[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Probleme acvariu nou  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
McLovin'
Member
[Avatar]
Joined: 03/01/2017 12:01:12
Messages: 289
Location: Timisoara
IP:
Offline

Buna,

Sunt incepatoare intr-ale acvaristice si ma confrunt cu probleme in acvariu. Pentru inceput, am primit cadou niste pesti acum 2 saptamani(un betta-McLovin', 2 xipho, un platty si 2 rechini Bala), impreuna cu un acvariu de 22 litri. Le-am cumparat un incalzitor Tetra de 25W, o pompa de oxigen, plantute(1 Echinodorus, 1 Rotala si inca ceva ce nu stiu exact cum se numeste, revin cu mai multe detalii) si un lemn. Am pus pietris de rau si i-am dat drumul. Nu am stiut nimic de ciclare decat dupa ce am citit aici pe forum, asa ca am luat bacterii pentru filtru de la Dennerle in speranta ca vor ajuta la indreptarea greselii de inceput.
Acum 2 zile, am observat pe toti pestii niste punctulete albe, rechinii nu mai sunt la fel de activi, iar Platy statea pe fundul acvariului. De la petshop mi s-a recomandat ieri sa pun albastru de metilen in acvariu(in jur de 4 ml la 20 l de apa). Zis si facut, aseara le-am pus albastru de metilen in acvariu, dar doar 2 ml pentru ca apa s-a colorat foarte tare. Rechinilor nu le merge bine deloc, dar platy si restul sunt mai vioi.
Intrebarea mea acum e ce sa fac? Cum scap de albastrul de metilen? Cata apa trebuie sa schimb si la cat timp? Am procedat bine sau nu? Astazi am primit si filtrul, dar daca il pun acum nu o sa se imbibe cu albastru de metilen(e un filtru de colt de la dennerle si am vazut ca are ceva ca o pasla)? Trebuie pus carbune activ ca sa scoata albastrul de metilen? Cat/cum/unde?

Imi cer scuze daca intrebarile mele sunt prostesti, dar nu stiu ce sa fac... cred ca am inceput foarte cu stangul, dar as vrea sa salvez pestii si sa aiba o viata buna.

Multumesc anticipat pentru raspunsurile voastre.
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2858
Location: Targu Mures
IP:
Offline

In primul rand scapa-te de "rechinii" bala restul pot ramane, pana se intampla ciclarea(3-4 saptamani) fa schimburi de ~30% de apa(statuta cel putin 10 ore, cu o temperatura apropiata de cea din acvariu) macar odata la doua zile sau chiar zilnice daca vezi ceva in neregula. Din cand in cand mai adauga bacterii, daca substratul e pietris ar trebui sa-l schimbi cu nisip cu granulatie pana in 2,5 mm

This message was edited 1 time. Last update was at 03/01/2017 13:46:14

[Email]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

tu trebuie sa intelegi ca vanzatorii de la pet(marea majoritate dintre ei) sunt doar vanzatori, adica urmaresc un profit direct. Cu cat gresesti mai mult cu atat te duci sa cumperi mai multe de la ei ca sa remediezi situatia: ori cumperi alti pesti ca ti-au murit aia si te-ai atasat de ei, ori cumperi medicamente, ori nu ai aia sau aia...si de aceea ti-au murit, etc. Cel mai bine este sa frunzaresti site-ul asta la rubrica pentru incepatori si ce nu intelegi intrebi pe forum. Inainte de a cumpara orice, intreba. Eu unul prefer 10 intrebari "prostesti" decat greselile iremediabile.
Din cauza neciclarii acavriului e posibil sa ramai fara pesti. Daca totusi ai rezistat 2 saptamani mai au o sansa. Parerea mea e ca punctele acelea albe sunt gris, o boala care de datoreaza schimbarii bruste in conditiile apei. Sfatul meu este sa pui urgent filtrul sa functioneze cu perlon cu tot, dar asta dupa ce faci un schimb de 30 max 40%din apa. Pe urma ridica temperatura apei la 30-31 grade, fara teama ca o sa fiarba pestii(temperatura trebuie ridicata treptat 1/2grad la 1-2 ore ca sa aiba timp pestii sa se acomodeze cu temperatura). In principiu daca pestii au noroc in 2-3 zile deja trebuie sa se simta mai bine si sa le dispara punctele albe. Peste alte 2 zile alt schimb de apa. Dupa ce scapi de puntele albe revino la temperatura normala a apei sa spunem 24grade, dar tot asa treptat. In plus as mai forta ciclarea si as mai cumpara 1-2 fiole de bacterii. Sunt destui acvaristi in Timisoara. Incerca sa faci rost de cateva plante cu crestere rapida si poate ceva de suprafata(pistia de ex) ca sa completezi ciclul naturii: pamant, flora, fauna. Plantele te vor ajuta la ciclare foarte mult

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
McLovin'
Member
[Avatar]
Joined: 03/01/2017 12:01:12
Messages: 289
Location: Timisoara
IP:
Offline

Multumesc mult pentru raspunsuri. O sa va urmez sfaturile intocmai.
Din pacate, rechinii nu au supravietuit, restul par vioi
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

orice ar fi, nu te descuraja, chiar daca inceputul nu a fost ok. Cu rabdare din partea ta, lectura si incredere in noi vei ajunge sa ai un colt de natura de invidiat

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
McLovin'
Member
[Avatar]
Joined: 03/01/2017 12:01:12
Messages: 289
Location: Timisoara
IP:
Offline

Multumesc mult.
McLovin'
Member
[Avatar]
Joined: 03/01/2017 12:01:12
Messages: 289
Location: Timisoara
IP:
Offline

Buna,

Am schimbat apa, am adaugat bacterii, am dat drumul la filtru, Sper sa se observe imbunatatiri curand. Am facut si cateva poze pestilor sa vedeti despre ce e vorba.
[Thumb - IMG_0756.JPG]

McLovin'
Member
[Avatar]
Joined: 03/01/2017 12:01:12
Messages: 289
Location: Timisoara
IP:
Offline

Platy are o pata mai mare alba, nu stiu cat de bine se vede...acum sta pe fundul acvariului
image

Betta:
image

This message was edited 1 time. Last update was at 03/01/2017 23:27:02

Jimmi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/08/2016 22:00:12
Messages: 373
Location: Resita
IP:
Offline

Nu se vad pozele

Acvariul meu dupa aproape 1 an
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40263.page#p368472
McLovin'
Member
[Avatar]
Joined: 03/01/2017 12:01:12
Messages: 289
Location: Timisoara
IP:
Offline

image

image
McLovin'
Member
[Avatar]
Joined: 03/01/2017 12:01:12
Messages: 289
Location: Timisoara
IP:
Offline

La Platy se vede o pata alba exact unde incepe portiunea rosie de la coada, iar la Betta tot pe coada ar trebui sa se vada alb. O sa incerc sa fac niste poze mai reusite.
Jimmi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/08/2016 22:00:12
Messages: 373
Location: Resita
IP:
Offline

Xifo sunt pesti care necesita acvarii de minim 54 de litri pe cand bala are nevoie de minim 100 si poate atinge dimensiuni de 20 30 de cm.
Nu mai pune albastru de metilen, incerca sa faci tratament cu medicamente care sunt special pentru.Nu pui albastru de metilen si imediat boala dispare.Dureaza pana pestii isi revin.Stiu ca la inceput am avut si eu problema asta.Gris-ul este o boala prezenta in acvariu inca de la inceput.El nu dispare ramane activ si se instaleaza cand pestii sunt stresati/au imunitatea scazuta sau rani prin care pot intra.
Carbon activ poti gasi pe www.nevertebrate.ro sau in mall in Auchan.Stiu ca acolo e un magazin de pesti.Eu zic sa mai astepti 2 3 zile sa vezi daca mai apar puncte.Imi e greu sa cred ca cu 1 2 puncte pestele este bolnav de gris.Pana la urma si noi cand avem varicela nu avem 1 2 puncte.

This message was edited 1 time. Last update was at 04/01/2017 00:43:17


Acvariul meu dupa aproape 1 an
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40263.page#p368472
McLovin'
Member
[Avatar]
Joined: 03/01/2017 12:01:12
Messages: 289
Location: Timisoara
IP:
Offline

Jimmi wrote:
Carbon activ poti gasi pe www.nevertebrate.ro sau in mall in Auchan.Stiu ca acolo e un magazin de pesti.Eu zic sa mai astepti 2 3 zile sa vezi daca mai apar puncte.Imi e greu sa cred ca cu 1 2 puncte pestele este bolnav de gris.Pana la urma si noi cand avem varicela nu avem 1 2 puncte.


Am inteles. Mersi pentru sfaturi, o sa ii urmaresc cu atentie sa vad ce se intampla cu ei.Rechinii erau plini de puncte albe si nu au rezistat; restul au mai putine(1-2 pe inotatoare sau pe coada). Nu le-am mai pus albastru de metilen(le pusesem o singura data 2 ml). Acum apa are inca o tenta albastruie. Cu schimburi de apa zilnice, cu filtrul si cu carbon activ cred ca se va curata, nu-i asa?
Legat de tratament, daca punctele persista, ce recomandati? Am vazut de la JBL Punktol. E ok?
Jimmi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/08/2016 22:00:12
Messages: 373
Location: Resita
IP:
Offline

http://www.nevertebrate.ro/JBL-Punktol-Plus-125-(100-ml)
Exact, nu trebuie neaparat sa bagi carbon activ.Faci doar schimburi de apa.O sa isi revina apa la normal dupa 1 2 zile.
imediat dupa tratament poti schimb o mare parte de apa, undeva la 12 13 L de apa.Tot atunci ar trebui sa bagi si ceva bacterii in el.
Daca alea sunt plange de plastic, scoatele.Nu sunt bune.Sunt oribile pentru pesti cat si pe partea estetica...In natura ei nu au substrat colorat, plante de plastic corabii sau alte jucarii.

This message was edited 1 time. Last update was at 04/01/2017 00:52:47


Acvariul meu dupa aproape 1 an
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40263.page#p368472
McLovin'
Member
[Avatar]
Joined: 03/01/2017 12:01:12
Messages: 289
Location: Timisoara
IP:
Offline

Sunt plante naturale, iar nisipul e colorat acum din cauza albastrului de metilen. Am incercat sa il aspir cat pot de bine, dar odata colorat, nu stiu daca se mai face alb ca la inceput.
BettaChuck
Member

Joined: 21/08/2012 10:05:28
Messages: 139
Location: Timisoara
IP:
Offline

Mai asteapta si alte pareri, dar mie mi se pare ca Platy are coada mancata. Acum, ca e de la finrot sau de la Betta, nu stiu sa-ti zic. Ar trebui sa ii urmaresti sa vezi, e posibil ca Betta sa atace Platy.
McLovin'
Member
[Avatar]
Joined: 03/01/2017 12:01:12
Messages: 289
Location: Timisoara
IP:
Offline

Posibil. O sa ma uit mai bine, nu mi-am dat seama de asta. Ce am observat insa e ca unul din Xipho il alearga pe Platy, Betta nu le are treaba(sau nu le-a avut-o pana acum). Ar trebui despartiti?
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

xipho este un peste destul de agresiv, iar intr-un acvariu asa mic cum ai tu el ataca orice potential rival. Asa ca nu ai ce face. Betta in schimb e ca un scorpion la panda: urmareste, se ascunde si ataca. Nu o sa-l vezi pe betta niciodata tasnind ca o sageata asa cum face xipho prin acvariu. Pentru betta poti pune in acvariu ceva dupa care se poate ascunde: un lemn, o nuca de cocos taiata, inclusiv plante de suprafata, etc. O sa-l vezi foarte mult in zona respectiva

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
McLovin'
Member
[Avatar]
Joined: 03/01/2017 12:01:12
Messages: 289
Location: Timisoara
IP:
Offline

Asa arata pestisorii acum. Par vioi, ceea ce ma bucura mult.
View My Video

Inca are apa tenta albastruie(si pietrisul si tot ce e in acvariu, dar cred ca o sa se curete in timp). Am descoperit si un melc azi pe acvariu ...

L-am urmarit pe Platy si nu mi se pare sa aiba codita roasa...parca si punctuletele de pe inotatoarele lui Xipho mic parca s-au ma estomat...sau asta imi place sa cred

This message was edited 1 time. Last update was at 04/01/2017 21:13:17

McLovin'
Member
[Avatar]
Joined: 03/01/2017 12:01:12
Messages: 289
Location: Timisoara
IP:
Offline

Buna din nou,

Am tot citit si rascitit pe forum...as vrea sa schimb pietrisul pe care il am cu substrat si sa fac acvariul ca la carte, dar cum pot sa procedez(avand in vedere ca am deja pesti in el si nu am un acvariu de rezerva sa zic asa, in care ssa ii tin pana termin eu cu toate modificarile si cu ciclarea ). Ce ma sfatuiti? Sa il las totusi in pace? Pestii par OK acum, sunt vioi, mananca, nu le-am mai vazut punctulete albe.

Mi-ar placea mai multe plante(nu exagerat de multe totusi tinand cont de dimensiunile acvariului actual), dar daca nu pun substrat nu cred ca rezista niciuna, nu?
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com