Avatar]

Joined: 05/08/2016 20:23:28
Messages: 146
Location: Bucuresti, Dristor
IP:
Offline

Am tot cautat si m-am informat, insa in prospectul Baktopur Direct spune ca doar nevertebratele de apa sarata pot avea intoleranta, deci nevertebratele de apa dulce nu au nimic??? Ajutor
[Thumb - Screenshot_2017-02-01-10-51-08-006.jpeg]

Jimmi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/08/2016 22:00:12
Messages: 373
Location: Resita
IP:
Offline

Posibil.Pestii mei au avut gris si finrot...I-am tratat cu nevertebratele in el...Acum pestii au iar gris si tratamentul il fac in bazinul principal deoarece toti au puncte albe

Acvariul meu dupa aproape 1 an
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40263.page#p368472
criss.z
Member
[Avatar]

Joined: 05/08/2016 20:23:28
Messages: 146
Location: Bucuresti, Dristor
IP:
Offline

Si eu am facut tratament pt gris cu nevertebrate in acvariu! Oricum mersi!
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com