[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
donez cateva Cryptocoryne wendtii si cateva rotala rotundifolia  XML
Forum Index » Donatii
Author Message
sv_costin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/11/2012 00:34:20
Messages: 329
Location: Bucuresti
IP:
Offline

cateva fire Cryptocoryne wendtii ( nu stiu sigur daca asta e exact specia, dar par sa semene). mentionez ca au ceva alga verde pe frunzele foarte vechi, dar se pot inlatura la replantare.
mai am cateva varfuri rotala rotundifolia
cateva varfuri cu radacini ludwigia repens ( cam inalte si cu frunze rare, dar merg pentru replantare si inmultire)

plantele se ridica seara dupa ora 19, str Laborator nr 124( Dristor, s3) , cu anunt in prealabil pentru a avea timp sa le scot din acvariu.

[Yahoo!]
Razvan87
Junior member

Joined: 10/01/2017 19:26:29
Messages: 71
Location: Bucuresti / Sector 4
IP:
Offline

sv_costin wrote: cateva fire Cryptocoryne wendtii ( nu stiu sigur daca asta e exact specia, dar par sa semene). mentionez ca au ceva alga verde pe frunzele foarte vechi, dar se pot inlatura la replantare.
mai am cateva varfuri rotala rotundifolia
cateva varfuri cu radacini ludwigia repens ( cam inalte si cu frunze rare, dar merg pentru replantare si inmultire)

plantele se ridica seara dupa ora 19, str Laborator nr 124( Dristor, s3) , cu anunt in prealabil pentru a avea timp sa le scot din acvariu.



Salut.
Ai PM
[Email]
sv_costin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/11/2012 00:34:20
Messages: 329
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dupa lupte seculare am scos o parte din plante. nu credeam ca o plantuta asa mica face radacini de 80cm
image
daca le vrea cineva le mai tin pana maine.

[Yahoo!]
sv_costin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/11/2012 00:34:20
Messages: 329
Location: Bucuresti
IP:
Offline

se adauga la lista de donatii un echinodorus ozelot red cam de 10 cm (pui) cu radacini mari si albe. daca are cineva niste pomacea in schimb pe ele bine, daca nu, tot bine
[Yahoo!]
Alex_acv
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/10/2016 11:27:32
Messages: 26
Location: Bucuresti, zona Dristor
IP:
Offline

Salut! Pomaceea iti pot oferi eu, mai ales ca suntem vecini.
Daca imi poti da cateva (2-3) fire din fiecare e perfect. Sunt crescute cu co2?
Stabilim pentru pentru maine o intalnire. Lasa-mi te rog un nr de tel in privat.
O seara frumoasa.
sv_costin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/11/2012 00:34:20
Messages: 329
Location: Bucuresti
IP:
Offline

mai am in continuare ~50 de Cryptocorine. daca nu le revendica nimeni pana luni ajung toate la ghena.
[Yahoo!]
Daniel1402
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/08/2014 15:01:41
Messages: 461
Location: Bucuresti, Giurgiului
IP:
Offline

Salut, Costine daca vin luni de dimineata pe la 8:15-8:30 e ok?
catalos
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2009 21:03:51
Messages: 853
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Buna seara, aveti un mesaj si din partea mea. Va multumesc
[Yahoo!]
Alex_acv
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/10/2016 11:27:32
Messages: 26
Location: Bucuresti, zona Dristor
IP:
Offline

Multumesc frumos Costin! Plantele au ajuns in acvariu, mai mult de jumatate le dau mai departe!
Ne auzim cand te apuci de plantat!
sv_costin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/11/2012 00:34:20
Messages: 329
Location: Bucuresti
IP:
Offline

cu mare placere. Ma bucur ca poti ajuta si pe altcineva.

In schimb, melcii de la tine sunt niste teroristi. in loc sa-si depuna propriile oua, le-au mancat pe ale apistogramelor. de data viitoare le montez usa la nuca de cocos )
[Yahoo!]
Alex_acv
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/10/2016 11:27:32
Messages: 26
Location: Bucuresti, zona Dristor
IP:
Offline

Ei sunt papaciosi, obisnuiti sa mananca tot ce e in plus ...
Poti sa-i educi, arunca pastilute de mancare pentru sanitari, care cad pe fund. O bucata de castravete/dovlecel/banana, fiarta max 1-2 min. Eu le pun cand fierbe apa...si le las pana nu mai stau la suprafata (dovleceii si castravetii, fara coaje).
Ma anunti daca li se albeste carapacea.... e posibil sa ai ph-ul diferente de ph.
Sistem de siguranta, pune plasa de tantati peste nuca de cocos si poti sa prinzi si niste muschi pe ea, sau muta nuca de cocos in alt acvariu, 3-4 zile alaturi de mama pana enclozea.
In rest se bat cu algele ...
sv_costin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/11/2012 00:34:20
Messages: 329
Location: Bucuresti
IP:
Offline

nu-i bai, o sa astept urmatoarea depunere, dar probabil vor ajunge melcii in alt acvariu, pana la eclozare ). pana atunci ii las sa se bucure de tot ce e de mancare pe acolo.

sunt albite cocchillile la cei mai mari, dar doar putin la varf. ma gandeam sa le pun ceva calciu periodic. stiu ca se gasesc niste broscute de calciu care se dizolva treptat( pentru testoase),dar cred ca i-ar ajuta si pe ei.

la mine PH-ul este undeva pe la 6.8, deci nu efoarte jos.
[Yahoo!]
Alex_acv
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/10/2016 11:27:32
Messages: 26
Location: Bucuresti, zona Dristor
IP:
Offline

E perfect cu mancare pentru broscute (au in Animax), asta a functionat si la mine. Mai poti sa incerci os de sepie... are mult calciu (gasesti in petshop la mancare pentru pasari). Dar incearca si cu vegetale... dovlecel, castravete, mazare, o sa vezi ca se cam strang repede pe ele.
Dar in general cam asta e problema... carenta de calciu.
Ceva nu functioneaza pentru ei in acvariul tau. Duritatea apei posibil?
sv_costin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/11/2012 00:34:20
Messages: 329
Location: Bucuresti
IP:
Offline

plantutele s-au terminat intr-un final. dupa ce au zacut in galeata o saptamana, au ajuns toate intr-un loc mai bun.
[Yahoo!]
 
Forum Index » Donatii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com