[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
"Biotop" with Discus  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
ionut_dt
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/12/2010 11:54:20
Messages: 940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut
Dupa 3 ani de acvaristica marina, revin la apa dulce ?

Urmatorul proiect o sa fie ceva tip biotop Amazon. Bazinul o sa aibe 1200x500x500 (deja am luat sticla, urmeza sa gasesc pe cine sa o lipeasca.) La stand m_am gandit la unul din teava rectangular? de 3x3. Lumina v-a fi asigurata de un proiector led.

Problema este la filrare. Inca nu stiu pe ce varianta sa merg. Sump sau filtru extern.
Daca-i cu sump, treaba-i simpla. Un bazin compartimentat dupa nevoi +pompa de recilculare.
Daca-i extern, aici apar "probleme" in alegerea lui. Initial am vrut Fluval FX6 (aprox 1100lei) ca apoi sa-mi recomande lumea pe un grup de acvaristica de pe FAcebook Eheim 2080 (aprox 1500lei). Si mai este varianta JBL e1500 costa vreo 600 lei (aici iau in calcul 2 bucati).

Asa ca, inca sunt in dubii ce fitrare/filtru sa aleg. Ideea este , in caz ca aleg filtru ext , sa aibe canistra cat mai mare si sa fie fffff fiabil ?

Acvariul se doreste a fii un fel de biotop Amazon, cu discusii in rolul principal. Niste cory sterbai/pa da si un card de neoni.
Decorul o sa fie realizat din lemne, ceva pietre iar dupa o perioada si nisip. Cica zice cartea ca tre sa-i tin(discusii) pana se fac mai mari in bazin steril

Cam asta-i planul meu

Toate bune, Ionut.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/01/2017 23:19:48


Ionut Dumitrascu
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sump.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/01/2017 23:23:15


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ionut_dt
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/12/2010 11:54:20
Messages: 940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nene Ricule, am citit topicul lui Radu. Da, este exact cam cum vreau si eu. Cutia ovetflow la interior. Dar cea mai tare faza , mi s-a parut teava aia care trage apa de la nivelul nisipului. Tre sa-l sun, sa-mi explice ce si cum este treaba

Luasem in calcul si filtrele externe, pt o mai simpa gestionare a bazinului.
Stii cum e treaba cand esti insurat. Ai voie sa-ti satisfaci poftele, dat TOTUL tre sa fie FRUMOS. Ei nu-i placea sumpul. Normal, ca nu-i frumos ca o canistra facuta de nemti

Acum sunt 50/50 pt ambele sisteme de filtrare

Ionut Dumitrascu
quaz
Membru de baza

Joined: 24/11/2013 11:15:27
Messages: 369
Location: Oltenita
IP:
Offline

Sump !
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Sumpul iti asigura cea mai buna filtrare avand in vedere capacitatea pe care o poti face, si dpdv al pretului iesi cel mai bine. Daca te horarasti pe filtru eu pun Eheim pe primul loc( aici trebuie sa stii ca el are 2 intrari si o iesire, ma refer la 2080, deci ai grija la eventuala proiectie de capac), Fluval nu am avut si nu ma pot exprima, dar in orice caz as exclude de pe lista Jbl. Dupa mine Jbl are inca probleme de proiectare: lipsa unui sistem de a scoate robinetii gen Eheim(asta e un mare lapsus pentru ca tragi de ei si ai toate sansele sa ciupesti garniturile), colmatare rapida si reducere SEMNIFICATIVA a debitului de apa iremediabila, iar ultima hiba pe care le-o gasesc e asezarea sertarelor in filtru e foarte sensibila cu risc mare de a le aseza gresit. Revenind la acvariul tau nu stiu cat de fericita e combinatia cory cu discusi pentru ca acesti cory starnesc toata mizeria de care nu au nevoie discusii

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
ionut_dt
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/12/2010 11:54:20
Messages: 940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

scorpionul wrote:Sumpul iti asigura cea mai buna filtrare avand in vedere capacitatea pe care o poti face, si dpdv al pretului iesi cel mai bine. Daca te horarasti pe filtru eu pun Eheim pe primul loc( aici trebuie sa stii ca el are 2 intrari si o iesire, ma refer la 2080, deci ai grija la eventuala proiectie de capac), Fluval nu am avut si nu ma pot exprima, dar in orice caz as exclude de pe lista Jbl. Dupa mine Jbl are inca probleme de proiectare: lipsa unui sistem de a scoate robinetii gen Eheim(asta e un mare lapsus pentru ca tragi de ei si ai toate sansele sa ciupesti garniturile), colmatare rapida si reducere SEMNIFICATIVA a debitului de apa iremediabila, iar ultima hiba pe care le-o gasesc e asezarea sertarelor in filtru e foarte sensibila cu risc mare de a le aseza gresit. Revenind la acvariul tau nu stiu cat de fericita e combinatia cory cu discusi pentru ca acesti cory starnesc toata mizeria de care nu au nevoie discusii


Pai eu speram ca,cory sa miste mizeria de pe fund in asa fel incat INul filtrului sa o traga.
Referitor la filtrare, cunosc principiul sumpului pt ca am avut de 2 ori. Unul la apa dulce, iar asta de acum de la acvariul marin.
Primul sump l-am avut acum vreo 5 ani cand s-a bulit JBL 900. Asa ca , am fost patit cu jbl-urile.
La acvaristica marina, eu vad sumpul oarecum obligatoriu pt ca ai nevoie de multa aparatura in el. Din motivul asta , speram ca la viitorul bazin sa nu mai tin sump. Speram la un filtru baban, gen o canistra de 20-25L.



Ionut Dumitrascu
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ionut_dt wrote:...Din motivul asta , speram ca la viitorul bazin sa nu mai tin sump. Speram la un filtru baban, gen o canistra de 20-25L.

Cauta sa iei un "Hercule", daca vrei canistra adevarata!
Eheim 2260 (EHEIM classic 1500XL): http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/680/20668.page


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ionut_dt
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/12/2010 11:54:20
Messages: 940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Aha, stiam eu ca citisem undeva de o dihanie de filtru.
Dar ma uit pe fisa lui si vad ca are doar 18L canistra. Eheimul 2280 are 25L.

Ionut Dumitrascu
johnny
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2012 14:39:28
Messages: 665
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eheim 20 80 are total canistra de 25 litri.Dar are decat 3 sertare de 4 litri .Pe cand Dl Hercule este un gigant
[Email]
ionut_dt
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/12/2010 11:54:20
Messages: 940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

johnny wrote:Eheim 20 80 are total canistra de 25 litri.Dar are decat 3 sertare de 4 litri .Pe cand Dl Hercule este un gigant


Pai si maretul Mr Hercule ce volum are pt mediile bio?
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

18 litri, mari si curati... plm, tu ai citit linku' ala pe care ti l-am dat?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ionut_dt
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/12/2010 11:54:20
Messages: 940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:18 litri, mari si curati... plm, tu ai citit linku' ala pe care ti l-am dat?


Hai bre , nu ma certa, ca am citil si io pe diagonala
Acum fac stafeta telefon-tableta, si vad ca are 23L canistra cu 18L pt bio. Celalat, 2080 are 25L canistra cu 12,5 L pt medii bio

Dar are nenea Hercule un apetit de w?! 65w

Ionut Dumitrascu
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Uita de filtru si fa sump

Iar aia cu trasul apei de la fundul bazinului e simplu de facut, citeste topicul lui Adi Radu, primul lui
topic, il gasesti la cichlide ca hot topic, si vezi acolo cum se poate face.

Edit: acum am vazut ca ai citit topicul lui Adi

This message was edited 1 time. Last update was at 31/01/2017 00:45:57


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Io n-am treaba cu discusi, biscusi si triscusi, dar ma abonez ca sa vad ce mestereste nea Ionut

Succesuri!

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu sustin ideea de sump, in ideea unui surplus de apa in sistem... si pentru cantitatea mare de material filtrant care incape acolo... si pentru usurinta in manipulare/mentenanta... si pentru faptul ca-ti da posibilitatea sa bagi acolo tot felu' de "ulterioare acareturi": incalzitoare, reactoare, UV, draci, laci... vezi ce-a facut Johnny, la bazinul lui cu Arowana: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/340/23471.page

Am vazut ca nimeni n-a specificat inca un sfat important in cresterea discusilor... in primul an de viata ar trebui sa nu le pui deloc substrat!
Bazin gol, aspirat zilnic si cu schimburi de apa mari/frecvente.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

koala wrote:Am vazut ca nimeni n-a specificat inca un sfat important in cresterea discusilor... in primul an de viata ar trebui sa nu le pui deloc substrat!
Bazin gol, aspirat zilnic si cu schimburi de apa mari/frecvente.


de asta ii sugeram ca discusi + cory nu sunt o combinatie prea fericita

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mda, si eu cred la fel... puii de discus se cresc in bazine "cat mai sterile"... lemne si plante plutitoare, DA!... altceva, NU!
Alti pesti sunt inutili, in primul an de viata al discusilor, pentru ca nu fac nimic altceva decat sa "incarce" apa cu nitrati.

Cand discusii cresc mari si se fac cat farfuria, poti sa te gandesti la "bazin amenajat" si la "companioni".
Parerea mea!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

koala wrote:Am vazut ca nimeni n-a specificat inca un sfat important in cresterea discusilor... in primul an de viata ar trebui sa nu le pui deloc substrat!
Bazin gol, aspirat zilnic si cu schimburi de apa mari/frecvente.

..Si sters/curatat peretii si fundul bazinului de orice fel de depuneri, alge, plus hranitul intens 5-8 ori pe zi, temperatura 29-30. Eu le tot pomenesc la incepatori, cred ca in majoritatea cazurilor degeaba, pentru ca cei mai multi le considera exagerate si "lasa ca merge si asa" ca am vazut eu la nea caisa ce vinde in piata "discusi" tinuti in 26 de grade in bazine mici si schimburi din pasti in craciun- de obicei pigeoni cu piper in forma de rachete, ca nu-s asa pretentiosi.., dar am considerat ca nu e cazul la un membru cu state mai vechi pe forum
[Email]
aurecj
Senior member

Joined: 09/05/2006 09:35:36
Messages: 754
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Eu am avut discusi, mi-au placut si imi plac in continuare, doar ca la maturitate devin enervanti dupa parerea mea. Dupa ce se decid ei ca sunt maturi, in afara de luptele intre masculi sau perechi, singura miscare pe care o mai fac este atunci cand merg sa manance. In rest, stau pe loc ca idiotii, zici ca e o poza de-aia chinezeasca de acum 30 de ani pe care daca o misti putin parca, parca, se intampla ceva acolo.

Am avut si pui de la ei (separat, normal, in alt bazin) pe care i-am crescut intr-adevar cu 5-6 mese pe zi si schimb de apa de 2 ori pe zi cate 50% pana cand au ajuns la 7-8 cm.

Ce pot sa-ti spun, este ca iti recomand sa-i achizitionezi in grupuri de minim 6-7 cand au deja o dimensiune de 8-9 cm, pentru ca atunci deja au trecut de perioada aia cretina de la inceput, cand mor din orice prostie.

Temperatura cea mai OK mie personal mi se pare a fi 28 de grade, pentru ca desi 30 sunt mai OK pentru ei, cum ziceau si alti colegi, tinandu-i la 30 de grade ai alte "minusuri" in timp, ca de exemplu:

1. daca ai vreo boala, va trebui sa incalzesti apa la peste 36 de grade, ca sa le dai in freza la paraziti sau alte cele
2. la 30 de grade nu rezista nimic in acvariu, in afara de ei si neonii rosii

Tinandu-i la 28 de grade mai ai sanse sa pui si alte animale pe acolo, ba chiar si unele plante mai rezistente.

Un alt "sfat" pe care ti l-as da, ar fi ca in momentul in care cumperi, daca-i iei din locuri diferite, sa-i tii separat cel putin 2-3 saptamani, timp in care schimbi apa intre bazinele in care ii tii, astfel incat posibilii "paraziti" care si i-ar putea transmite de la unii la altii sa nu fie un soc si sa ti-i omoare pe toti. Schimband apa usor, usor, intre bazine (eu incepeam cu o cana de apa pe zi, si in fiecare zi cresteam cu cate o cana volumul de apa ce-l mutam intre bazine), reusesc sa se "adapteze" si ai mai putine riscuri sa-i omori.

Bafta si sa te vedem cu un bazin frumos si cu discusi impresionanti.
[Email] [Yahoo!]
ionut_dt
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/12/2010 11:54:20
Messages: 940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Gata domne, m-ati pacalit si de data asta Gaurim curu acvariului si facem sump. Overflowul o sa fie la interior. Nisa unde o sa vina bazinul are 12060, asa ca nu o sa aibe loc in lateral.

Referitor la spatiul din sump, din cate stiu/vad pe net inafara de prefiltrare, marialul bio, incalzitor si pompa de recilculare, nu stiu ce altceva (adica alte acareturi) as mai putea baga.

La capitolul achizitie pesti, sper, si-mi doresc sa pot cumpara 6-8 bucati deja maricei, 8-10 cm, pt a putea fenta munca aia zilnica de care aminteau colegii cu experienta in cresterea lor.

Acum , nu stiu ce sa zic , cand vine vorba de ce pesti merg cu discusii asociati, ca pe net vad combinatii cu: neoni, rummy, cory, ancistrusi, scalari (altumi), geophagusi. Cert este ca initial o sa fie singuri, intr-un acvariu steril. Banuiesc ca merge si o cioata de la inceput.

Ce-mi doresc de la urmatorul proiect??? Este un acvariu cu discusi, ceva sa para wild, lemne, ceva plante plutitoare, si nu in ultimul rand, mi-as dori sa fie black-water. Lumina o sa fie doar un reflector cu led, destul de chior, in asa fel incat apa sa para coniac

Pana una alta tre sa vand ce mai am de la acvariul marin, si apoi construim viitorul.

Toate bune, Ionut.

PS: sper ca am dat destule detalii despre ce-mi doresc de la urmatorul proiect. Daca par ca nu stiu si nu inteleg ceva legat de discusi, asa e, sunt praf , asa ca astept cu drag pareri, critici......

Ionut Dumitrascu
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com