[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Help scalari...  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
Dark4ce
Member
[Avatar]

Joined: 25/04/2005 14:13:44
Messages: 237
Location: Bucuresti - Baba Novac
IP:
Offline

Am 4 scalari, 2 la aproximativ 1 an si 2 la vreo 6-8luni.
1. 2 dintre cei patru,unu de 6luni celalalt de 1 an(cu voaluri mai mari) stau mai tot timpul pe fundul bazinului si nu prea maninca(asta se intampla de vreo 2 luni)
2. mai toti au pe aripioarele de jos si pe coditze niste punctulete de culoarea mucegaiului verde..cu alb si verde,iar unul in special(dintre cei 2 voalati),de la culoarea verde a inceput s-o dea in rosu...asemeni sangelui
Ce parere aveti?sa fie vreo boala?Pina acum i-am hrant cu libelule si cu fulgi Tetra Min,acum am scos libelulele si ii hranesc numai cu Tetrs
[Yahoo!] [MSN]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sa fie Aeromonas Si daca stau pe fundul bazinului de 2 luni si nu prea maninca, nu ti-ai dat seama ca e ceva in neregula cu ei? :o
Pe linga inghesuiala de acolo, ai facut schimburi de apa si temperatura s-a modificat brusc?
Dark4ce
Member
[Avatar]

Joined: 25/04/2005 14:13:44
Messages: 237
Location: Bucuresti - Baba Novac
IP:
Offline

inghesuiala n-o sa mai fie,ca 1 betta il dau si neonii ii dau si p-aia , si da,am facut schimburi de apa,si temperatura s-a schimbat,dar nu mult,max 1 grad.
Cema ingrijoreaza e mine mai mult sunt punctuletzele alea de pe aripioare..
[Yahoo!] [MSN]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dark4ce wrote:
Cema ingrijoreaza e mine mai mult sunt punctuletzele alea de pe aripioare..

Pai punctuletele alea sunt semnele unei infectii cu bacteria de care ti-am spus. Scalarii sunt predispusi la unele boli procate de astfel de bacterii, iar tratamentul se face cu antibiotice.
Dark4ce
Member
[Avatar]

Joined: 25/04/2005 14:13:44
Messages: 237
Location: Bucuresti - Baba Novac
IP:
Offline

k,atunci cum ma asigur ca intr-adevar,este vb de o boala,si ce antibiotice tre sa cumpar?Si daca le administrez antibiotice preventiv,si se dovedeste ca nu era vb despre respectiva boala,pot pati ceva?
[Yahoo!] [MSN]
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Punctele sunt numai pe inotatoare, sau sunt si pe corpul scalarilor ?
[Yahoo!]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com