[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
"Acvariu" Betta  XML
Forum Index » Anabantidae
Author Message
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

Salutari

Mi-ar placea sa am la birou un "acvariu" ca cel in poza atachata, in care sa am un betta. Am deja vasul (care e mai mare) si am si plante ca cea din poza , dar as chinui prea mult pestele, nu? Mai ales ca... am testat apa si, de 2 zile, sta constant la 20 de grade (putin peste, dar nu ajunge la 21). Ce pareri aveti?
[Thumb - 38e504a841adb34e8d888cb1f70d0ecf.jpg]

GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Dupa parerea mea, chinui pestele, mai bine iei un acvariu din obor de 10litri, o pompa de aer, cu burete si incalzitor, si planta aceia vezi cum o prinzi sa stea si o sa ii fie mai bine la peste.

Beta e un peste care rezista la o gama larga de temperaturi 18-30C, dar cum cum zicea cineva de pe forum, de ce sa chinui pestele chiar daca rezista cand poti sa ii oferi conditii mult mai bune.

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
Tonisoru
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/09/2016 08:19:13
Messages: 380
Location: Giurgiu
IP:
Offline

Asa cum bine intuiesti si tu si cum ti-a spus si colegul de mai sus, vei chinui foarte tare pestisorul.

Este doar parerea mea, dar aranjamentul din fotografie este inestetic, artificial si nu cred ca va crea nicicum impresia de frumos si natural. Daca iti doresti doar o imagine frumoasa pe birou, poti sa pui o fotografie sau o pictura.

Acvariul de 10 litri si minimul de echipamente recomandate de lupulcelrau21 reprezinta un inceput bun sa realizezi un aranjament dragut si natural si, cel mai important, cat de cat adecvat pentru un pestisor Betta. Cu putin efort, atentie si rabdare, in timp, vei obtine cu siguranta un mic colt de natura, care va fi intr-adevar apreciat si indragit de cei care il vor privi.
Jimmi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/08/2016 22:00:12
Messages: 373
Location: Resita
IP:
Offline

La 20 de grade eu stiu ca Betta moare

Acvariul meu dupa aproape 1 an
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40263.page#p368472
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

Multumesc de sfaturi. Mi-ati confirmat parerea
 
Forum Index » Anabantidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com