[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
alga in substratsau ceva de genul...  XML
Forum Index » Alge
Author Message
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

mi-a aparut ca un fel de alga int-un colt in substrat...pina acum nu am vazut asa ceva in acvariu..Duminica am schimbat substratul.. e un substrat decorativ
[Thumb - IMG_20170117_101942[1].jpg]


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Radu_B
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/07/2015 08:15:56
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cyanobacterie
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

si cum scap de ea?
e periculoasa, pot avea prb cu pestii?

This message was edited 1 time. Last update was at 17/01/2017 12:08:04


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

din cite am citit cred ca problema ar fi iluminatul.. am 2 neoane unul inca e alb dar celalalt are tenta galbuie...e cam dus...
dar e ciudat ca acceasi iluminare am avut-o si cu vechiul substrat timp de citeva luni dar nu am avut treaba
o sa o indepartez manual...scot pietrisul in acel colt si il spal la robinet iar lumina o tin stinsa vreo 3 zile..
ce ziceti r avea ceva efect?

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Radu_B
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/07/2015 08:15:56
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu, nu ar avea efect. Mai citeste. Nicio propunere din ce ai scris mai sus nu e corecta.

This message was edited 2 times. Last update was at 17/01/2017 12:12:15

adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

Exista mai multe metode de a lupta cu aceasta alga. In primul rand, ca in cazul oricarei alge, cea mai buna metoda este preventia: o filtrare corecta, schimburi de apa si curatenie saptamanala adecvata, folosirea unei lumini dedicate acvaristicii. Daca totusi insa o invazie apare in acvariu, putem combate in felul urmator:

curatarea manuala: aceasta alga se desprinde usor atunci cand aspiram cu furtunul, atat de pe substrat, roci cat si de pe plante. Este important ca la schimbul de apa sa scoatem cat mai mult posibil din colonia de alge. Daca veti pune mana pe aceasta veti simti ca este alunecoasa, da o senzatie oarecum de gel.
schimburi mai dese de apa si o curatenie adecvata cu aspirarea detritusului, curatarea frunzelor moarte s.a.m.d.
o filtrare mai buna
schimbarea neoanelor daca acestea sunt vechi sau nepotrivite pentru acvaristica
reducerea programului de iluminare: aceasta masura are sens daca ne gandim ca cyanobacteria este fotosintetica. Totusi, nu da rezultate tot timpul.
Se poate proceda in felul urmator: eliminare mecanica atat de mult cat se poate, dupa care un schimb de apa. Un blackout de trei zile, dupa care inca un schimb de apa. Am gasit referinte pe internet cum ca un asemenea tratament ar avea efect.

cresterea nivelului de oxigen in apa: prin aerare sau valurirea mai puternica la nivelul luciului apei
o alta solutie, insa locala, este apa oxigenata. Am aplicat cu seringa apa oxigenata peste zona afectata de cyanobacteria, iar incepand cu a doua zi, acel „covoras” de alge si-a pierdut culoarea devenind in verde deschis, apoape transparent si dezprinsandu-se de substrat. Este insa o solutie temporara. Sau ar putea fi aplicata la metoda de mai sus, inainte de blackout, peste zonele curatate mecanic.
cyanobacteria apa oxigenata

tratament apa oxigenata cyanobacteria

fiind o bacterie, este sensibila la antibiotice. Un tratament de care multa lume este multumita, declarand ca au scapat definitv de aceasta „alga”, este acela cu eritromicina. Se adauga o pastila de 200 mg la 40-50 litri de apa. Atentie insa deoarece eritromicina va afecta si bacteriile „bune” utile filtrarii in acvariu. Ar trebui sa testati apa in perioada de dupa, pentru amoniac si nitriti.
blue green algae apa oxigenata

Cu alte cuvinte, odata pusi in fata unei invazii cu cyanobacteria nu trebuie sa intram in panica, insa trebuie sa identificam posibilele cauze si sa actionam repede, pentru a nu-i da sansa sa se intinda prea mult.

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

acvariu e de 100 litri in care am 3 carasi,un pleco si un gupy a ramas singur saracutul...carasii ,cel mai mare are 10cm cu tot cu coada si pleco vreo 7 cm...
cu filtrarea nu imi fac probleme .. e un filtru AEF 302 si unul mic Eden 501 pe care il tin in functie doar sa fie ciclat pentru ca vreau sa fac un nano.. mai tirziu...In canistra am siporax si o prefiltrare la canistra un prefiltru sun sun.nu folosesc fertilizanti pentru plante.. sunt plante izi cu crestere inceata.. 4 anubias si ceva decoruri .iar substratul e decorativ...

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

asta e...
[Thumb - IMG_20170115_202732[1].jpg]


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

din punct de vedere al filtrarii , nu cred ca sunt probleme iar de duminica . de cind am substratul nou.. cita mizerie se putea sa intre in substrat....cred ca nici asta nu e problema...
Cu aspiratul.. normal ca inca nu am aspirat niciodata substratul...azi e a doua zi de cind l-am pus...
NO2 = 0
NO3 intre 25-50... sunt teste all in on.. stiu ca nu sunt relevante dar asa pot sa vad cit de cit schimbariile care apar.. sunt doar de referinta...cu NO3 e problema ca e destul de mare la apa de la robinet.. e peste 25
cu iluminarea... aici ar putea fi problrma...am bricolat eu o lampa cu 2 neoane... unul de 15w si unul de 30 w .. asta de 30 w e galbui la lumina.. e clar ca e dus...sa fie de la asta..astazi merg la magazin sa cumpar un neon nou
chestia ca nu as pune antibiotic in apa.. sa nu il deciclez..
De aceea am zis ca incerc sa o fac mecanic si sa o las fara lumina...pentru anubias asta nu ar fi o problema

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com