[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu 200*60*70  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
raschye
Member

Joined: 11/02/2015 14:30:22
Messages: 135
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut,
As vrea sa imi fac un acvariu cu dimensiunile din titlu(sper ca am postat unde trebuie).
Evident am nevoie si de mobilierul aferent sa sustina greutatea acestuia, aici ma gandeam la un cadru din cornier imbracat in ceva pal.
Sticla de 15( cred ca e suficient de groasa), cu 2 gauri pe fundul acvariului care vor fi conectate la canistrele pe care le am pe o parte iar printr-un robinet(evident si un "T"-eu) la scurgere, asta ca sa nu intind furtune la schimburile de apa.
Cred ca ar trebui si un oarece capac pentru ca vreau sa tin in el niste Oscari

Astept sfaturi si pareri cu privire la constructia acestuia.
Merci!
bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

Salut !
Sectiunea ai gresit-o aici sunt acvarile marine

Eu nu inteleg de ce vrei sa dai gauri in sticla ptr filtre externe , si nu stiu dece alegi filtre externe cand la banii pe care ii dai pe ele poti face un sump cu toate cele necesare + ai nevoie de filtre puternice sa iti duca volumul de apa pe care il vei avea



melcu
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2014 16:27:47
Messages: 821
Location: Bucuresti, Colentina, Inima Strazii
IP:
Offline

Omul cere sfaturi

raschye
Member

Joined: 11/02/2015 14:30:22
Messages: 135
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Scuze ca am gresit sectiunea, rog un admin sa mute postul acolo unde ii e locul. Ty!
Intreb si eu ca sa imi fac o idee...
Am doua canistre externe, deci nu ar fi o alta investitie un jbl 1501 si un sussun 404B .

Ca si idee am intrebat la un magazin(nu dau nume) din drumul taberei , si doar acvariul era cam 4500 ron.(mi s-a parut un pic cam mult si am zis sa mai intreb si pe altcineva)
Si cum stiu ca sunt multi care pot da un sfat am zis sa intreb pe forum.

This message was edited 2 times. Last update was at 22/12/2016 13:17:45

ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Asa cum ti s-a spus mai sus e mult mai bine sa-ti faci sump in loc de externe, asta pozitionat sub acvariu, volumul filtrant pe care ti-l asigura nu poate fi egalat de nici un extern (sau mai multe). Gaura(de scurgere) pentru overflow o poti plasa pe laterale sau chiar la fundul bazinului,daca asa iti place(eu nu as face asa) sau poti lasa o laterala mai joasa(sau o degajare in ea) protejata cu un pieptene pentru scurgerea in overflow. Gasesti aici la colegi detalii despre overflow-ul Bean Animal detalii de constructie e cel mai silentios si sigur
L.E. La inaltimea aceia poti tine si altumi

This message was edited 1 time. Last update was at 22/12/2016 13:24:08

[Email]
bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

Cel mai bine gasesti pe cineva care sa iti lipeasca acvariul , nu are rost sa dai 4500 lei , vei iesi cel putin cu 50% mai ieftin.
Stand din teava rectangulara imbracat in pal si daca te hotarasti sump , daca nu tot acolo vei ajunge in timp



raschye
Member

Joined: 11/02/2015 14:30:22
Messages: 135
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Asta si caut, pe cineva sa execute lucrarea.(ma rog sa estimeze un cost aproximativ, sa stiu cum stau)
Cu sau fara sump, asta e alta discutie.
dinu
Member

Joined: 30/12/2005 11:26:31
Messages: 156
Location: Bucuresti-Vitan
IP:
Offline

Vezi ca este o geamgerie pe soseau Giurgiului sector 4 la statia de tramvai Toporas(sper sa nu gre?esc).De acolo cump?r? geamul si cel din Drumul Taberii.Te duci si vezi cat costa geamul.
raschye
Member

Joined: 11/02/2015 14:30:22
Messages: 135
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am demarat proiectul.
Pentru inceput corpul de mobila(care urmeaza sa fie gata pana la sfarsitul saptamanii, apoi voi face si acvariul.
200x60x60 din sticla de 12 cu fund dublu si intarituri.
Capacul o sa aibe o parte fixa iar cea mobila se va ridica spre tgavan cu un sistem de scripeti.
[Thumb - acv.jpg]

melcu
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2014 16:27:47
Messages: 821
Location: Bucuresti, Colentina, Inima Strazii
IP:
Offline

Ma roade curiozitatea cat te-a costat doar acvariu cu suport ! Fara lemn scripeti si goange de genul ?

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mobila aia arata promitator. Eu voi urmari acest proiect.

- sticla e perfect aleasa pentru cotele povestite (200x60x60)... fund dublu si ranforsari.
- cine iti face acvariul?... ai studiat nitel problema sumpului, ca solutie de filtrare? Sau esti decis sa mergi pe canistre (filtre externe)?
- daca vrei sa folosesti canistre, nu gauri sticla acvariului... mergi cu ele pe deasupra, in partea de la perete.
- eu am un bazin oarecum asemanator (200x50x55) pe care l-am "tinut" ani de zile cu 2 canistre... acum am facut sump, si cred ca e cel mai bine asa.

Intreaba de costuri si la Dan (pepika.ro).

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
raschye
Member

Joined: 11/02/2015 14:30:22
Messages: 135
Location: Bucuresti
IP:
Offline

melcu wrote:Ma roade curiozitatea cat te-a costat doar acvariu cu suport ! Fara lemn scripeti si goange de genul ?


approx 2000 ron (fara acvariu)

This message was edited 1 time. Last update was at 30/01/2017 20:54:21

raschye
Member

Joined: 11/02/2015 14:30:22
Messages: 135
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:Mobila aia arata promitator. Eu voi urmari acest proiect.

- sticla e perfect aleasa pentru cotele povestite (200x60x60)... fund dublu si ranforsari.
- cine iti face acvariul?... ai studiat nitel problema sumpului, ca solutie de filtrare? Sau esti decis sa mergi pe canistre (filtre externe)?
- daca vrei sa folosesti canistre, nu gauri sticla acvariului... mergi cu ele pe deasupra, in partea de la perete.
- eu am un bazin oarecum asemanator (200x50x55) pe care l-am "tinut" ani de zile cu 2 canistre... acum am facut sump, si cred ca e cel mai bine asa.

Intreaba de costuri si la Dan (pepika.ro).

O sa merg pe canistre(cum scriam am deja 2), daca ma razgandesc si fac sump are loc
Inca mai caut pe cineva care sa execute sticla.(vazusem la un moment dat lumea acvariilor pe fb)
Nu o sa gauresc sticla, de asta am lasat spatiul acela langa perete, vreau oricum ca acea latura sa o maschez si cu un decor 3d sa nu se vada nici un furtun.
Daca ma ajuti cu un nr de telefon al lui Dan ar fi ideal.

Ca si vietuitoare vor fi pentru inceput 4 Oscari, apoi in functie de marime si sexe mai vedem daca pleaca 2...

This message was edited 2 times. Last update was at 30/01/2017 20:53:03

melcu
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2014 16:27:47
Messages: 821
Location: Bucuresti, Colentina, Inima Strazii
IP:
Offline

raschye wrote:
Ca si vietuitoare vor fi pentru inceput 4 Oscari, apoi in functie de marime si sexe mai vedem daca pleaca 2...



Acum iau fata aia de dezamagit.... 1 tona de apa pentru 2 baboi.
raschye
Member

Joined: 11/02/2015 14:30:22
Messages: 135
Location: Bucuresti
IP:
Offline

melcu wrote:
raschye wrote:
Ca si vietuitoare vor fi pentru inceput 4 Oscari, apoi in functie de marime si sexe mai vedem daca pleaca 2...



Acum iau fata aia de dezamagit.... 1 tona de apa pentru 2 baboi.

Initial 4 =))
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Daca o sa vrei ulterior sump va trebui gaurit atunci- un pic cu emotii, cel mai bine ar fi sa-l faci asa de la inceput, nici un extern nu se compara cu un sump dar se poate trai si cu externe, daca banii nu sunt o problema cei de la Oase au facut niste externe care au prefiltru incorporat-nu mai trebuie sa desfaci toata canistra la curatenie, doar inchizi robinetul si scoti prefiltrul care e ca un cilindru inclus in carcasa canistrei, dar are o nisa speciala separata si nu trebuie desfacut capacul-in 5(sau mai putine) minute l-ai desfacut, spalat si pus la loc. Gasesti in tara pe www.iazuri-acvarii.ro

This message was edited 1 time. Last update was at 30/01/2017 21:30:38

[Email]
raschye
Member

Joined: 11/02/2015 14:30:22
Messages: 135
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am filtru extern sun sun cu prefiltru.
Deocamdata folosesc ce am , apoi mai vedem...
l0ngh0rn
Member
[Avatar]

Joined: 13/10/2011 18:40:49
Messages: 238
Location: Pitesti
IP:
Offline


Ar fi bine sa dai gauri pentru sump de acum pe care sa le acoperi cu o bucata de sticla si daca pe viitor (1-3-5 ani) vei dori sump iti va fi extrem de usor sa-ti instalezi unul, nu te incurca cu nimic daca nu le vei folosi
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sfatul meu este sa mergi pe sump din start si sa vinzi filtrele alea externe pe care le ai.
E pacat la un asemenea setup sa nu faci de la inceput sump. Spatiu ai suficient sub acvariu,
iar varianta cu latura mica la perete este ideal, poti face cutia de overflow pe toata latimea
acvariului. Asa am eu acvariul marin, asa i-am facut si lui Koala adaptarea cand a trecut la sump.

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

raschye wrote:Intreaba de costuri si la Dan (pepika.ro)...

Ca si vietuitoare vor fi pentru inceput 4 Oscari, apoi in functie de marime si sexe mai vedem daca pleaca 2...

Pentru contact, vezi pe www.pepika.ro - intrebi de Dan si ii spui ca vii de pe forum.

Este foarte bine cum ai gandit, sa pleci de o "trupa" de tineret si sa-ti alegi o pereche... vei ramane cu 2 bucati, la final.
- foarte serios iti spun si eu, la fel ca si colegii... ia in considerare ideea de filtrare cu sump.
- vei beneficia de o cantitate mai mare de apa in sistem,
- vei avea loc sa pui o gramada de material filtrant acolo...
- practic, ai nevoie doar de o pompa si aia e tot ce-ti trebuie.
- eu am avut filtrare cu canistre si am trecut la sump...
- Dragos (kirucd) mi-a gaurit acvariul si am rezolvat problema, dar la tine este mult mai usor daca o faci de la inceput.
- faci caseta de overflow pe laterala aia de la perete... nu o sa se vada nimic, mai ales cu background peste geamul ala.
- Shubi a facut recent un bazin care se apropie (ca pozitionare) de ideea ta... uita-te aici si studiaza nitel problema: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/38852.page

Cel mai important lucru pe care pot sa ti-l spun este NU TE GRABI!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com