[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
"Green Terror"  XML
Forum Index » Nevertebrate si macroalge
Author Message
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

Vreau sa va prezint teroarea verde Asa e supranumita de catre hobbysti.
Ea defapt este gri, si nu este nici pe departe o teroare.

Sa va spun cateva aspecte despre acest "pet" marin din propria experienta:

1) este un animal uimitor, rupt din filmele SF si impresioneaza pe oricine fie ca e din domeniu, fie ca e nestiutor. Daca e nestiutor o sa spuna "uite caracatita"
2) nu e timid iar in momentul in care vine la hrana, o invarte si se incolaceste in jurul ei precum o caracatita
3) NU MANANCA PESTI. Asta mi se pare o prostie. E foarte lenta si prostanaca aceasta stea de mare. Am tinut-o ani de zile cu pesti lenti, mici, prostanaci si niciodata nu s-a dat la ei.
4) este un excelent detrivor. Mananca tot ce inseamna mizerii, cauta prin toate gaurile.
5) NU DARAMA PIETRE. Alt mit .... niciodata nu mi-a miscat nimic in bazin chiar si atunci cand s-a facut aproape cat bratul.
6) o singura data am tinut-o in refugiu o perioada mai lunga, nu prea am hranit-o si cand am aruncat o creanga de gorgonie s-a napustit asupra ei si a bagat-o in gura si se vedea foarte ciudat cum i se alungea capul dupa forma crengii
7) e un animal foarte rezistent. e greu de ucis.


My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
CrazyAngel
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/11/2016 21:39:17
Messages: 63
Location: Bucuresti
IP:
Offline

foarte interesant "pet" marin
zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

ophiarachna incrassata ? cam toata lumea spune ca vaneaza pestii si nu numai

This message was edited 1 time. Last update was at 22/01/2017 14:06:13

elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

aia e. eu am avut mai multe si nu s-au dat la pesti.

Aceasta paranoia probabil provine de la faptul ca un peste bolnav, afectat destul de tare, cand trage sa moara, devine foarte lent si apatic. Atunci ea simte ca-si da duhul, ii citeste ca la preot si apoi sare pe pestele bolnav care e pe duca si il mananca. De aici probabil si ingrijorarea unora. Ha ! uite steaua ca mananca pestele. Il mananca, normal ca steaua e animal detrivor , asta e un lucru foarte bun deoarece nu il lasa pe dupa pietre sa putrezeasca si sa faca amoniac in bazin.

Asa am patit cu un royal gramma. Nu manca, statea retras, si la un moment dat nu mai avea echilibru in apa...am zis daca e pe duca.... A2a zi il molfaia steaua asta ;) nici macar nu l-am mai scos din apa

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

La fel mitul cu tomentosus ca mananca polipi de corali, am avut si eu o situatie cand partea de jos la un SPS s-a necrozat cam 2 cm, a doua zi respectivul ciugulea in zona aceia, a facut asta vre-o trei zile dar doar in zona afectata unde scheletul era dezvelit si albicios-curata mortaciunile, necrozarea s-a oprit si in aproximativ trei saptamani polipii au reanceput sa creasca in zona afectata fara sa-l mai vad pe individ vreodata ca ciuguleste la vreun coral
[Email]
 
Forum Index » Nevertebrate si macroalge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com