[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
pete verzi pe frunze...  XML
Forum Index » Alge
Author Message
mmarian33
Junior member

Joined: 27/01/2016 22:54:22
Messages: 73
Location: Brasov
IP:
Offline

Si bineinteles dupa toate zise .....cam dupa 3 saptamanii au aparut si algele pe la mine prin bazin, in prima faza pe frunze...apoi doar usor pe geamul din fata, cele de pe frunze parca se extind cu viteza luminii , in prima faza am redus lumina de la 4 neoane la 2 ( unul in spate si unu in fata ).
[Thumb - 11.jpg]

mmarian33
Junior member

Joined: 27/01/2016 22:54:22
Messages: 73
Location: Brasov
IP:
Offline

poza 2
[Thumb - 12.jpg]

mmarian33
Junior member

Joined: 27/01/2016 22:54:22
Messages: 73
Location: Brasov
IP:
Offline

Maine dimineata o sa refac testele si le afisez....
euro2me
Member
[Avatar]

Joined: 26/11/2013 20:59:04
Messages: 268
Location: Bucuresti-Titan
IP:
Offline

Pare a fi GSA, nu dauneaza grav sanatatii, e un dezechilibru fosfati-nitrati.

Nu-ti bate capul, sunt altii facuti pentru asta.
mmarian33
Junior member

Joined: 27/01/2016 22:54:22
Messages: 73
Location: Brasov
IP:
Offline

Si rezultatul testelor de azi :

Ph - 7,2
PO4 - <0,02
NO2 - 0,025
NO3 - 1 - 5
KH - 10
FE - 0,2

Ph -ul imi sta undeva intre 7,2 - 7,6 intre dimineata si seara , mai jos de 7,2 nu l-am dus.
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Trebuie sa urci cu PO4 macar la 0,5 ppm
Iliescu Mihai Ulmis
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/03/2016 12:38:15
Messages: 391
Location: Bucuresti, Balta Alba
IP:
Offline

Mareste Po4 treptat in fiecare saptamana (sa zicem adaugi cate 1 ml in plus ) pana cand nu vei mai vedea acele pete verzi.

http://img.plici.ro/album/B3 http://img.plici.ro/album/Fc https://youtu.be/2Rl_AQf9eh8 https://youtu.be/N_-ONSnrZ-M
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Frunzele care deja au GSA o sa ramana la fel , adica nu o sa dispara , doar cele noi nu vor mai avea GSA daca vei mari doza de PO4 suficient
mmarian33
Junior member

Joined: 27/01/2016 22:54:22
Messages: 73
Location: Brasov
IP:
Offline

ok voi incepe sa dozez fosfati , multumesc
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Poti mari un pic si doza de fier , mi se pare ca sunt cam galbene plantele tale
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Salut! Nu sunt de mult in domeniul asta dar am trecut si eu printr-o astfel de experienta. Pare sa fie green spot algae. Asa cum am postat si la alte topic-uri, la mine a mers cu melci Spira Horn. Imi apareau acele puncte verzi, bine delimitate si de culoare intensa pe Anubias Barteri Nana si pe o portiune limitata din peretele frontal al acvariului, acolo unde dimineata ajungeau razele soarelui pentru o scurta perioada de timp. Am studiat problema si, impreuna cu intraga "echipa de curatenie" (Amano, Oto, SAE, Red Cherry) am adaugat 8 melci Spira Horn (acvariul are cca. 100 litri util). In foarte scurt timp petele au disparut. Chiar si acum, in zona in care ajunge lunima solara, mai apar uneori pete dar Spira le "simte" imediat si le elimina. Repet : acesta nu este un sfat, doar o observatie pe termen lung. Sper sa te ajute. Succes!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
mmarian33
Junior member

Joined: 27/01/2016 22:54:22
Messages: 73
Location: Brasov
IP:
Offline

Multumesc de sfaturi , se pare ca ceva a functionat , ori ca am marit PO4 , ori de la uv (care merge non stop ), ori de la cei 6 melci neritina care i-am introdus.
Am eliminat frunzele vechi si surpriza ca pe cele noi nu mai apare . Acum am o armata pt alge : sae, otto, neritine, lampa uv.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Ca de obicei, in acvariu, intotdeauna sunt mai multe conditii care trebuie indeplinite (lumina, nivel nutrienti, viteza de crestre a plantelor, biomasa, ...). Apropos, ce program de lumina ai?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
mmarian33
Junior member

Joined: 27/01/2016 22:54:22
Messages: 73
Location: Brasov
IP:
Offline

8 ore pe zi de luni pana vineri, 10 ore sambata si duminica
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Da, dar cind faci pauza? De exemplu, eu am program de la 8 la 12 si apoi de la 16 la 22. Din cite am citit, o pauza de 3-4 ore intre cele doua reprize de lumina, ajuta mult, mai ales in cazul BSA. Poate alti colegi ne ajuta...

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
mmarian33
Junior member

Joined: 27/01/2016 22:54:22
Messages: 73
Location: Brasov
IP:
Offline

Merg de la 14.00-22.00 respectiv weekend 12.00-22.00 fara pauza, nu stiu ce sa zic de aceasta pauza ce am mai citit parerile sunt impartite, de exemplu am uv de cateva saptamani am observat ca daca il las non stop fac apa "albicioasa" cum il opresc 2-3 zile apa isi revine, ce citisem de el ar fi ca omoara si colonia de bacterii care o lasa fara mancare si evadeaza in acvariu la fel si aici se zice ca la unii merge non stop fara probleme deci......
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Nici un acvariu nu seamana cu altul. Sunt biotopuri diferite si, in consecinta, echilibre diferite. La mine programul de lumina este util, mai ales ca in timpul zilei nu sunt acasa. UV sunt, de regula, utilizate pentru decontaminarea suprafetelor din laboratoare. Imi amintesc ca, la facultate, faceam cu rindul la aprinderea, respectiv stingerea lampilor cind intram sau ieseam din laboratorul de microbiologie. Posibil ca, la un program prelungit de lumina UV, multe bacterii sa fie afectate.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
mmarian33
Junior member

Joined: 27/01/2016 22:54:22
Messages: 73
Location: Brasov
IP:
Offline

Corect, bazinele sunt diferite, parametrii apei la fel, acum am uv ul oprit sa vad daca se regleaza ceata clar de la el este, dar acum nu stiu care din metode m-a scapat de acele pete verzi de pe frunze, cred ca era gsa + ca eu am o valoare fff mare la silikati, asa e apa de la robinet, ma chinui cu silikatex in pompa sa ii reduc, dar cand fac schimbul de apa saptamanal apar din nou la limita maxima, desi nu-mi place silikatex ul ca imi modifica ph ul si kh ul asa ca dam din problema in problema pana le rezolvam usor si cu rabdare pe toate

This message was edited 1 time. Last update was at 23/01/2017 10:11:50

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Da, sursa de apa este o problema. La inceput foloseam apa din fintina din curte dar avea un pH infernal (peste 8,4). Apoi am trecut pe apa de la robinet si pH-ul ramine in limitele 7,4-7,6. Asta si din cauza ca la noi, apa de la retea este mixata (apa de suprafata cu apa de foraj). Poate ar trebui sa cauti si tu o sursa diferita de apa. La urma urmei, iti trebuie putina in fiecare saptamina....

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
mmarian33
Junior member

Joined: 27/01/2016 22:54:22
Messages: 73
Location: Brasov
IP:
Offline

La mine este clar cu uv - ul care imi face apa albicioasa, este oprit de 24 ore si apa este cristal, o sa il programez sa mearga 2 ore pe noapte din 2 in 2 zile sa vad ce se intampla , mai ales ca atunci cand mergea non stop uv-ul imi "manca" parca fierul !
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com