[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Flacara violet  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Aquatica
Member
[Avatar]

Joined: 04/12/2016 18:37:35
Messages: 102
Location: Iasi
IP:
Offline

Mai intai salutare tuturor!

Sunt o incepatoare care a ''prins microbul'', ideal ar fi sa-l administrez mai bine decat la prima incercare.

Povestea e cam asa... Vineri am primit un acvariu nou de 54 l, Aquael, dotat cu filtru intern de aceeasi marca (ca acesta https://abc-zoo.ro/11712-aquael-asap-300-filtru-intern-300-l-h-42w.html) si incalzitor fix care incalzeste apa la 25 de grade. Filtrul e silentios si ieri chiar dadea un aspect perlat decorului, azi s-a dus vraja (poate ca l-am acoperit eu prea tare cu apa). Vad ca nu are carbune sau perlon, are un simplu burete.
Ieri am asezat substratul (luat de la un pet-shop): Manado + Master Soil Black + Evidecor in ordinea in care le-am mentionat. Am pus si plantute: Anubias barteri nana, Microsorum pteropus si inca una, Lilaeopsis brasiliensis parca. Sunt ele cam rasfirate, dar sper ca le va merge bine si vor creste frumos. Acvariul are iluminatie cu led, de 8W/ 220V, cu lumina calda (cel putin asa constat eu).

Am uitat, la petshop, sa cumpar si ceva pentru plantute, sper sa ajung zilele astea. Faza e ca socoteala de acasa nu se prea potriveste cu cea din targ, asa ca nu am gasit chiar ce plante voiam, dar sper sa fie ok pentru incepatori ca mine.

Deci sunt in faza de ciclare (am citit si despre ciclul azotului, mai astept pana sa pun pestisori in acvariu). Toate minunile tehnologice au fost spalate cu apa simpla inainte de a fi introduse in acvariu. Filtrul si incalzitorul sunt in functiune, lumina la fel (numai in timpul zilei) am pus si putiiina hrana, ca asa am invatat de la voi ca e bine. Problema e ca apa are un miros de plastic, ori o fi doar capacul, nu stiu. Vad ca si neonul se cam incalzeste si poate o fi de la capac. Sau de la substratul acela Evidecor, asa cum spunea si Liv la alt topic. Pana sa fac aici contul si sa scriu, am inlocuit putina apa (vreo 10 litri de apa declorinata), dar apoi apa din acvariu a capatat un aspect mai tulbure. Sper sa fie doar o faza a deciclarii, mai am rabdare.

Acu am nevoie de sfaturi de la experti ...
1. Sa inlocuiesc din apa din acvariu zilnic pana dispare mirosul si poate se mai limpezeste si apa?
2. Voi avea nevoie de filtru extern sau face fata cel pe care-l am? Pe cutie scrie ca are o capacitate de 300 l/h. La asta intern trebuie sa-i adaug carbune, perlon sau ceva?
3. Sa adaug o pompa de aer? La acvariul cel mic (mai am unul de 13 l) aveam un filtru care sufla si aer (prea zgomotos).
4. Dupa Craciun vreau sa pun 2-3 pestisori. Dupa calculele de pe aici sau de pe net in general, inteleg ca pot pune pana la 12 pestisori. Ma gandeam la 5-6 neoni, 2 cory, 3-4 gourami (1 mascul si restul femele). Daca aveti alte sugestii, le primesc cu placere si interes. Eu am experienta (foarte putina, e drept) cu gouppy, betta, ancistrus albino, scalari, xipho si hoplo.

This message was edited 1 time. Last update was at 06/01/2018 00:24:36

Aquatica
Member
[Avatar]

Joined: 04/12/2016 18:37:35
Messages: 102
Location: Iasi
IP:
Offline

Sa nu uit de poza

Si cred ca trebuie sa pun un autocolant, ceva pe peretele din spate.
[Thumb - WP_20161203_15_52_58_Pro.jpg]

um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Desi AquaEl face produse decente la preturi decente, banuiesc ca o sa tw lamuresti repede ca trebuie sa schimbi filtrul acela.

Daca nu e o greseala, se pare ca pompa impinge apa prin burete, nu o suge prin el, ca la filtrele clasice. Ceea ce inseamna in general ca mizeria trece pe la rotor inainte sa se opreasca in burete, anume in interiorul buretelui, unde e suprafata mica si ca atare colmatare rapida.

Sa ma corecteze cineva daca gresesc.

In rest, acvariul arata tare fain, se vede ca pui suflet.

[Thumb - aquael-asap-300-filtru-intern-300-l-h-42w.jpg]


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Aquatica
Member
[Avatar]

Joined: 04/12/2016 18:37:35
Messages: 102
Location: Iasi
IP:
Offline

um02122 wrote:Desi AquaEl face produse decente la preturi decente, banuiesc ca o sa tw lamuresti repede ca trebuie sa schimbi filtrul acela.



Tocmai ce citeam pe un post mai vechi despre filtrele externe. M-am convins. Si banuiesc ca asta ar trebui s-o fac inainte de-a popula acvariul...
Chiar pun suflet si-mi doresc tare mult sa reziste pestisorii cat mai mult. Acvariul asta e un colt de rai pt mine. Ma linisteste si asa gol cum e
rxget21
Member
[Avatar]

Joined: 25/06/2016 18:26:53
Messages: 186
Location: Timisoara
IP:
Offline

Eu am o problema cu plantele: Anubias si Microsorum nu se baga in substrat fiindca o sa le putrezeasca radacinile, ele trebuie prinse/legate de un lemn, o piatra, iar Lilaeopsis are nevoie de lumina mai multa asa ca as pune-o chiar in mijloc unde ii lumina ce mai puternica.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

1. da - 2-3 litri/zi cu apa statuta (declorinata), peste o saptamina la 2 zile, dupa care poti trece la schimburile uzuale - aprox. 30% la 2 sapatmini.
2. Cu cit filtrarea e mai multa (ca volum de material filtrant) cu atit e mai buna - nu exista filtrare prea multa. Volumul de apa plimbat de filtru e destul de irelevant - oricum in 2-3 saptamini va scadea datorita colmatarii si va trebui sa il clatesti usor buretii in apa din acvariu (doar in apa din acvariu, in nici un caz in chiuveta si doar clatit - sa ramina "murdar") . S-ar putea daca adoagi carbune activ sa dispara mai repede mirosul de plastic - oricum mirosul o sa dispara si carbunele activ poate fi folosit doar citeva luni. Parca nu prea merita.
3. nu - se vad valuri deasupra apei - e de ajuns.
4. Depinde de gurami - sint si unii mai mari - aia albastrui cu pete inchise. Sint cei mai mari si cei care se gasesc peste tot - http://www.seriouslyfish.com/species/trichopodus-trichopterus/ - 5 bucati de 13-15cm sint prea multi la tine. Chiar si o pereche e prea mare la tine.

Verifica daca incalzitorul e in varianta care poate fi scufundata complet. La marea majoritate trebuie a lasi capacul de plastic deasupra apei.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Aquatica
Member
[Avatar]

Joined: 04/12/2016 18:37:35
Messages: 102
Location: Iasi
IP:
Offline

rxget21 wrote:Eu am o problema cu plantele: Anubias si Microsorum nu se baga in substrat fiindca o sa le putrezeasca radacinile, ele trebuie prinse/legate de un lemn, o piatra, iar Lilaeopsis are nevoie de lumina mai multa asa ca as pune-o chiar in mijloc unde ii lumina ce mai puternica.


Bun, deja am ochit o radacina de Mopani si deja le-am mai scos putin din substrat pana vine radacina sau radacinile. Lilaeopis o mut maine.

@ Liv, eu ma gandeam la gourami pitic. Imi plac cei albastri, chiar am vazut unul la pet-shop, dar era deja cam marisor. Am vazut gold gourami, desi tocmai ce citeam ca pot ajunge la 15-16 cm. Cred ca mai bine ma abtin. Raman deocamdata la cory pe care o sa-i pun primii in acvariu. Si-apoi mai vedem. Nasol ca m-am trezit eu acum ca vreau acvariu, ca nu pot comanda pe net pestisori.
Carbune deja am, de la celalalt filtru, deci n-ar fi o problema.
Incalzitorul e de tipul complet submersibil, am verificat. La celalalt acvariu am de cel care nu se scufunda total in apa.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

eu ti-as propune sa pui un filtru extern.Sunt multre modele si asta depinde si de buget...ca ex,unul pe care il folosesc si nu e prea scump e EDEN 501.Nu face zgomot sipoti schimba mediul filtrant cu siporax mini in locul ceramicii.Filtrul e prevazut pentru acvari de 60 litri.Iar daca poti sa ai pui un prefiltru ,atunci poti umple EDEN-ul tot cu siporax mini si ai o fiiltrare care ,eu zic ca face fata cu siguranta la acvariul tau.
nici ca volum filtrul nu e mare

This message was edited 1 time. Last update was at 05/12/2016 01:36:37


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Radu_B
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/07/2015 08:15:56
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Parerea mea ar fi:


1. Eu nu iti recomand sa schimbi apa cat timp nu ai vetuitoare in el. Mirosul e normal si vine, in mare de la amoniac, pentru ca nu e ciclat acvariu (adica nu ai inca bacterii care sa-l transforme in NO2 si NO3). Doar ca, tinand cont de ce filtru ai tu, e greu sa-i spui ca s-a ciclat. Chiar daca ajungi in 2-4 saptamani sa se cicleze buretele (plus bacterii pe substrat, geam, incalzitor etc.) va trebui sa o iei aproape de la capat cand il vei schimba cu filtrul extern.

2. Ajunge daca nu vrei pesti altfel nu. Capacitatea aia de 300l/h e cata apa circula pe ora nu cata filtreaza deci, oarecum, irelevanta informatia pentru tine. Carbunele scoate chimicalele din apa (ex. dupa un tratament pentru boli). Perlonul face 100% filtrare mecanica (adica aduna rahatul de pesti, mancare neconsumata si resturi de plante). Tu ai o problema cu aia biologica (adica transformarea amoniacului care este foarte toxic in nitriti (NO2) care sunt un pic mai putin toxici dupa care in nitrati(NO3) care sunt cei mai putin toxici dar care sunt consumati de plante si scosi din acvariu prin schimburi de apa). O filtrare biologica slaba (foarte slaba in cazul tau) nu afecteaza numai pestii ci si va duce la aparitia algelor (intr-un plantat asta va fi principala problema si nu bolile pestilor)

3. Nu si nu nici in viitor

4. Neonii sunt pesti care au nevoie sa stea in gasca. Daca sunt putini se streseaza si sunt predispusi la boli. Eu as recomanda minim 10 neoni. Totusi, sa stii ca intr-un acvariu mic neonii nu sunt asa spectaculosi.


PS. sa ne spui si numele tau ca aici suntem ca intr-o familie

This message was edited 1 time. Last update was at 05/12/2016 09:15:54

Aquatica
Member
[Avatar]

Joined: 04/12/2016 18:37:35
Messages: 102
Location: Iasi
IP:
Offline

Ok, am comandat un filtru extern Eden 501, macar daca tot il schimb, sa fie extern. Voi pune si doua radacini de Mopan. Spuneati ca trebuie legate cumva plantele de radacini? Probabil pana se fixeaza, am inteles bine? Cat priveste iluminatia, nu prea stiu daca ce vad eu pe net e ok. Un tub Neon T8 Osram Fluora - 30 W e potrivit? Problema ar fi ca nu prea stiu cum sa-l instalez, cred ca-mi trebuie si niste socluri de fixare, cleme are capacul. Neonul pe care-l am eu are niste cauciuc la capete, cu un fir la unul din ele. Cele de pe net nu au sistemul de cuplare la priza.

Si, daca tot intru in familie, sa ma prezint: Lavinia - zurlie si nu prea, priceputa si nu prea, dar ambitioasa spre incapatanata Pot parea prea serioasa pana ma dau cu lumea
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Pune niste poze la capac sa ne dam cu parerea. Si de sus, si cu partea dinspre acvariu.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Radu_B
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/07/2015 08:15:56
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Aquatica wrote:Ok, am comandat un filtru extern Eden 501, macar daca tot il schimb, sa fie extern


Foarte rau!
Nu stiu cum ai ajuns la filtrul asta...doar daca te-ai luat dupa pret (cred ca-i cel mai ieftin filtru extern).

Acum ca te-am intristat hai sa-ti spun si de ce:
- ideal ar fi ca pompa sa circule de 10 ori pe ora apa din acvariu (bineinteles, ca e foarte discutabil in functie de acvariu); 300l/h e debitul maxim dar, cu siguranta, ca nu se va intampla asta. Problema e alta: la plantat ai nevoie de un curent de apa in acvariu (care are rol de transport al nutrientilor, oxigenare etc.) pe care nu ti-l va da acest filtru.

Aquatica wrote:Voi pune si doua radacini de Mopan. Spuneati ca trebuie legate cumva plantele de radacini? Probabil pana se fixeaza, am inteles bine?

Tine cont ca radacinile de mopan vor elimina tanin in acvariu. Asta va face ca apa sa devina maronie pentru mult timp. Nu afecteaza pestii si nici plantele; doar aspectul.
Ideal ar fi sa folosesti nailon de pescuit. Unii iti vor spune ata de cusut dar eu am incercat de doua ori dar a putrezit in 2-3 saptamani (cred ca era 100% bumbac).

Da, pana se prind radacinile dar nu-i bai...poti sa o lasi acolo.

Aquatica wrote:Cat priveste iluminatia, nu prea stiu daca ce vad eu pe net e ok. Un tub Neon T8 Osram Fluora - 30 W e potrivit?


Tuburile/neoanele se cumpara dupa lungime si nu dupa watt cum e la becuri. Nu exista neon de 30w sau de 50 w cu aceeasi lungime.

Aquatica wrote: Problema ar fi ca nu prea stiu cum sa-l instalez, cred ca-mi trebuie si niste socluri de fixare, cleme are capacul.


Barbat nu ai?

Aquatica wrote: Si, daca tot intru in familie, sa ma prezint: Lavinia - zurlie si nu prea, priceputa si nu prea, dar ambitioasa spre incapatanata Pot parea prea serioasa pana ma dau cu lumea

Cred ca ai incurcat-o...se pare ca s-a prins microbul de tine!
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

A incurcat-o rau de tot daca sta pe net la 12 noaptea ca sa intrebe de pesti.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Aquatica
Member
[Avatar]

Joined: 04/12/2016 18:37:35
Messages: 102
Location: Iasi
IP:
Offline

Liv wrote:A incurcat-o rau de tot daca sta pe net la 12 noaptea ca sa intrebe de pesti.


Ca sa fiu sincera, am stat si pana la 3 am, ca sa-mi explic ce am gresit si ce pot imbunatati. Asa am ajuns la voi

Cu pompa pot anula comanda, abia pe la pranz intr-un respiro de la munca am gasit-o si am comandat-o. Daca nu asta, nu mai stiu care, m-am pierdut
Citisem pe undeva ca radacinile astea trebuie tinute mai intai separat in apa si apoi introduse in acvariu. Acu ce mai conteaza inca o luna, si-asa o iau de la capat cu ciclarea daca iau alt filtru

@Radu, gasesc eu un instalator daca nu ma prind de urechi

Capacul meu arata cam asa
[Thumb - WP_20161205_15_24_11_Pro.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 05/12/2016 18:35:59

Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Ce dimensiuni are?
La Aquael 54l cu neon de 15W sint de 60x30x30cm - pe net.

This message was edited 1 time. Last update was at 05/12/2016 23:26:22


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Aquatica
Member
[Avatar]

Joined: 04/12/2016 18:37:35
Messages: 102
Location: Iasi
IP:
Offline

Liv wrote:Ce dimensiuni are?
La Aquael 54l cu neon de 15W sint de 60x30x30cm - pe net.


Fix asa e si al meu. Neonul e de vreo 30 de cm lungime.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Aquatica wrote:Un tub Neon T8 Osram Fluora - 30 W e potrivit?

Tubu' asta are 90 cm lungine, nu incape.

Aquatica wrote:Neonul e de vreo 30 de cm lungime.

Nu-mi dau seama din poze ce neon e. Ce scrie pe el?

Poze: smilie ... Poze cu plante
Aquatica
Member
[Avatar]

Joined: 04/12/2016 18:37:35
Messages: 102
Location: Iasi
IP:
Offline

Neonul e Aquael Leddy Sunny IPx8, rezistent la umezeala. Nu cred ca are ceva special pentru plante, cel putin pe foaia cu descrierea acvariului nu scrie nimic de genul asta.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Aquatica wrote:Neonul e Aquael Leddy Sunny IPx8, rezistent la umezeala.

Pai nu e neon (tub fluorescent), e un led. Ma tem ca trebuie schimbat cu ceva ....... identic.
Nu pricep de ce nu mai merge, la Aquael pe site scrie: "reliable and durable: up to 50 thousand hours of operation without replacement", nu cred ca au trecut cele 50.000 ore . E posibil sa nu se fi ars ledul, cred ca problema e la partea electronica.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Nu a spus ca e defect.
Eu i-am spus ca e cam mic la 15W pt. 54 litri - cind credeam ca e neon.
Doar ca Aquael face modelele respective de leduri de 8W si de 18W - 6500K. Daca ar fi de 18W ar fi cit de cit acceptabil - ar avea 1600-1800 lumeni (mai putin pt. Lilaeopsis - eu nu am fost in stare sa o recunosc). Daca e de 8W ar avea 600-800 lumeni.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com