[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Fenomen ciudat  XML
Forum Index » Probleme si solutii - Paraziti, boli, alge
Author Message
dan_florin
Membru de baza

Joined: 22/10/2011 11:04:15
Messages: 381
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Azi am primit o bucata de piatra, cu ceva Palythoa si niste ciupercute, de la un coleg de-al nostru, caruia ii multumesc si pe aceasta cale. smilie Inainte de a introduce piatra in proaspatul meu acvariu, am fost sfatuit sa o curat inainte intr-o baie scurta de apa oxigenata si apa din acavariu, pentru eliminarea eventualilor paraziti. Neavand prin casa apa oxigenata, mi-am zis sa scufund intreaga piatra in apa de osmoza pentru cca 1 min. Dupa aceasta operatiune, in momentul cand am introdus piatra in acvariu, toti ceilalti corali ai mei din bazin s-au inchis aproape instantaneu. Marturisesc ca asa ceva n-am mai vazut niciodata, oare care sa fi fost cauza? Sunt sigur ca am facut eu ceva gresit, dar ce?! smilie Sa fie vorba de otrava eliminata de palythoua? Ma gandesc ca daca era vorba de o explozie bacteriana, ar fi fost insotita si de o apa mai albicioasa, dar nu a fost cazul. Palythoua si ciupercile de pe piatra respectiva par sa-si revina dupa acel tratament, insa coralii din acvariu au ramas in continuare inchisi. Rog colegii care s-au mai lovit de problema aceasta, sa-mi dea un sfat ce sa fac sau eventual ce sa nu fac. Multumesc anticipat!

This message was edited 2 times. Last update was at 28/12/2016 22:58:33

[Email] [Yahoo!]
dan_florin
Membru de baza

Joined: 22/10/2011 11:04:15
Messages: 381
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Da, din pacate n-am scapat de ce imi era mai frica. Dimineata, inainte sa plec la munca, am remarcat ca apa din acvariu a devenit mai albicioasa, semn ca a avut loc o deciclare. Coralii nu dau semne de revenire din pacate, iar pestii par si ei stresati. Mai am posibilitatea sa mai salvez ceva? Ce ma sfatuiti sa fac in situatia asta? Multumesc!
[Email] [Yahoo!]
zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

eu am notat destule in timp ce adunam informatii.

in notitele referitoare la dip am notat ca cel mai recomandat e coralrx, dar se practica si in apa ro dar maxim 30 de sec (nu am idee de ce doar 30 sec).


bafta !

This message was edited 1 time. Last update was at 29/12/2016 09:34:35

ciprian
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/07/2005 20:51:54
Messages: 670
Location: piatra neamt
IP:
Offline

Poti incerca un schimb masiv de apa,.
Probabil ai introdus involuntar ceva toxic in apa,.., sau o modificare brusca de parametri,..
dan_florin
Membru de baza

Joined: 22/10/2011 11:04:15
Messages: 381
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Va multumesc domnilor colegi! Asa este, m-am grabit si a iesit ce a iesit. Daca trebuia tinuta piatra 30 de secunde, atunci e clar ca la un minut, un minut jumate cat am tinut-o eu, se poate spune ca am exagerat. Acum nu mai e timp de regrete si din pacate nu am azi posibilitatea de a face um schimb mai mare de apa, fiind de serviciu pana maine dimineata. Sper ca pana maine lucrurile sa nu se complice, iar maine fac tot ce pot sa-l stabilizez cat de cat. Oricum, asta e o invatatura pentru mine si sper sa fie si pentru alti colegi, ca sa nu faca aceleasi greseli ca si subsemnatul.
Multumesc si un 2017 cu sanatate si multe realizari tuturor!

This message was edited 1 time. Last update was at 29/12/2016 10:30:04

[Email] [Yahoo!]
ciprian
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/07/2005 20:51:54
Messages: 670
Location: piatra neamt
IP:
Offline

Nu cred ca e de la "baie", e o coincidenta,.Cel mult omorai palythoa, dar e cam greu de omorat,
dan_florin
Membru de baza

Joined: 22/10/2011 11:04:15
Messages: 381
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

100% nu sunt nici eu sigur care sa fi fost cauza, dar inclin sa cred ca intradevar otrava din palythoa sa fie"principalul suspect"in aceasta problema. Piatra arata impecabil înainte, la fel si coralii de pe ea, dar tratamentul nu le-a priit si cred ca au eliminat otravurile in bazin. Pe mine m-a frapat faptul ca toti coralii, ca la un semn, s-au închis instantaneu. Apa albicioasa, abia azi dimineata am remarcat-o.
[Email] [Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca e de la Palytoa fa un schimb de apa si baga niste carbune activ pentru filtrare.

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

eu nu bag coralii sa-i stresez in nici o solutie deoarece nici una din ele nu garanteaza 100% ca scap de paraziti. Exemplu montipora eating nudibranchs nu mor la coral RX....sau cel putin nu ouale lor deci.....

in schimb ma uit cu atentie la corali sa vad daca sunt curati+cumpar numai din surse sigure.

nu e bine uneori sa citesti prea multe pe net ca o sa ti se para ca totul e un babalau in materie de vietati marine si trebuie sa extermini tot ce misca.

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
dan_florin
Membru de baza

Joined: 22/10/2011 11:04:15
Messages: 381
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Mda...cam asa e. Oricum,"din greseli invata omul". Voi fi mai precaut pe viitor.

This message was edited 1 time. Last update was at 30/12/2016 02:26:47

[Email] [Yahoo!]
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

da...ce incerc sa-ti zic e ca nu trebuie sa te stresezi prea tare.
in schimb ce poti face util este sa-ti iei un wrasse galben. ala e f bun pentru controlul multor paraziti de corali.....iar pt aiptasia 2-3 pepperminti.

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
 
Forum Index » Probleme si solutii - Paraziti, boli, alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com