[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cu drag pentru margaritari (C.// D. margaritatus // Galaxy)  XML
Forum Index » Cyprinidae
Author Message
ionionut
Membru banat
[Avatar]

Joined: 08/02/2016 16:42:02
Messages: 196
Location: judetul iasului
IP:
Offline

De multa vreme imi plac pestii astia. Ma rog, nu chiar de mult, ca abia in 2006 au fost, chipurile, descoperiti. Sa fim seriosi, localnicii din Myanmar / Birmania / Burma (e una si aceeasi tara) cu siguranta ii vazusera de mii de ani pana in 2006.
Mie imi plac mai ales fiindca, in ciuda dimensiunii miniaturale, sunt f. corect proportionati, si lasa impresia de pesti ,,adevarati’’, nu de pitici.
Contrar zvonurilor, nu sunt pesti speriosi. Bine, nu te vor privi in ochi cand te repezi spre acvariu, dar nici nu vor intepeni de groaza prin vreun cotlon, pana pleci. Asa, si nu vor veni la tine cand bati in geamul acvariului. Aici, o paranteza obligatorie:
Categoric nu exista un gest mai cretin, pt. orice acvarist, decat sa vina cineva, oricine, si sa bata in geamul acvariului, spre pesti. Ce sens are sa faca cineva asta? Spera ca pestii vor veni la batutul in geam? Dar, ne-am obisnuit, asta e reactia generala a oamenilor, ii acceptam pe langa noi. Inchidem paranteza.
Le-am impartit un acvariu in 3 sectoare: in primele doua locuiesc, alternativ, in fiecare sector cate o saptamana, si depun ceva icre. In ultimul separ puii. Peretii despartitori sunt niste panouri de plastic ce culiseaza pe un fel de sine. Asta ca sa nu-i tot fugaresc, sa-i prind si sa-i scot cu minciogul pe adulti. Cand ii mut, ridic panoul, alung pestii, apoi il cobor pe sine, ca pe o ghilotina.
De mancat, mananca spirulina de la plafar. Zdrobesc cateva pastile si asta e toata mancarea pt. cateva saptamani. Asta le place, asta le dau.
Observatii:
Sunt f. rezistenti, f. vioi, sunt mancaciosi daca le place mancarea ta, nu se streseaza niciodata. Masculii se ciondanesc continuu, dar numai in gluma. Dimineata, la depunere, it’s showtime: masculii pare ca o iau razna cu capul, dar de fapt sunt foarte calculati. Fiecare vrea sa alunge pe ceilalti masculi, dar sa nu piarda din vedere femela. Par foarte violenti intre ei, niciunul nu renunta, fugaresc in draci femela, fara s-o atinga, si in final nimeni nu pateste nimic. Ea intra in muschi, un mascul pe faza e dupa ea, si in 2 secunde asta-i tot. Eu cred ca depun zilnic.
Acum, acvariul are mai multe plante decat in prima poza. In celelalte imagini este doar un mascul, care a avut bunatatea sa stea locului cateva secunde.

image

image

image

image
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Draguta foc povestirea ta, mi-a placut!

... la prima poza mi-a luat ceva pana sa ma prind unde/care e pestele.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Ce frumosi sunt , as fi vrut si eu niste puiuti dar esti departe in Iasi

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
ionionut
Membru banat
[Avatar]

Joined: 08/02/2016 16:42:02
Messages: 196
Location: judetul iasului
IP:
Offline

De la departare, e greu sa-i dibuiesti prin acvariu.
Daca se disting anevoios adultii, cat de simplu poate fi sa cauti puii... Ca sa va faceti o idee despre cum se prezinta un pui in varsta de o saptamana, ganditi-va la cei mai mici pui de guppy pe care i-ati vazut. OK? Deci puii de o saptamana sunt un sfert din acea dimensiune !
3 poze in care seamana cu pastravii.

image

image

image
ionionut
Membru banat
[Avatar]

Joined: 08/02/2016 16:42:02
Messages: 196
Location: judetul iasului
IP:
Offline

Scaping rural, de balta

image
ionionut
Membru banat
[Avatar]

Joined: 08/02/2016 16:42:02
Messages: 196
Location: judetul iasului
IP:
Offline

In cinstea venirii primaverii, am zis sa infaptuiesc un acvariu si in gradina, intre sanii naturii. O experienta in premiera pentru mine, destinata sa ofere spatiu locativ margaritarilor si altor ciprinizi, prin mult bradis (ceratophyllum, miriophyllum) si oarece nuferi.

Precum povesteste si poza urmatoare,
1. normal ca mai intai am excavat, cu manutele astea doua, un crater pana la brau; eu avand alonja de 1,90 m, pana la brau a fost mult de sapat.
2. am tapetat borta cu doua straturi de folie ordinara, pentru un plus de netezime si finete.
3. am varat prelata cum am putut mai bine, adica iesindu-mi limba de un cot, si am rasturnat cateva caldari de nisip si pietre pe fund. Apoi am intins furtunul si am dat drumul la apa.
4. spre final, am acoperit marginea prelatei cu toate pietroaiele disponibile pe la mine si pe la vecini.

image
ionionut
Membru banat
[Avatar]

Joined: 08/02/2016 16:42:02
Messages: 196
Location: judetul iasului
IP:
Offline

Mandru nevoie mare de capodopera ce prezentata, adaug 2 poze bonus.
S-au anuntat ploi, de aceea nu l-am umplut acum pana sus.
Plin-ochi, luciul de apa va avea 3 m. in diametru.

image

image
Bogdan_g
Member

Joined: 29/03/2016 20:46:31
Messages: 175
Location: Cluj
IP:
Offline

Ma bate si pe mine gandu la asa ceva. Poate ne dai ceva detalii legate de hardwear-ul pe care il vei folosi si evident cu ce il vei popula
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Frumos, ma gandesc sa fac si eu ceva asemanator pentru la vara dar nu stiu la ce temperatura ajunge apa vara in zile cu canicula.

ionionut wrote:
S-au anuntat ploi, de aceea nu l-am umplut acum pana sus.

Ar trebui sa gandesti un sistem de scurgere cand e prea plin ca sa n-o ia la vale apa cu pesti si plante.

Sa ne tii la curent cu evolutia acvariului de gradina

This message was edited 1 time. Last update was at 09/03/2017 14:18:31


My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
ionionut
Membru banat
[Avatar]

Joined: 08/02/2016 16:42:02
Messages: 196
Location: judetul iasului
IP:
Offline

Margaritarii se pregatesc de marea aventura in gradina.
Peste 3 saptamani, fiindca dupa jumatatea lui aprilie se instaleaza definitiv primavara.

Pe 10 martie am pus acolo, de proba, 2 carasi oranda, scosi direct de la 20 de grade.
In prima saptamana afara, au avut noroc de 0 grade in fiecare noapte.
Au stat inlemniti printre pietre, si cand s-a incalzit au iesit sa manance insectele inecate in iaz.
Sunt lenesi, nu cred ca vor putea prinde margaritarii.

Cum ,,puteti uita'', iar ploua...

image

image

image
romica
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/12/2010 08:30:27
Messages: 32
Location: Tulcea
IP:
Offline

Si mie mi se par cei mai frumosi pesti de acvariu. Ii cresc de cand m-am apucat de acvaristica (sa tot fie vreo 6-7 ani) si sunt chiar rezistenti. Se inmultesc usor, tot timpul anului (la un moment dat aveam peste 100), dar puii trebuie separati de parinti imediat ce-i descoperi prin acvariu.

Sunt curios cum o sa-ti mearga in iaz, pentru ca si pe mine ma tenta la un moment dat sa-mi fac unul.
ionionut
Membru banat
[Avatar]

Joined: 08/02/2016 16:42:02
Messages: 196
Location: judetul iasului
IP:
Offline

Daca exista cineva care, in timpul gimnaziului, a frecventat orele de Geometrie in spatiu, aceste randuri i se adreseaza:
Se da figura alaturata si se cere:
Sa se calculeze volumul trunchiului de con, cu diametrul bazei mari de 300 cm, diametrul bazei mici de 100 cm, si inaltimea de 100 cm.
Ca sa aflu si eu ce volum brut de apa am in ograda.
Cu multumiri.

[Thumb - Be solid matches dots 21.jpg]

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

http://www.calculat.org/ro/arie-volum/volum-con.html

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Formula pentru trunchi de con e:
PIxhx(R2+r2+Rr)/3 = 3.14x1x(9+1+3)/3 = 13,6 m3 = 13.600 litri

[Nano cu albinute] [Old tree]
ionionut
Membru banat
[Avatar]

Joined: 08/02/2016 16:42:02
Messages: 196
Location: judetul iasului
IP:
Offline

Batman, in link sunt calcule pt. con.
Conul si trunchiul de con au numai denumirea in comun, in rest sunt corpuri geometrice distincte.

Antecume, nu am nici un argument sa contest formula sau calculele tale, fiindca nu inteleg matematica.
Dar dupa ,,common sense'' si logica, intr-o gaura de 3 m, cu fundul de 1 m. si adanca de 1 m, nu pot incapea niciodata 14 m3.
As fi flatat sa am aproape 14 tone de apa in borta aia, dar asta ar insemna 140 de butoaie XXL, de 100 litri, sau 230 de butoaie normale, de 60 litri. Nu...
Sa nu cumva sa te superi !

Multumesc oricum si poate mai incercam, acum chiar as vrea sa stiu.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Asa e cand incerci sa faci 10 chestii deodata.. mai greseste omu

Vezi daca te ajuta formulele de aici: http://www.e-formule.ro/wp-content/uploads/trunchi-de-con.htm

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Formula e corecta, doar ca Antecume a calculat folosind diametrul si nu raza, de asta a iesit asa mult
Rezultatul este aproximativ 3,4 metri cubi, adica 3400 de litri.

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2851
Location: Targu Mures
IP:
Offline

4317 l, am gresit eu ?!

This message was edited 2 times. Last update was at 31/03/2017 10:29:27

[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Plm, dati cu banu'?

Formula de calcul pentru trunchi de con este: Pi * h * (R * R + r * r + R * r) / 3

h = inaltimea = 10 dm (decimetri)
R = raza mare = 15 dm
r = raza mica = 5 dm
Pi = 3.14
1 litru de apa = 1000 dmc

Facand calculele: 3.14 * 10 * (15 * 15 + 5 * 5 + 15 * 5) / 3 = 31.4 * (225 + 25 + 75) / 3 = 31.4 * 325 / 3 = 3.401,67 dmc (decimetri cubi) ... avem deci un volum de ~ 3.402 litri apa

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Unde naiba am nimerit??

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
 
Forum Index » Cyprinidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com