[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Discus and co.  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
criscris
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2014 20:57:59
Messages: 60
Location: Colentina/Dna Ghica/Germania
IP:
Offline




Salut, va prezint o actualizare a bazinului meu de acum, ultima oara cand am postat pe forum a fost acum un an, cand am achizitionat o parte a discusilor din bazin.
discusii au fost crescuti de pui cu substrat si ceva plante, schimburi de apa nu tocmai dese(20% saptamanal) si nu au crescut toti , probabil din cauza asta, prea armonios , nu sunt pesti de concurs.
Bazinul are 450l brut, filtrare eheim 1200XL, 12l parca de siporax in amestec cu ceva asemanator de la eheim, substrat pietris fin acoperit cu manado de la jbl.
Fauna o reprezinta vreo 9 discus, diferite modele, marimi si varste, 9 cory leopard si aeneus si cativa Hemigrammus bleheri ca pesti de card.Plante sunt niste echinodorus, vreo 2 specii, anubias nana si un tiger lotus.
Pe fundal e prins un background 3d din polyurethan.

This message was edited 1 time. Last update was at 16/12/2016 23:51:02

criscris
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2014 20:57:59
Messages: 60
Location: Colentina/Dna Ghica/Germania
IP:
Offline

Salut , unul dintre cei doi marlboro s-a autoproclamat regele bazinului si il tot alearga pe cel mai mare dintre ei, un rt, care saracul e painea lui D-zeu
Curteaza mai cu frumosul, mai cu japca, toate femelele din bazin, a avut si cateva depuneri cu una din ele.
Exista vreo metoda prin care pot restabilii disciplina in bazin? Nu prea l-as da, este crescut de mine, oare daca il tin intr-o galeata vreo 2-3 ore, uita ca este alfa?
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Acuma chiar in galeata .. cateva ore nu cred ca ajuta dar cateva zile intr-un bazin mai mic da
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Pune ceva mare in mijlocu' acvariului, sa creezi o separatie, sa aiba unde sa se refugieze ceilalti, s-ar putea sa se cuminteasca si sa se multumeasca cu jumatate de acvariu.

Poze: smilie ... Poze cu plante
criscris
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2014 20:57:59
Messages: 60
Location: Colentina/Dna Ghica/Germania
IP:
Offline

Nu am din pacate un bazin de carantina ocean , asta ar fi fost sigur o rezolvare , cateva zile la bulau.
Porcu, te referi la ceva gen buturuga sau plexiglas?El se tot tine dupa femele, care la randul lor stau numai in grupa, nu pare ca vrea sa faca pe teritorialul, are probleme fix cu unul singurl, isi simte cumva statutul de bulibasa amenintat de individul mai mare si mai aratos.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

criscris wrote: Porcu, te referi la ceva gen buturuga sau plexiglas?

La o buturuga, ceva ce sa desparta oarecum acvariu' in doua. E posibil ca individu' care-i ameninta statutu' de bulibasa sa-si stabileasca teritoriu' in partea opusa si sa fie pace.

Poze: smilie ... Poze cu plante
criscris
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2014 20:57:59
Messages: 60
Location: Colentina/Dna Ghica/Germania
IP:
Offline

trebuie sa fac rost de o radacina mai zdravana, am pe acasa doar mangrova dar am vazut ca lasa in apa un fel de rumegus fin, caut un moor root, am citit ca ar fi mai rezistente, merci pentru sfat.
atasez niste poze desi cu aparatul meu ies nasol.
[Thumb - P1080239.JPG]

[Thumb - P1080241.JPG]

[Thumb - P1080220.JPG]

[Thumb - P1080245.JPG]

criscris
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2014 20:57:59
Messages: 60
Location: Colentina/Dna Ghica/Germania
IP:
Offline

"puiul" de mai jos are aproape un an , se vede din fizionomie ca e de calitatea a 7a (raport ochi/corp), sau creste el mai incet? are vreo 7-8 cm, in pozele de sus e un pui de cobalt care e mult mai tanar si e aproape la fel de mare
[Thumb - P1080172.JPG]

[Thumb - P1080216.JPG]

criscris
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2014 20:57:59
Messages: 60
Location: Colentina/Dna Ghica/Germania
IP:
Offline

pereche rt
[Thumb - P1080111.JPG]

ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Ce varsta au ?
[Email]
criscris
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2014 20:57:59
Messages: 60
Location: Colentina/Dna Ghica/Germania
IP:
Offline

Cei de sus vreo 2 ani, erau adulti la achizitie iar restul intre un an si 3-4 luni

This message was edited 2 times. Last update was at 06/01/2017 11:50:39

 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com