[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Incepator - Am primit cadou 2 carasi - Putin ajutor ?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
csebastian
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/12/2016 19:08:08
Messages: 48
Location: Targu-Mures
IP:
Offline

Salutari la toata lumea

O sa incep prin a va spune ca m-am apucat sa citesc deja pe forum si am descis sa fac un cont , volumul de informatie e foarte mare si greu de acumulat la nivelul de cunostinte necesare in timpul scurt pe care il am ( nu de alta dar nu vreau sa chinui pestisorii ). Ma cheama Sebastian , am 29 Ani sunt din Targu Mures .

PE scurt:
Astazi am primit cadou 2 carasei si un acvariu de vreo 10 l ( vezi poza ) si as vrea sa le fac viata frumoasa, mentionez ca am mai avut 2 carasi cand eram mic la varsta de 7 8 ani dar e clar ca nu stiam eu mare lucru nici atunci si saracii au murit dupa vreo 2 ani, mare tristete pe capul meu atunci si nu am mai vrut altii . Ma rog cam atat pe scurt despre cunostintele mele acvaristice, deci putem spune aproape nule.

Intrebari :

- Ce marime de acvariu as avea nevoie pentru acesti 2 pesti ? Nu intentionez sa cumpar mai multi in viitor nu ca nu mi-ar placea dar din ce am citit pana acum carasii sunt putin mai greu de intretinut si oricum nu cunosc foarte mult despre ei dar din moment ce sunt aici ma intereseaza de ei .

De filtre, plante si pietris am sa mai rascolesc forumul in lung si lat dar pana una alta pestii au 2 plante plastic ca cele din poza , niste scoici si granulele acelea colorate

- In functie de marimea acvariului am sa aleg apoi si sursa de lumina , pompe filtre si ce mai trebuie , deocamdata nu stiu mai nimic , dar sunt dornic sa invat si sa va ascult sfaturile

Pentru amplasare am o singura locatie din pacate la o distanta de 30 40 cm de un calorifer , asta daca pun un acvariu de 50 60 cm lungime , cam atat imi permite spatiul.

Am sa dau edit daca imi vin si alte idei , acum ma pun la citit , astept sfaturile voastre !

POZE : http://imgur.com/a/zloaT

Multumesc
PS: va saluta si carasii

- [Tutorial video] - Cum scufundam mancarea plutitoare in 5 secunde!
- Asa a inceput totul
Jimmi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/08/2016 22:00:12
Messages: 373
Location: Resita
IP:
Offline

Salut,
Maxim 1-2 carasi in minim 100 litri, cu filtru extern.
Plante nu cumpara pentru ca trag de ele in ultimul hal...Le scot din substrat, le musca toate toate...
Incarca sa schimbi acvariul cat mai repede....Pentru ei e stres acolo.Apropo citeste si asta, pestii nu se baga instant in apa, trebuie lasata la declorinat si apoi la ciclat.
http://www.nevertebrate.ro/articles/Ciclul-azotului-in-acvariu

This message was edited 1 time. Last update was at 23/12/2016 19:43:29


Acvariul meu dupa aproape 1 an
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40263.page#p368472
csebastian
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/12/2016 19:08:08
Messages: 48
Location: Targu-Mures
IP:
Offline

Multumesc Jimmi , din pacate tot citesc de atunci si nici o sansa pentru un magazin deschis zilele acestea de sarbatoare, sper maine dimineata dar cred ca pana marti nimic, prima problema care a aparut vad ca acum pestisorii stau doar la suprafata si respira , mananca inca dar sunt speriati vai de mama lor, nu stiu cum sa procedez pana reusesc sa le fac o casa mai mare si primitoare.

Respiratul la suprafata e din cauza amoniacului ? cu atat mai mult si daca cumpar un acvariu mare nu am cum sa fac ciclarea ca i chinui asa .... dileme dileme , nu pot sa-i dau ca au valoare sentimentala
Sincer m-am atasat de ei, chiar le vreau binele si tot ma informez: pompe, substrat , lampa ...dar parerile sunt impartite , buget ... nu stiu dar nu as da o avere

Tot am cautat informatii dar majoritatea postarilor sunt vechi , si poate acum au aparut alte generatii de filtre si pompe, chiar sunt putin obsedat de cand i-am primit.

Asadar, va rog daca puteti sa ma ajutati pana se deschide un petshop sa cumpar una alta , ce pot face cu bulbucitul pestilor la suprafata ?

EDIT: Am uitat sa mentionez ca apa e tulbure, dar nu ma mir .... nu filtru , nu am nimic , prost moment de a primii un astfel de cadou , totul inchis!

This message was edited 2 times. Last update was at 25/12/2016 23:41:41


- [Tutorial video] - Cum scufundam mancarea plutitoare in 5 secunde!
- Asa a inceput totul
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Respira la suprafata pentru ca nu au oxigen si curand vor muri asfixiati.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
csebastian
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/12/2016 19:08:08
Messages: 48
Location: Targu-Mures
IP:
Offline

am schimbat 30 % din apa astazi in tentinta de a curata macar cumva apa .... am primit odata cu ei si o solutie de "declorare" nu stiu daca este expresia corecta , nu aveam la indemana apa statuta, chiar nu vreau sa-i pierd.... ce pot sa incerc ?

- [Tutorial video] - Cum scufundam mancarea plutitoare in 5 secunde!
- Asa a inceput totul
Jimmi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/08/2016 22:00:12
Messages: 373
Location: Resita
IP:
Offline

@Faye si daca totul e in regula, si nivelul de oxigen e bun conform testelor de ce respira la suprafata???

Acvariul meu dupa aproape 1 an
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40263.page#p368472
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Oxigenarea apei se face ori cu o pompa de aer(bolborositor), ori cu o pompa de apa care valureste suprafata. La tine nu vad nimic.
Solutie de criza, ce imi trece mie acum prin cap, ar fi sa pui un ventilator sa bata spre suprafata apei, asa incat sa faca mici valuri. Asta pana se deschid magazinele.
Nu-ti face griji ca scade temperatura apei, carasii sunt pesti de apa rece si foarte rece.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Jimmi, despre al cui acvariu vorbim acum?

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
Jimmi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/08/2016 22:00:12
Messages: 373
Location: Resita
IP:
Offline

Al meu.Am 2 pompe enorme de oxigen si obserc ca corydas respira la suprafata

Acvariul meu dupa aproape 1 an
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40263.page#p368472
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Cory au obiceiul sa urce din cand in cand, sa ia o gura de aer.
Daca stau la suprafata timp indelugat, din experienta proprie iti spun, au paraziti branhiali.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
Jimmi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/08/2016 22:00:12
Messages: 373
Location: Resita
IP:
Offline

o gura mai mare???Stau ceva timp la suprafata si apoi pleaca inapoi in substrat.Ori mai stau si unde e piatra de aer...E asa ciudat cand nu stii daca pestii sunt ok sau au ceva....

Acvariul meu dupa aproape 1 an
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40263.page#p368472
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Daca ai testat apa si nu ai amoniac/nitriti/nitrati sariti din schema, sigur au paraziti branhiali.
Eu de cate ori am cumparat o specie noua de cory, fie de la noi, fie de afara, au venit parazitati. Incearca un tratament cu gyrodol in tot acvariul si sigur isi revin. Nu decicleaza.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
Jimmi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/08/2016 22:00:12
Messages: 373
Location: Resita
IP:
Offline

Totul e normal...Apa e tulbure dar isi revine in 1 2 zi...Am facut teste timp de 1 saptamana cu acvariul sa zic populat prea mult si valorile raman ok...

Acvariul meu dupa aproape 1 an
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40263.page#p368472
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Cu ce ai testat apa ? Apa tulbure poate insemna deciclare, da si tu mai multe detalii.
P.S. Acum ti-am vazut poza : bazin mult prea mic pentru carasi, nimic din ce e acolo nu are treaba cu acvaristica, nici ce spui de spre cei 60 de cm nu e bine, chestia cu nu am loc e foarte subiectiva, doua variante : schimbi modul de abordare a problemei daca vrei sa-i tii=bazin mare si pompa+filtru(nu boloborositor de burete ci unul extern) ori ii dai la cineva care vrea/poate sa le asigure conditii decente. desigur mai ramane varianta in care continui sa-i chinui asa si dupa o perioada mor. Alegerea iti apartine

This message was edited 1 time. Last update was at 26/12/2016 15:05:45

[Email]
csebastian
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/12/2016 19:08:08
Messages: 48
Location: Targu-Mures
IP:
Offline

UPDATE: Cumva cumva am reusit sa scutesc caraseii mei de chinuri si le-am luat o casa noua Diversa 80 de 112 litrii.
Momentan de atat am avut buget, sa nu-mi sariti in cap va rog si sper ca pe viitor sa imbunatatesc filtru si alte cele. Mie mi se par voiosi si plini de viata, cu 10 minute inainte asa aratau deparca voiau sa isi dea duhu, am sa cumpar solutie pentru microorganisme si am sa fac ciclarea cu ei acolo , decat sa-i chinui inca 2 saptamani in borcanu cu 10 litrii.

Mai jos un scurt filmulet cu noul "borcan"



Decorul lasa de dorit si mai trebuie substrat ( momentan am luat 5kg dar se pare ca nu a ajuns) , plantele sunt de plastic, macar nu le mananca si apoi o sa refac decorul cu niste pietroaie , inca ma gandesc cum.

INTREBARI:

1 Filtrul sa il dau mai incet? Are un butonas pe mijloc pentru debit cred - Intreb deorece parca invarte pestii ca in masina de spalat,
2 Am montat bine filtrul ?
3 Incalzitorul are jumate de cm deasupra apei , dar apa este peste semnul "minim" , nu ma pricep dar vreau sa invat , nu aruncati cu pietre, pana si chestiile banale pentru voi pentru mine sunt noi. Nu de alta dar nu vreau sa-i prajesc cu vreun scurt. sa-l bag cu totul sub apa?
- Apare are 20 grade acum. Incalzitorul l-am pus pe 21.
4 Sa mai pun apa ? Am observat ca sar stropi pe neon , nu e problema ?

Astept pareri si sfaturi. E ok pana aici ?
Multumesc!

This message was edited 3 times. Last update was at 28/12/2016 00:00:59


- [Tutorial video] - Cum scufundam mancarea plutitoare in 5 secunde!
- Asa a inceput totul
Jimmi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/08/2016 22:00:12
Messages: 373
Location: Resita
IP:
Offline

Ce claro e ala???Apa sper ca e lasata la declorinat cel putin 24 h

Acvariul meu dupa aproape 1 an
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40263.page#p368472
PimballWizard
Member
[Avatar]

Joined: 04/06/2016 16:12:33
Messages: 205
Location: Brasov
IP:
Offline

1.Poti cumpara un aspersor pt filtru ala sigur gasesti
2.Banuiesc ca da
3.Carasii sunt pesti de apa rece,nu au nevoie de incalzitor
4.Neonul cred ca e bine izolat

"Love the Emperor, for He is the salvation of Mankind.
Obey His words, for He will lead you into the light of the future.
Heed His wisdom, for He will protect you from evil.
Whisper His prayers with devotion, for they will save your soul.
Honour His servants, for they speak in His voice.
Tremble before His majesty, for we all walk in His immortal shadow"
csebastian
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/12/2016 19:08:08
Messages: 48
Location: Targu-Mures
IP:
Offline

Jimmi wrote:Ce claro e ala???Apa sper ca e lasata la declorinat cel putin 24 h


Claro 1000, Nu am putut sa i mai vad chinuiti

Aveam de ales sa-i mai las aici , e putina apa acum ca a trebuit sa-i transport azi in noua locatie

image

sau sa pun asa ceva in apa

image

This message was edited 1 time. Last update was at 28/12/2016 00:12:21


- [Tutorial video] - Cum scufundam mancarea plutitoare in 5 secunde!
- Asa a inceput totul
Jimmi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/08/2016 22:00:12
Messages: 373
Location: Resita
IP:
Offline

Totusi din acvariul mare e apa cu clor???
Nu mai baga niciodata scoici in acvariu.Maresti foarte tare duritatea apei

This message was edited 1 time. Last update was at 28/12/2016 00:12:46


Acvariul meu dupa aproape 1 an
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40263.page#p368472
csebastian
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/12/2016 19:08:08
Messages: 48
Location: Targu-Mures
IP:
Offline

Jimmi wrote:Totusi din acvariul mare e apa cu clor???
Nu mai baga niciodata scoici in acvariu.Maresti foarte tare duritatea apei


Da am pus solutia in apa si am lasat totul in functiune cam o ora sa se omogenizeze inainte sa le fac transferul incet cu punga aoi putina apa peste din acvariu si apoi liberi cu totu, am incercat sa fac cat mai bine si fara sa-i mai chinui , asa stateau saracii ca nici macar aer nu luau , credeam ca mor, plostiti pe fundu acvariului.
Ms pt sfatul cu scoicile , asa citisem si eu si de aceea nu le-am mai bagat in noul bazin.

This message was edited 1 time. Last update was at 28/12/2016 00:17:14


- [Tutorial video] - Cum scufundam mancarea plutitoare in 5 secunde!
- Asa a inceput totul
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com