[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
spirulina..  XML
Forum Index » Alge
Author Message
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

am citeva intrebari in legatura cu aceasta alga
Din cite am citit ,am inteles ca spirulina este utilizata si in compozitia unor medicamente si in compozitia hranei....
1. poti utiliza spirulina ca tratament in stare naturala?
2. sau poti sa inmoi fulgii de exemplu intr-o apa cu multe alge de spirulina si sa dai fulgii la pesti?
3. ce efect poate avea spirulina daca ajunge in acvariu in stare naturala?

scuze daca e o prostie dar sa vad ceva raspunsuri si va explic mai in detaliu de unde intrebarile astea

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Spirulina este o alga verde, microscopica. Intre fulgii cu spirulina care-i dam noi la pesti, sau produsele medicamentoase care zic ca ar contine spirulina si spirulina naturala, alga ca atare, este o mare diferenta. Probabil ca produsele comerciale contin multa spirulina uscata, dar contin si multe chimicale menite sa asigure acelui produs o perioada de valabilitate cat mai mare, plus alte roluri.
Daca ajunge in acvariu in stare naturala vei avea cea mai minunata apa verde posibila, de care n-o sa stii cum sa scapi. Asadar, daca vrei sa hranesti pestii cu fulgi cu spirulina, sau daca vrei sa iei tu spirulina, pentru imunitate sau alte beneficii, eu zic sa recurgi la ceea ce gasesti in comert, nicidecum la culturi de spirulina, culturi care necesita conditii speciale de realizare.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

ok...mersi mult....
Da intr-adevar e cineva care are cultura de spirulina si ma gindeam ca poate ajuta la ceva ...dar se pare ca ...

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com