[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Identificare anemona  XML
Forum Index » Nevertebrate si macroalge
Author Message
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Stiti cumva ce specie de anemona este?
Nu-i place lumina, dupa cum se vede si din poza, are un picior rozaliu si se muta daca o enerveaza lumina

image

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Cand am luat-o de la Coralis, mi s-a spus atat: e anemona de nisip.
Cu piciorusul ala se prinde de sticla de pe fundul acvariului

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

da..am uitat sa precizez ca e din Salty Bat . Si de atunci tot scormonesc Goagle si nu-mi dau seama exact carei specii ar apartine.
Dar clar ca nu face pereche cu nici un nemo. Nici nu o baga in seama ..mai degraba cred ca l-ar hali la cat de pofticioasa e
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

E dificil din imagine, dar dupa culoarea albicioasa pare sa nu-i mearga prea bine, posibil sa fie deranjata de curentii de apa(liniari/puternici) chiar si faptul ca e retrasa asa pare sa indice asta, ar mai putea fi si deranjata de ceva pesti-pana si clovnii pot termina o anemona daca aceasta e prea mica sau slabita daca sunt prea insistenti. Se hraneste, cum ii dai de mancare si ce ?
[Email]
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai a stat ascunsa in spatele pietrilor si am scos-o in fata, unde am gasit un pic de umbra. Isi retrage tentaculele pe care ajunge lumina, in locul nou avand partial umbra. O sa se mute sigur, daca nu-i place. A mai facut asa . Am fost avertizat cand am luat-o ca nu-i place lumina si va sta mereu ascunsa.
Asa e culoarea ei..albicioasa, transparenta etc. Curenti nu are direct.
Pe langa ce mai prinde din acvariu ii dau un crevete intreg la saptamana (din cel roz de la Mega ). Il inghite imediat si parca ar mai vrea . Cred ca o sa raresc la 2 saptamani, pt ca altfel se face uriasa. Era mica cand am luat-o, acum cand isi intinde toate "antenele" depaseste bine 10cm.
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Eu as spune sa-i dai de doua ori pe saptamana, chiar daca creste macar stii ca ii merge bine, asa am crescut eu o heteractis magnifica pana pe la 30-35 de cm de la un diametru de 5 cm in cateva luni, cand m-au chemat era mica alba o spalau curentii de pe pietre.., dupa ce a crescut s-a fixat de spatele bazinului si era gazda la o pereche de clowni ce depuneau saptamanal. Nu avea treaba cu pestii din bazin. La ceva timp stapanii au spus ca o hranesc ei in continuare(au facut-o din pasti in craciun, poate odata la saptamana) dupa un timp am aflat cum si cat o hraneau- oameni ocupati l-au lasat pe unul din bunici ce locuia in curte sa o hraneasca, anemona s-a decolorat s-a retras intr-o cavitate si a murit
[Email]
melcu
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2014 16:27:47
Messages: 821
Location: Bucuresti, Colentina, Inima Strazii
IP:
Offline

ocean wrote:Eu as spune sa-i dai de doua ori pe saptamana, chiar daca creste macar stii ca ii merge bine, asa am crescut eu o heteractis magnifica pana pe la 30-35 de cm de la un diametru de 5 cm in cateva luni, cand m-au chemat era mica alba o spalau curentii de pe pietre.., dupa ce a crescut s-a fixat de spatele bazinului si era gazda la o pereche de clowni ce depuneau saptamanal. Nu avea treaba cu pestii din bazin. La ceva timp stapanii au spus ca o hranesc ei in continuare(au facut-o din pasti in craciun, poate odata la saptamana) dupa un timp am aflat cum si cat o hraneau- oameni ocupati l-au lasat pe unul din bunici ce locuia in curte sa o hraneasca, anemona s-a decolorat s-a retras intr-o cavitate si a murit


Ce uomeni
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc de sfaturi. O sa continui cu hranirea o data pe saptamana. De mutat, se muta cum ii pofteste "inima" .
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

adivb wrote:De mutat, se muta cum ii pofteste "inima" .


Si la mine facea la fel, ara nisipul si nu statea 3 zile intr-un loc. Fie asta e comportamentul ei, fie nu-i placea ceva la mine.
Cand o hraneam trebuia sa angajez un detectiv particular ca s-o gaseasca

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Acu sta in loc de vreo luna. Cred ca mai bine i-ar merge in stancaria "Bat reef". Are unde se ascunde. Oricum daca mai creste in ritmul asta, ii cumpar bilet si o trimit la tine . Ca risc sa o vad arand p'afara.

This message was edited 1 time. Last update was at 20/01/2017 19:02:29

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Daca o aduci sa faci bine si sa treci pe la mine o data pe saptamana ca s-o hranesti, ca deja incep sa ma simt ca o doica, am prea multe guri de hranit

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
 
Forum Index » Nevertebrate si macroalge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com