[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
otocinclus  XML
Forum Index » Catfish
Author Message
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

de curand m-am decis sa pun punct episodului nigro, am dat si ultima pereche. inca nu m-am hotarat cu ce pesti sa-mi populez micu acvariu si nici nu ma grabesc, dar cand am vazut la petshop ca au adus oto, nu m-am putut abtine si am luat 3. am luat doar atatia, ca ma gandeam eu sa mentin un oarecare echilibru intre viteza cu care vor manca ei algele, si cea cu care apar altele noi.
baiul este ca dupa prima zii, a murit cel mai micut dintre ei. am verificat imediat, dar nu era nici o problema cu pH, duritatea, nivelu nitritilor si al nitratilor, mai ales ca tinusem acvariu fara nici un peste cateva zile. apoi citind pe net despre oto, am gasit cum ca multa lume se plange ca-n primele zile le mor cativa oto, chiar toti, aparent fara nici o cauza.
deci acum am doar 2 oto in acvariu meu de vreo 65 litri, se simt foarte bine, sunt activi si vioi aproape incontinuu si se joaca unul cu celalalt.dar nu stiu sigur daca e destul sau nu. ii am doar de-o saptamana si desi au burtile pline, si vad kkti verzui atarnundu-le sub burtica, parca algele tot la fel arata. hai ca alea verzi, mici si dure, ca niste puncte pe geamurile laterale stiu ca numa cu lama sau ceva dur se duc, dar alea mai mari si mai pufoase de pe frunzele echinodorusilor tot acolo sunt.
la sectia de articole parca am citit o recomandare de 2 oto pt 60 litri, si 5-6 pt 200 litri, sau ceva in liniile alea. pe alte siteuri americane nu prea am gasit raspuns, doar pe aici pe acolo ca ar fii pesti care agreaza sa stea in grupuri (si ca s-ar simti in siguranta in preajma corydorasilor).
voi ce ma sfatuiti, sa ma multumesc doar cu cei 2 oto, sau sa iau mai multi?
nu prea am in gand acuma alti pesti, ma gandeam doar poate la un grup de Cherry shrimp (Neocaridina denticulata) sau Amano Shrimp (Caridina japonica).

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

deoarece sunt pesti carora le place sa stea in grup cumpara inca 10 bucati. otocinclusii sunt pesti mici si daca zici ca nu ai altceva in acvariu e OK. sa stii ca e "normal" sa moara la inceput cativa.
eu am cumparat 8 bucati. unul a murit la transport si acum habar nu am cati mai traiesc. la un moment dat am vazut 3 deodata dar sunt zile in care nu vad nici unul.
apropos! la ce pret i-ai gasit?

Acvariul meu
[Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

la 2.50 $ canadieni. (ceea ce e destul de ieftin, tinand cont ca aici si un guppy absolut normal e cam tot 2.50 $)
inca 10, nu-s prea multi ?!? nu uita ca acvariu meu ii micut, are doar vreo 65 l. am spus ca acuma nu am alti pesti in el, dar in viitor (peste vreo 2 luni) ar vrea sa adaug si altceva. desi cei 2 oto care-i am acum sunt vioi toata ziua, dupa cum am zis, parca nu ma incanta idea de doar un grup de otocinclusi.
mie greu sa ma decid ce sa mai adaug, ori un grup de vreo 10 creveti (sa vad de care gasesc si cat de frumosi sunt), ori un card de hatchet-fish (Carnegiella strigata) ca-mi plac la nebunie, ori un trio de apistogramma cacatuoides (care iar sunt superbi). dar vor mai trebui sa astepte un pic, vreau sa fac niste modificari majore la acvariu inainte.
n-ar fi destul de mai iau doar vreo 5 oto?
nu mai vreau acvariu cu pesti multi. vreau sa-l plantez cat mai mult, cu un covor de glosso ori marsilia, si mai vad eu ce altceva. si-o sa fie urat sa se stranga iar "kile de kk" prin substrat.
tin minte ce namol scoteam de la nigro la fiecare 4-5 zile...

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

ozi wrote:
inca 10, nu-s prea multi ?!?


nu sunt multi. ideea e ca se cam raresc ei dupa un timp tinand cont ca sunt culesi direct din rau. e bine sa nu-i cumperi imediat ce i-au bagat la pet-shop. asteapta vreo cateva zile si alege-i pe cei care au burtile mai pline.

Acvariul meu
[Yahoo!]
 
Forum Index » Catfish
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com