[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Boala sau icre? Neon  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
Andrei3333
Junior member
[Avatar]

Joined: 14/01/2017 00:50:52
Messages: 7
IP:
Offline

Buna seara!

Sunt incepatur 2 luni in domeniu
Am un acvariu de 80L Cu (6 Neoni,3 Guppy,1 Loricaria 7 Xipho (dintre care 6 noi nascuti pe 01.01.2017) ,2 sanitari,si doi melci)
Temperatura apei am crescuto azi la 28C de obicei o tin 25C

Problema mea este ca unul dintre neoni a inceput sa prezinte unflaturi in zona abdominala am facut si o poza sper sa ajute!
image
Larva450
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/01/2016 22:52:50
Messages: 1009
Location: Bucuresti sector 6
IP:
Offline

Salut!Trebuia sa lasi 25-26 grade.NU ARE NIMIC pestele!

Larva' cartoon!
[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

eu cred ca deformatia e specifica neonilor. Nu ai ce face. Foarte multi neoni dupa un timp prezinta aceste probleme. E legea supravietuirii care scapa scapa, care traieste traieste. In atatia ani in care am tot avut neoni in acvariu am tot vazut aceste deformatii. Unii au trait mult si bine, altii...

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Andrei3333
Junior member
[Avatar]

Joined: 14/01/2017 00:50:52
Messages: 7
IP:
Offline

Multumesc pentru raspuns!!am crezut ca e ceva contagios si imi faceam griji pentru ceilalti pesti,cu toate ca e cel mai mic dintre toti asta imi daduse mari batai de cap
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

stai linistit ca nu-i nimic contagios. Eu am acum unul in acvariu de zici ca s-a incrucisat cu niste trepte : are de 2 ori coloana in zig-zag. Dar ce sa fac, daca nu e contagios l-am lasat sa "zburde" prin acvariu. Cred ca are vreo 3-4 ani si imi este mila sa-l arunc

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

Si eu am un hemigramus deformat de vreo 2 ani si nu are nimic, baga in el ca spartu'. Cat o trai, o duce boiereste.
[ICQ]
Razvan87
Junior member

Joined: 10/01/2017 19:26:29
Messages: 71
Location: Bucuresti / Sector 4
IP:
Offline

Salutare,

Am si eu un neon, care am observat ca are cateva puncte albe (boala gris). Ce fac ? Il scot din acvariu, il pun separat ? Nu stiu sa fac si am nevoie de ajutorul vostru.

Multumesc.
[Email]
Andrei3333
Junior member
[Avatar]

Joined: 14/01/2017 00:50:52
Messages: 7
IP:
Offline

Am avut si eu problema asta...e vorba de Ichthyophthirius (boala punctelor albe, gri?) dar nu sunt sigur daca asta e si la tine,daca pui o poza sau si ne spui si ce alti pesti mai ai prin acvariu poate te putem ajuta...dar pentru inceput separal de ceilalti de obicei ori ce boala ar fi cu puncte albe e contagioasa din cate am citit si eu
criss.z
Member
[Avatar]

Joined: 05/08/2016 20:23:28
Messages: 146
Location: Bucuresti, Dristor
IP:
Offline

Daca e gris, trebuie tratat tot acvariul! Se creste temperatura la 29-30°C si se respecta prospectul tratamentului necesar!
Razvan87
Junior member

Joined: 10/01/2017 19:26:29
Messages: 71
Location: Bucuresti / Sector 4
IP:
Offline

Am crescut temperatura la 29-30° si nu am mai aprrins neon-ul acvariului, c-am atat. Ce alt tratament ar trebui sa urmez pt a scapa de el ? Am auzit ceva de sare. Precizez ca singura solutie ce o pun in apa e Aqua Safe dar nu stiu cat ajuta pt gris, daca ajuta.
[Email]
Andrei3333
Junior member
[Avatar]

Joined: 14/01/2017 00:50:52
Messages: 7
IP:
Offline

In nici un caz sare pentru neoni singuru tratament pe care poti sa il urmezi este cel cu SERA Baktopur dar nu mai mult de o tableta pe zi timp de 3 zile si schimbata apa zilnic timp de 3 zile 15 - 20% deoarece si Baktopur contine o concentratie mica de sare iar neoni nu se inpaca bine cu sarea,dar cea mai buna varianta pentru neoni mai ales daca sunt mai mici este cum a spus si criss.z cresterea temperaturi.Dar inainte sa urmezi tratamentul cu baktopur spunene te rog ce alti pesti mai ai in acvariu si de cati litri este?
Razvan87
Junior member

Joined: 10/01/2017 19:26:29
Messages: 71
Location: Bucuresti / Sector 4
IP:
Offline

Acvariul este de 30L cu 3 guppy, 2 conconius, 3 zebre, 4 neoni, 2 molly si 3 xipho. Stiu ca este destul de populat insa nu stiam (cand am inceput) ca este si asta un incovenient pt pesti (fiind novice in domeniu). O sa mai donez din ei dupa ce isi revin, daca isi vor reveni.
Ca plante am valisneria ..cabomba ..rotala si hydrophila . Incalzitorul l am dat pe 24 ° iar termo arta 30°
[Email]
Andrei3333
Junior member
[Avatar]

Joined: 14/01/2017 00:50:52
Messages: 7
IP:
Offline

Da incearca tratamentul cu Baktopur se gaseste in majoritatea pet-shop o pastila la 24 ore si 15 % apa schimbata timp de 3 zile(adica dupa ce schimbi apa arunci o pastila si in 3 zile trece boala... temperatura este oky deocamdata, dupa 3 zile incerci sa o scazi treptat ..... am avut si eu problema asta si asa am reusit sa scap doar cu un singur deces..
Cat despre populatie da este cam mare ideal ar fi sa te hotaresti intre neoni si zebre si intre molly si xifo pe mine daca ma intrebi asi face un acvariu mai mare) eu am unul de 80 L si la vara vreau sa il fac de 100+
Razvan87
Junior member

Joined: 10/01/2017 19:26:29
Messages: 71
Location: Bucuresti / Sector 4
IP:
Offline

Am avut o pastila recomandata de la un petshop din zona pietei sudului care am pus jumate din ea si nu am umblat la apa 5 zile. Se pare ca nu a dat rezultate si grisul nu a disparut. O sa ma interesez de baktopur sa incrc si varianta asta. Multumesc.
[Thumb - IMG_20170114_151614.jpg]

[Email]
Andrei3333
Junior member
[Avatar]

Joined: 14/01/2017 00:50:52
Messages: 7
IP:
Offline

Da din cate vad este baktopur dar nu a fost administrata corect e mult prea putin ... si eu am patito la fel cu cei de la pet-shop multi dintre ei o iau doar ca pe un loc de munca oare care si nu isi dau foarte mult interesu si adevarul e ca de ce si lar da la ce salari sunt, daca nu au ei acvariu acasa si sa ii pasioneze lucrul asta de geaba.... eu m-am documentat ca imi parea rau sa imi vad pesti cum se duc si mie mi-a dat rezultate si puneam o pastila la 12 ore la 80 litri iar neoni nu au patit nimic tinand cont ca pastila contine si sare (adica concentratia de sare este mica)
Razvan87
Junior member

Joined: 10/01/2017 19:26:29
Messages: 71
Location: Bucuresti / Sector 4
IP:
Offline

Andrei3333 wrote:Da din cate vad este baktopur dar nu a fost administrata corect e mult prea putin ... si eu am patito la fel cu cei de la pet-shop multi dintre ei o iau doar ca pe un loc de munca oare care si nu isi dau foarte mult interesu si adevarul e ca de ce si lar da la ce salari sunt, daca nu au ei acvariu acasa si sa ii pasioneze lucrul asta de geaba.... eu m-am documentat ca imi parea rau sa imi vad pesti cum se duc si mie mi-a dat rezultate si puneam o pastila la 12 ore la 80 litri iar neoni nu au patit nimic tinand cont ca pastila contine si sare (adica concentratia de sare este mica)


Stii cumva de unde pot cumpara aceste baktopur ?
Multumesc
[Email]
Larva450
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/01/2016 22:52:50
Messages: 1009
Location: Bucuresti sector 6
IP:
Offline

Din orice petshop...sau de pe nevertebrate.ro sau alte magazine online.

Larva' cartoon!
[Yahoo!]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com